Kategoria: Postępowanie komornicze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy komornik może zająć angielskie konto?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-08-23

Moje pytanie dotyczy długów z Polski za granicą. Jestem od niedawna w Anglii, pracuję i mam konto w banku. Czy komornik z Polski może zająć mi angielskie konto? Jakie są możliwości mojej obrony? Zarabiam niewiele jak na brytyjskie realia.

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara

Istotne znaczenie dla Pana ma przepis art. 11104 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy egzekucyjne, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej. Podobne przepisy obowiązują w wielu innych krajach, co powoduje, że polski komornik nie może prowadzić egzekucji poza granicami kraju. Nie zmieniają tego nawet przepisy rozporządzenia nr 655/2014 z dni 15 maja 2014 r., które wprowadzają europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym. Na podstawie ww. rozporządzenia nie dojdzie do rozszerzenia terytorialnego zakresu działania polskiego komornika, co powoduje, że nie będzie on miał możliwości prowadzenia egzekucji z rachunku zagranicznego. Jedynie wierzyciel będzie mógł wystąpić do sądu z wnioskiem o zabezpieczenie pieniędzy znajdujących się na koncie dłużnika poza granicami kraju, ale wykonanie tego będzie wymagało działania komornika z poza Polski. Czas oczekiwania na takie zabezpieczenie należy liczyć w miesiącach i, jak mniemam, będzie to około 3–4 miesięcy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »