Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z dozoru ruchomości

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2017-04-11

Ponad 3 lata temu dział egzekucji US uczynił mnie dozorcą ruchomości, tj. samochodu osobowego. Od tego momentu komornik skarbowy do dnia dzisiejszego nie dokonał jego wyceny ani też nie podjął czynności licytacyjnych. Chciałbym się zwolnić z tego dozoru, ponieważ samochód był zajęty za długi firmy, w której pracowałem w czasie jego zajęcia, natomiast od roku tam nie pracuję i nie chcę mieć z tym dozorem żadnych problemów. Co mam robić?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara

Ustawa o egzekucji administracyjnej nie zawiera przepisu, który stanowiłby podstawę do zmiany dozorcy. Stąd nie mogę podać konkretnej podstawy, którą mógłby się posłużyć. Został Pan dozorcą jako pracownik firmy w imieniu tej firmy. Trudno mi to potwierdzić z całą pewnością, ponieważ nie widziałam pisma, które dotyczy ustanowienia dozoru.

W przypadku egzekucji komorniczej opartej na Kodeksie postępowania cywilnego zamiana dozorcy i zwolnienie z obowiązku pełnienia tej funkcji jest przewidziana. Art. 860: „komornik może z ważnych przyczyn zwolnić dozorcę i ustanowić innego. Zmianę dozorcy Komornik zarządzi po wysłuchaniu stron, chyba że natychmiastową zmiana jest konieczna”.

W ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji nie ma odpowiednika tego przepisu. Art. 100 ustawy stanowi, że „poborca zostawi rzecz zajętą w miejscu zajęcia pod dozorem zobowiązanego lub dorosłego jego domowników albo innej osoby, u której ruchomość zajął”. W świetle tego przepisu to raczej zobowiązany powinien być w tym przypadku dozorcą.

Mając na uwadze powyższe przepisy, uważam, że w Pana sytuacji należy do urzędu skarbowego wyłącznie zgłosić fakt zaprzestania pracy dla zobowiązanego, co wiąże się z niemożliwością sprawowania należytego dozoru nad zajętą duchowością i w związku z tym zwolnienie Pana z funkcji dozorcy.

Jeśli ma Pan dokument ustanawiający Pana dozorcą, proszę przesłać skan, upewnię się, czy nie ma innej możliwości działania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »