Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zbieg egzekucji komorniczych

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2018-08-10

Posiadamy wspólnie z mężem egzekucję komorniczą u jednego komornika i płacimy dobrowolnie 1500 zł miesięcznie, mąż u drugiego komornika płaci 1000 zł miesięcznie. Ja dostałam kolejne wezwanie do stawiennictwa od innego komornika. Domyślam się, że weszła mi kolejna egzekucja. Jeżeli prowadzona jest już egzekucja komornicza, czy kolejny, inny komornik może prowadzić swoją egzekucję? Czy nie powinna ona trafić do tej kancelarii, w której toczy się już postępowanie?

zdjęcie prawnika
Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy
Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący

Kwestię łączenia postępowania egzekucyjnego nazywamy zbiegiem egzekucji. Do zbiegu egzekucji dochodzi wtedy, gdy egzekucja kierowana jest do tego składnika majątku dłużnika (rzeczy, wierzytelności lub prawa), który jest przedmiotem innej egzekucji.

Celem omawianej regulacji prawnej jest eliminacja zbiegu egzekucji sądowych i tym samym uniknięcie konkurencji czynności dokonywanych przez poszczególnych komorników. Wszystkie sprawy w dalszym ciągu ma prowadzić ten komornik, który jest właściwy z mocy przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (właściwość ustawowa). A jeżeli żaden z nich nie jest właściwy według tego kryterium, prowadzenie postępowania należy do komornika, który pierwszy dokonał wszczęcia egzekucji. Podobną regułę (tj. związaną z pierwszeństwem wszczęcia) egzekucji przyjmuje się w sytuacji, gdy kilku komorników pozostaje właściwych do prowadzenia egzekucji (co zdarza się dość często, jako że właściwość miejscowa komornika zależy od położenia danego rewiru komorniczego, a w ramach jednego rewiru może obecnie działać kilku komorników – por. uwagi do art. 758).

Postępowanie może być prowadzone łącznie przez jednego komornika. Brak dochodów może spowodować umorzenie postępowania egzekucyjnego. Wydaje mi się, że u Państwa istnieje możliwość wyjścia z problemów, ale konieczna byłaby analiza Państwa zobowiązań.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »