Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaległości alimentacyjne

Karol Jokiel • Opublikowane: 2009-09-17

Od 1 lutego 2008 roku – czyli od dnia zasądzenia – brat mój nie płaci alimentów. Otrzymał dwa zawiadomienia od komornika o wszczęciu egzekucji z nieruchomości i wezwanie do zapłaty. Czternastego maja byłam u komornika i wpłaciłam ponad cztery tysiące złotych – czyli zaległe alimenty za luty, marzec, kwiecień i maj. Czy w tej sytuacji będzie dokonany wpis do księgi wieczystej o zajęciu nieruchomości z wnioskiem o wszczęcie egzekucji, o co wniosła do komornika moja bratowa? Czy można tę nieruchomość sprzedać lub przekazać darowizną innej osobie? Jakie będą dalsze czynności komornika? Kiedy nieruchomość ta będzie znów „wolna”? Istnieje możliwość odstąpienia od egzekucji?

zdjęcie prawnika
Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara

Zgodnie z art. 924 Kodeksu postępowania cywilnego: „Jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik przesyła do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów”. Sąd uwzględniając wniosek komornika dokonuje wpisu w formie ostrzeżenia. Ostrzeżenie to nie wpływa w żaden sposób na możliwość zbycia lub darowania nieruchomości (taka umowa jest ważna).

 

Postępowanie egzekucyjne będzie toczyć się w taki sposób, jakby do rozporządzenia nieruchomością nie doszło. Innymi słowy, na potrzeby postępowania egzekucyjnego przyjmuje się, że to nie nabywca lecz dłużnik nadal jest właścicielem zajętej nieruchomości. Po uiszczeniu zaległości przez Pani brata komornik winien egzekucję umorzyć w drodze postanowienia, które otrzymać powinniście Państwo na piśmie.

 

Dla przyśpieszenia sprawy można oczywiście wystąpić z odpowiednim wnioskiem o umorzenie powołując się na fakt zapłaty długu. Wniosek należy skierować do komornika, od którego brat otrzymał wezwanie do zapłaty. Po uprawomocnieniu się postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, wierzycielowi, dłużnikowi oraz ewentualnemu nabywcy nieruchomości przysługuje wniosek o wykreślenie z księgi wieczystej wpisu ostrzeżenia. Wniosek taki nie przysługuje komornikowi.

 

W związku z powyższym sugeruję skontaktować się z komornikiem. Poprosić o możliwie szybkie wydanie postanowienia o umorzeniu egzekucji, a następnie zwrócić się do właściwego sądu rejonowego, wydziału ksiąg wieczystych, załączając kopię otrzymanego postanowienia komornika o umorzenie postępowania w przedmiocie wpisu ostrzeżenia (jeżeli zdążycie Państwo przed dokonaniem wpisu w księdze przez sąd) lub o wykreślenie tego wpisu (jeżeli został on już dokonany).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »