Kategoria: Postępowanie komornicze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zajęcie całego wynagrodzenia przez komornika

Marek Gola • Opublikowane: 2016-11-10

Zatrudniam pracownika na podstawie umowy zlecenia za 400 zł brutto miesięcznie. Komornik nakazał mi zajęcie całego wynagrodzenia tego pracownika. Czy od takiej kwoty można zająć wynagrodzenie?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy
Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy, przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści Pani pytania wynika, że zatrudnia Pani pracownika na podstawie umowy zlecenia z wynagrodzeniem 400 zł brutto. Aktualnie otrzymała Pani pismo od komornika, że wynagrodzenie podlega zajęciu.

W pierwszej kolejności winna Pani ustalić, czy wynagrodzenie to jest jedynym źródłem utrzymania tegoż zleceniobiorcy. O ile co do zasady przepisy Kodeksu pracy nie mają zastosowania w przypadku egzekucji z wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu umowy zlecenia, o tyle w sytuacji kiedy wynagrodzenie to jest jedynym źródłem utrzymania i jest świadczeniem powtarzającym się, wówczas przepisy Kodeku pracy mają zastosowanie do takiej sytuacji. Wynagrodzenie z umowy zlecenia musi być jednak jedynym źródłem dochodu, by miały zastosowanie przepisy ograniczające egzekucję.

Jeżeli wynagrodzenie otrzymywane od Pani jest jedynie jednym ze źródeł, wówczas podlega ono zajęciu w całości bez żadnych ograniczeń.

Proszę ponadto ustalić, czy komornik dokonuje zajęcia wynagrodzenia za pracę. Jeżeli tak, wówczas zasadnym jest skierowanie do komornika pisma, z treści którego wynikać będzie, że osoba ta nie jest Pani pracownikiem. Wówczas komornik będzie musiał wydać postanowienie o zajęciu wierzytelności, a nie zajęciu wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.

Proszę także sprawdzić, czy na dokumentach od komornika nie wskazano w jakiej wysokości ma nastąpić zajęcie. Nawet jednak gdyby komornik nakazał zajęcie całego wynagrodzenia, co nie byłoby zgodne z prawem (w określonej powyżej sytuacji), zleceniobiorca może co najwyżej wnieść skargę na komornika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »