Kategoria: Postępowanie komornicze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zajęcie całego wynagrodzenia przez komornika

Marek Gola • Opublikowane: 2016-11-10

Zatrudniam pracownika na podstawie umowy zlecenia za 400 zł brutto miesięcznie. Komornik nakazał mi zajęcie całego wynagrodzenia tego pracownika. Czy od takiej kwoty można zająć wynagrodzenie?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy, przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści Pani pytania wynika, że zatrudnia Pani pracownika na podstawie umowy zlecenia z wynagrodzeniem 400 zł brutto. Aktualnie otrzymała Pani pismo od komornika, że wynagrodzenie podlega zajęciu.

W pierwszej kolejności winna Pani ustalić, czy wynagrodzenie to jest jedynym źródłem utrzymania tegoż zleceniobiorcy. O ile co do zasady przepisy Kodeksu pracy nie mają zastosowania w przypadku egzekucji z wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu umowy zlecenia, o tyle w sytuacji kiedy wynagrodzenie to jest jedynym źródłem utrzymania i jest świadczeniem powtarzającym się, wówczas przepisy Kodeku pracy mają zastosowanie do takiej sytuacji. Wynagrodzenie z umowy zlecenia musi być jednak jedynym źródłem dochodu, by miały zastosowanie przepisy ograniczające egzekucję.

Jeżeli wynagrodzenie otrzymywane od Pani jest jedynie jednym ze źródeł, wówczas podlega ono zajęciu w całości bez żadnych ograniczeń.

Proszę ponadto ustalić, czy komornik dokonuje zajęcia wynagrodzenia za pracę. Jeżeli tak, wówczas zasadnym jest skierowanie do komornika pisma, z treści którego wynikać będzie, że osoba ta nie jest Pani pracownikiem. Wówczas komornik będzie musiał wydać postanowienie o zajęciu wierzytelności, a nie zajęciu wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.

Proszę także sprawdzić, czy na dokumentach od komornika nie wskazano w jakiej wysokości ma nastąpić zajęcie. Nawet jednak gdyby komornik nakazał zajęcie całego wynagrodzenia, co nie byłoby zgodne z prawem (w określonej powyżej sytuacji), zleceniobiorca może co najwyżej wnieść skargę na komornika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »