Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zadłużona nieruchomość w rękach firmy windykacyjnej

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-07-13

Zaciągnąłem kredyt hipoteczny z małżonką pod działalność gospodarczą (zabezpieczony hipoteką na mieszkaniu i wekslami). Kredyt został spłacony tylko. Bank przekazał sprawę komornikowi. Ten próbował sprzedać przedmiotową nieruchomość, były 3 licytacje, na których nie było chętnych. Po 9 latach od udzielenia kredytu i ok. 2 latach od ostatniej licytacji bank sprzedał wierzytelność firmie windykacyjnej. Jak mam postępować z firmą windykacyjną, której pracownicy mnie nachodzą? Czy mogą żądać ode mnie jakiś długów? Po jakim czasie kredyt ulegnie przedawnieniu?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Co do zasady, zgodnie z art. 125 Kodeksu cywilnego, roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem  i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu. Termin ten liczy się od dnia uprawomocnienia się wyroku.

Zaznaczam jednak, że jeżeli wierzyciel wcześniej wszczynał przeciwko Panu egzekucję, termin ten został przerwany. Jak wynika bowiem z przepisu art. 124 § 1, po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo, zaś w myśl art. 123 § 1 pkt 1, bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.

Za każdym razem zatem, gdy wierzyciel składa wniosek egzekucyjny, przerywa bieg terminu przedawnienia, a po umorzeniu egzekucji termin ten zaczyna biec na nowo. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 stycznia 2008 roku, wydanym w sprawie V CSK 386/07, biegu przedawnienia nie przerywa złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji, wtedy gdy wniosek zostaje następnie zwrócony. Jeśli zaś komornik egzekucję prowadzi, to doszło skutecznie do przerwania biegu terminu przedawnienia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pan napisał, że 2 lata temu miała miejsce ostatnia licytacja, a więc do przedawnienia musi upłynąć co najmniej 8, o ile znów wierzyciel nie będzie wszczynał egzekucji.

Jeżeli Pana dług w przeszłości ulegnie przedawnieniu, to będzie Pan mógł wytoczyć swojemu wierzycielowi powództwo przeciwegzekucyjne, na podstawie art. 840 Kodeksu postępowania cywilnego, w którym powoła się Pan na zarzut przedawnienia. Jak stwierdził bowiem Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 30 lipca 2010 roku, sygn. akt VI ACa 53/10, „przedawnienie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym może stanowić podstawę powództwa z art. 840 par. 1 k.p.c.”

Natomiast jeśli chodzi o sprzedaż długu, to jest to możliwe i często praktykowane. Taki nabywca wierzytelność uzyskuje w sądzie postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalność na jego rzecz i ma dokładnie te same uprawnienia jak poprzedni wierzyciel.

Tak więc odpowiadając na Pana pytanie, nabywca wierzytelności może egzekwować od Pana i Pana małżonki – w tym momencie – już swój dług.

Co do wynagrodzenia adwokata – z każdym indywidualnie uzgadnia się wynagrodzenie w zależności od tego, co miałby dla Państwa zrobić. Niestety w opisanej sytuacji nie wytoczy powództwa.

A jak Pan ma postępować z firmą, która dług nabyła? Na pewno poprosić o okazanie postanowienia sądu, z którego będzie wynikać, że nadano klauzulę na ich rzecz. Jeżeli nadano, to powinien Pan traktować tę firmę tak samo jak poprzedniego wierzyciela, więc albo jakoś uzgodnić z nimi spłaty, albo po prostu poczekać na ich ruch, którym w zasadzie może być tylko wszczęcie egzekucji, gdyż tylko ona może doprowadzić do przymusowego wyegzekwowania długu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »