Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Żądanie zwrotu pożyczki po raz drugi

Marek Gola • Opublikowane: 2017-02-13

W 2002 r. pożyczyłem od kuzyna 5000 zł za pokwitowaniem. Pół roku później oddałem te pieniądze, ale nie mam na to dowodu. Teraz on żąda ode mnie zwrotu pożyczki po raz drugi. Czy ta sprawa ulega przedawnieniu? Czy kuzyn może chcieć doliczyć odsetki? Co robić?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata
Bardzo serdecznie dziękuje Pani mecenas za porade. Wszystko jest dla mnie jasne.
Edyta, mgr administracji, 38 lat

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego – K.p.c. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem.

Istotne znaczenie dla Pana ma przepis art. 723 K.c., zgodnie z którym jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę. W tej sytuacji teoretycznie Pana kuzyn winien wezwać Pana do spłaty pożyczki i wyznaczyć termin, nie krótszy aniżeli 6 tygodni. Przedawnienie co do zasady wynosi 10 lat, jednak biegnie ono od daty wymagalności roszczenia, co w tym przypadku może być liczone od 1 dni 7 tygodnia. Ma Pan bowiem 6 tygodni na spłatę. Na dzień dzisiejszy pomimo tego, że umowa zawarta była w 2002 r., nie doszło do przedawnienia, bowiem nie był określony termin zapłaty.

Jeżeli Pana kuzyn zdecyduje się założyć sprawę cywilną, to na Panu zgodnie z art. 6 K.c. będzie ciążył obowiązek wykazania, że spłata nastąpiła. Przedmiotem dowodu są fakty mające dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie. Strona może aż do zamknięcia rozprawy przytaczać okoliczności faktyczne i dowody na uzasadnienie swoich wniosków lub dla odparcia wniosków i twierdzeń strony przeciwnej. Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich we właściwym czasie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.

Odnosząc się do odsetek, to odsetki mogą być naliczane dopiero od 1. dnia 7. tygodnia, bowiem, jak już wskazałem, powołując się na art. 723 K.c., przy braku terminu zapłaty dłużnik ma termin 6 tygodni (termin kodeksowy) na zapłatę. W tym czasie odsetki nie mogą być naliczane.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Kredyt córki, która jest współwłaścicielką mieszkania

Zaciągnęłam kredyt i moja matka obawia się, że gdybym nie była w stanie go spłacić, ona będzie musiała zrobić to za mnie. Nie jestem...

Co mogę zrobić z sprawie pożyczki pieniędzy znajomemu

W roku 2013 pożyczyłam pieniądze znajomemu, miał je oddać do końca roku (sam to zaznaczył na piśmie). Nie oddał mi jednak tych pieniędzy. Upomniałam się...

Spłata kredytu zaciągniętego na ojca

W roku 2004 zaciągnąłem kredyt bankowy z ówczesną dziewczyną. Pieniądze z kredytu otrzymał mój ojciec, który zobowiązał się do spłaty. Przez...

Kredyt we frankach szwajcarskich, przeczekać czy zmieniać?

W 2006 r.* wzięliśmy kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, tzn. w złotówkach tylko denominowany (tak to się chyba nazywa). Od czterech lat płacimy...

Dawny dług w Polsce, co z nim zrobić?

Komornik zajął mi konto bankowe. Nigdy nie dostawałem żadnych pism, ponieważ nie mieszkam w Polsce od 2000 roku.Dowiedziałem się, że chodzi...

Parabank podał mnie do BIK, chociaż zadłużenie zostało spłacone

W 2015 r. zaciągnęłam pożyczkę w tzw. parabanku. Z powodu problemów finansowych nie byłam w stanie jej spłacać. Wierzyciel oddał sprawę do...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »