Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Żądanie od żyranta zwrotu pożyczki

Marek Gola • Opublikowane: 2018-11-14

Zostałam żyrantem pożyczkowy na 25 tysięcy złotych w firmie pożyczkowej. Okazało się, że pożyczkobiorca wypowiedział umowę (bez mojej wiedzy), ale pieniędzy nie zwrócił. Obecnie chce cofnąć wypowiedzenie umowy, a firma nie chce się zgodzić. Żąda zwrotu pieniędzy od pożyczkobiorcy i ode mnie. Umowa była zawarta tylko telefonicznie bez żadnych podpisów, a w Kodeksie cywilnym napisano, że dla żyrantów jest ważna umowa podpisana. Jaka jest moja sytuacja? Co mogę zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Istotny dla Pani interesu jest przepis art. 876 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Oświadczenie poręczyciela powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie. W braku odmiennego zastrzeżenia poręczyciel jest odpowiedzialny jak współdłużnik solidarny.

W mojej ocenie, w chwili obecnej pożyczkobiorca winien wystąpić do firmy z żądaniem wydania dokumentów, z których wynika zaciągniecie zobowiązania, a także poręczenie pożyczki. Istotne jednak, by to nie Pani, a pożyczkobiorca z takim żądaniem wystąpił. O ile bowiem umowa nie została zawarta w formie pisemnej, nie może być mowy o poręczeniu w rozumieniu art. 876 i następnych. Tym samym nie dochodzi do powstania odpowiedzialności solidarnej po Pani stronie.

Obawiam się jednak, że w trakcie prowadzenia rozmowy telefonicznej została Pani wpisana do umowy jako pożyczkobiorca, a nie „żyrant” – poręczyciel, a tym samym odpowiadać Pani może solidarnie za zaciągnięte zobowiązania. Zachodzi zatem pytanie, jakie pisma aktualnie firma kieruje do Pani. O ile takowe zostało do Pani wystosowane, proszę o ich przesłanie celem ich analizy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »