Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Żądanie firmy windykacyjnej spłaty dwukrotnie większej kwoty niż wynosił stary dług

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2018-06-29

Mam problem z długiem z 2010 r., chodzi o zadłużenie za telefon naliczone podczas mojego pobytu za granicą, wynosiło ono ok. 3 tys. zł. Po powrocie do Polski i próbie wyjaśnienia sprawy w salonie operatora nie otrzymywałem żadnych wezwań do zapłaty ani powiadomień, aż do teraz. Moja mama odebrała list z firmy windykacyjnej o spłatę zadłużenia w wysokości 7 tys. zł. Niestety nie posiadam go, ponieważ jestem za granicą. Zadzwoniłem jednak do tej firmy i konsultantka podała, że jest to 3,5 tys. zadłużenia za telefon oraz prawie 4 tysiące odsetek i kosztów sądowych. Dziś dostałem SMS o treści „ponownie wzywamy do spłaty zadłużenia 7122.89 pln do dnia X na rachunek XY”. Czy to możliwe, żeby po tylu latach bez żadnych wezwań do zapłaty czy jakimkolwiek liście o zadłużeniu można ode mnie żądać spłaty 2-krotnie większej niż wynosił dług? Po jakim czasie takie długi się przedawniają?

zdjęcie prawnika
Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Z dużym prawdopodobieństwem możemy wskazać, iż roszczenie jest przedawnione. Jednakże należałoby dokonać analizy dokumentacji w szczególności wezwań do zapłaty.

Czy roszczenie jest przedawnione zależy od wielu czynników. Zgodnie bowiem z treścią art. 118 K.c.:

„Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.”

Trzyletni ogólny termin przedawnienia odnosi się do roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kodeks cywilny nie definiuje tego pojęcia, pozostawiając tę kwestię orzecznictwu i nauce prawa cywilnego. Pojęcie działalności gospodarczej występuje na płaszczyźnie innych aktów normatywnych, w tym również na gruncie prawa publicznego. W Kodeksie cywilnym ustawodawca odwołuje się do tego pojęcia, tworząc definicję legalną przedsiębiorcy (art. 43 1 K.c.), przedsiębiorstwa w znaczeniu podmiotowym (art. 551 K.c.) czy też konsumenta (art. 221 K.c.). Na potrzeby komentowanego przepisu można przyjąć definicję działalności gospodarczej zawartą w art. 2 u.s.d.g., zgodnie z którą jest to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Roszczenie firmy windykacyjnej na pewno ulega przedawnieniu z terminem trzyletnim. Jeżeli jednak wierzytelność jest stwierdzona wyrokiem, termin przedawnienia roszczenia wynosi 10 lat.

Jeśli zatem otrzymał Pan nakaz zapłaty, to termin przedawnienia wyniesie lat 10 od dnia uprawomocnienia się wyroku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »