Indywidualne porady prawne
Autor: Eliza Rumowska
Brat męża chce kupić dom. Wpłacił już pewną kwotę. Pozostała część ma być na kredyt. Dom ma być na niego, ale kredyt mają wziąć teściowie, bo on nie ma zdolności. Czy istnieje jakiś sposób, aby mój mąż mógł się zabezpieczyć przed ewentualnym spłacaniem długów brata w razie śmierci rodziców i podziału spadkowego? Czy prawdą jest, że w akcie brat męża zobowiąże się do spłacania rat kredytu? Czy prawdą jest, że można w akcie zawrzeć zobowiązanie, że przejmie kredyt za 3 lata?
Jeżeli rodzice nie mieliby innego majątku – to mąż może zabezpieczyć się umową z rodzicami, na mocy której zrzekłby się dziedziczenia po nich, ale taka umowę musieliby zawrzeć też spadkobiercy brata, to długi przechodziłyby dalej podobnie jak i przy odrzuceniu spadku na dzieci.
Jednak jeżeli mąż chciałby po rodzicach dziedziczyć ich majątek, a uniknąć odpowiedzialności za długi, to pozostaje tylko i wyłącznie tak ukształtować nie tylko akt notarialny, ale i umowę z bankiem, aby po śmierci kredytobiorców zobowiązania ich przeszły zgodnie z umowa wyłącznie na brata męża.
Tu od razu podkreślam – moc sprawczą będzie miała nie umowa notarialna, ale umowa kredytowa. Jeśli bowiem tylko w akcie notarialnym będą takie zapisy, o które Pani pyta, to wówczas nie będą one wiążące dla banku. Spowoduje to faktycznie, że bank sięgnie do portfeli wszystkich spadkobierców, a nie tylko wskazanych w akcie notarialnym. Tak samo z cesja kredytu po określonej ilości spłaconych rat lub upływie czasu – ma to być w umowie z bankiem. To bank jest w tym wszystkim podmiotem kluczowym, a nie strony umowy sprzedaży. Co do zabezpieczeń tego kredytu – bank ustanowi na pewno hipotekę na nieruchomości kredytowanej, a brat powinien zostać poręczycielem tego kredytu.
Jednak jak pisałam – wszystko zależy tu od banku, a nie tego, co w umowie sprzedaży spisze notariusz. Owszem – umowa sprzedaży powinna korelować treścią umowy bankowej co do rozkładu zobowiązań w planowanym układzie dokonywania spłat.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika