Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenie przed działaniem komorniczym

Marek Gola • Opublikowane: 2019-01-18

Mój syn od jakiegoś czasu bierze pożyczki przez internet. Do tej pory pomagałam mu wraz z mężem w ich spłacie (spłaciliśmy za niego ponad 40 tys. zł). Obiecał, że to koniec, ale niestety dowiedziałam się, że dalej bierze pożyczki. Nie chcę dalej spłacać za syna jego zobowiązań, bo nie stać mnie na to. Jakie może być zabezpieczenie przed działaniem komorniczym mnie i mojego męża? W domu wszystko kupiliśmy za własne pieniądze i nie chcemy tego stracić.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści Pani pytania wynika, że Pani syn zaciąga zobowiązania przez internet. Dotychczas spłaciła Pani 40 000 zł. Mimo obietnic, że zaprzestanie takiego procederu, nadal to robi. Zastanawia się Pani, czy wymeldowanie syna z domu zabezpieczy Panią i Pani męża przed komornikiem.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, że dłużnikiem wobec firm pożyczkowych będzie syn, a nie jego rodzice. Dopóki syn żyje nie możecie Państwo być obciążeni obowiązkiem spłaty jego zadłużenia, a już na pewno nie można uzyskać przeciwko Państwu tytułu wykonawczego, który by pozwalał na skierowanie przeciwko Wam egzekucji.

Inaczej sytuacja wygląda po śmierci syn. Wówczas musielibyście Państwo spadek odrzucić albo przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Innymi słowy, jeżeli do 6 miesięcy od śmierci syna nie złożą Państwo, każde z osobna, oświadczenia o odrzuceniu spadku, wówczas dziedziczyć będziecie z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas Państwa odpowiedzialność ogranicza się do wysokości aktywów spadku, np. jeżeli syn ma majątek w kwocie np. 10 000 zł, a długi wynoszą 30 000 zł odpowiadają Państwo jedynie do 10 000 zł. Osobiście jednak uważam, że dla takiej kwoty warto odrzucić spadek, albowiem sam spis inwentarza jest dosyć kosztowny, długotrwały, a i tak, jak pokazuje praktyka, zawsze wierzyciele uważają, że są traktowani nierówno i wówczas sprawa ich spłaty ciągnie się latami. Wierzyciele bowiem często próbują wymusić spłatę całego zadłużenia, nie bacząc na postanowienie sądu w tym zakresie.

Państwa powołanie do spadku wynika z treści art. 932 § 1 K.c., zgodnie z którym w braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. Jeżeli Państwa syn nie ma dzieci, ani małżonki, wówczas do spadku z mocy ustawy powołani są Państwo jako rodzice.

Nawet jeżeli syn zamieszkuje z Państwem to komornik owszem może dokonać oględzin miejsca jego zamieszkania i zająć przedmioty stanowiące jego własność, ale mniemam, że syn takowych nie posiada, a jeżeli posiada to znajdują się w jednym miejscu.

Nadto, jeżeli posiadają Państwo dokumenty potwierdzające zakup wyposażenia mieszkania, proszę o ich zachowanie i zabezpieczenie na wypadek, gdyby komornik za jakiś czas, dysponując tytułem wykonawczym, prowadził egzekucję przeciwko synowi.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy za długi moje i żony dom może być zajęty przez komornika?

Teściowa chciałaby kupić dom dla moich nieletnich dzieci oraz ustanowić służebność dożywotnią w tym domu dla mnie i mojej żony. Czy za długi...

Komornik zajął konto firmowe bez wcześniejszego kontaktu

Wczoraj po wejściu na swoje konto firmowe zauważyłam, że mam zablokowaną pewną kwotę, sprawa była jeszcze niezaksięgowana w banku, na infolinii bank...

Czy komornik może coś zabrać z naszego domu za długi zameldowanego w domu?

Szwagier ma pełno długów, których nie spłaca. Jest zameldowany u nas w domu. Mąż prowadzi gospodarstwo, teściowa jest emerytką, ja na bezrobociu....

Czy komornik może zająć ruchomości na poczet długu wujka?

Mam pytanie odnośnie ruchomości, które może zająć komornik. Mieszkam z babcią, która jest głównym najemcą lokalu oraz jej synem, czyli moim wujkiem....

Zablokowanie przez bank obciętej do minimum socjalnego pensji

Mam zajęcie komornicze pensji, z której regularnie, co miesiąc zakład pracy przelewa pieniądze na konto komornika. Wczoraj bank zablokował mi obciętą...

Czy komornik może upomnieć się o całość długu?

W 2010 r. zaciągnąłem pożyczkę gotówkową w wysokości kilku tysięcy. Niestety przestałem spłacać raty, więc bank skierował sprawę do sądu,...

Co zrobić, aby uniknąć licytacji mieszkania?

Kupiłam mieszkanie z kredytem, nie przypisując go na siebie (został na poprzedniego właściciela). Nie spłacałam kredytu i teraz komornik wyznaczył...

Zajęcie partycypacji TBS za dług najemcy

Jesteśmy z żoną partycypantami w TBS-IE, gdzie wskazaliśmy moją siostrę jako najemcę, A ona posiada długi. Czy komornik może zająć naszą...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »