Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenie długu między osobami prywatnymi

Marek Gola • Opublikowane: 2019-05-29

Jestem osobą prywatną. Inna osoba prywatna jest mi dłużna kwotę X zł. Jest wola obydwu stron na sformalizowanie i zabezpieczenie tego długu. Jaki instrument możemy wybrać, bym zabezpieczył spłatę tego długu?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

W pierwszej kolejności zasadne jest odebranie od dłużnika oświadczenia, z którego będzie wynikać, iż jest on względem Pana dłużnikiem w określonej kwocie z tytułu zadłużenia czynszowego, a nadto, że uznaje dług i zobowiązuje się go spłacić. Takie oświadczenie winno być sporządzone na piśmie, z wysokością zadłużenia oraz terminem spłaty.

Po drugie zasadne byłoby wydanie na rzecz Pana weksla własnego przez dłużnika, który zawierać powinien nazwę, bezwarunkowe przyrzeczenie zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej, oznaczenie terminu płatności, oznaczenie miejsca płatności, nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana, oznaczenie daty i miejsca wystawienia. Ponadto weksel obowiązkowo powinien być zaopatrzony we własnoręczny podpis wystawcy.

Po trzecie, w mojej ocenie najbezpieczniej, o ile dłużnik jest właścicielem jakiejkolwiek nieruchomości, byłoby ustanowienie na tejże hipoteki umownej i wpisanie jej do księgi wieczystej. W tej sytuacji dłużnik winien przed notariuszem złożyć oświadczenia, że na nieruchomości, której jest właścicielem, ustanawia hipotekę umowną.

W przypadku dwóch pierwszych zabezpieczeń w razie braku spłaty konieczne będzie postępowanie sądowe, a następnie egzekucyjne, by odzyskać środki. W przypadku hipoteki nawet w razie sprzedaży nieruchomości Pana zabezpieczenie nadal trwa, a co do zasady jest ono spłacane ze środków pochodzących ze sprzedaży.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »