Kategoria: Postępowanie komornicze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynagrodzenie dla komornika mimo braku efektu egzekucji komorniczej

Piotr Brożyński • Opublikowane: 2018-08-03

5 lat temu zakończyłem sprawę podziału majątku i zostały mi anulowane zaległości alimentacyjne. Komornik niczego nie wyegzekwował i nic nie zajął. Teraz nagle przypomniał sobie (po 5 latach), że należy mu się wynagrodzenie (mimo braku efektu egzekucji komorniczej). Czy takie postępowanie jest prawnie możliwe? 

zdjęcie prawnika
Piotr Brożyński

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Jak wynika z przesłanych przez Pana dokumentów, komornik umorzył egzekucję na wniosek wierzyciela – prawdopodobnie na skutek zawartej przez Państwa ugody. Jednakże w związku z tym, że komornik prowadząc egzekucję, poniósł pewne koszty, w postanowieniu o umorzeniu egzekucji komornik orzekł również o kosztach postępowania.

Postanowienie dotyczące kosztów postępowania jest zaskarżalne (zgodnie z informacją zawartą w pouczeniu do postanowienia). W związku z faktem, iż w przepisanym terminie przedmiotowe postanowienie nie zostało przez Pana zaskarżone, postanowienie to uprawomocniło się. Dlatego też obecnie nie może Pan podważać tego postanowienia, gdyż termin do jego zaskarżenia minął.

W przedmiotowym postanowieniu komornik obciążył Pana jako dłużnika kosztami prowadzonej egzekucji. Po uprawomocnieniu się, postanowienie podlega wykonaniu w drodze egzekucji bez konieczności nadawania mu klauzuli wykonalności. Komornik zatem na podstawie wydanego przez siebie prawomocnego postanowienia mógł wszcząć przeciwko Panu egzekucję celem wyegzekwowania należnych mu kosztów.

W przypadku prawomocnego postanowienia komornika, roszczenia stwierdzone w tym postanowieniu przedawniają się z upływem lat 10 od uprawomocnienia się postanowienia. Upływ 5 lat od wydania postanowienia nie spowodował zatem przedawnienia roszczenia komornika i nadal może on dochodzić od Pana należności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »