Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjawienie majątku

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 2009-09-17

Artykuł objaśnia, jakie kroki należy przedsięwziąć, aby zmusić dłużnika do złożenia przed sądem wykazu swojego majątku.

zdjęcie prawnika
Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Każdy wierzyciel, chcąc wyegzekwować swoje należności od dłużnika, który uchyla się od swoich obowiązków, może stanąć przed faktem, że nie posiada żadnej wiedzy o majątku swego dłużnika, z którego mógłby żądać zaspokojenia. A więc nie będzie on umiał wskazać tych dóbr komornikowi, co w prostej linii może prowadzić do umorzenia postępowania egzekucyjnego i braku zaspokojenia wierzyciela, pomimo posiadania prawomocnego wyroku sądowego przeciwko dłużnikowi.

 

Ustawodawca, aby zapobiec powstawaniu takich sytuacji w praktyce, wprowadził do Kodeksu postępowania cywilnego – ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.) szczególną instytucję prawną: wyjawienia majątku, unormowaną przez przepisy art. 913-9201 K.p.c.

 

I tak, jeżeli:

  1. zajęty w toku egzekucji majątek dłużnika nie rokuje nadziei zaspokojenia egzekwowanych należności (wystarczy tu porównanie wartości zajętego majątku z egzekwowaną wierzytelnością); lub
  2. wierzyciel wykaże (np. poprzez przedłożenie pisma komornika, zawiadamiającego o bezskuteczności egzekucji i wzywającego wierzyciela do wskazania majątku dłużnika nadającego się do egzekucji), że na skutek prowadzonej egzekucji nie uzyskał w pełni zaspokojenia swojej należności; a nawet w sytuacji, gdy
  3. wierzyciel jeszcze przed wszczęciem egzekucji uprawdopodobni, że nie uzyska zaspokojenia w pełni swej należności ze znanego mu majątku albo z przypadających dłużnikowi bieżących świadczeń periodycznych za okres sześciu miesięcy;

 

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

– może złożyć do sądu wniosek o zobowiązanie dłużnika do dostarczenia wykazu majątku z wymienieniem rzeczy i miejsca, gdzie się znajdują, przypadających mu wierzytelności i innych praw majątkowych oraz do złożenia przyrzeczenia według roty: „Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem zapewniam, że złożony przeze mnie wykaz majątku jest prawdziwy i zupełny” (art. 913 K.p.c.).

 

Uprawnionymi do żądania wyjawienia majątku są – oczywiście, oprócz wierzyciela – również sąd pierwszej instancji w sprawach, w których egzekucja może być wszczęta z urzędu (art. 796 § 2 K.p.c.) oraz organ uprawniony do wszczęcia egzekucji (art. 796 § 3 K.p.c.), np. komornik w sprawach o alimenty.

 

Wniosek o nakazanie dłużnikowi wyjawienia majątku składa się w sądzie właściwości ogólnej dłużnika (miejsca jego zamieszkania, gdy jest osobą fizyczną, lub miejsca jego siedziby, gdy jest osobą prawną). Do wniosku należy dołączyć odpis protokołu zajęcia lub inne dokumenty (w tym pisma komornika) uzasadniające obowiązek wyjawienia majątku. Jeżeli zaś wniosek złożono przed wszczęciem egzekucji – także tytuł wykonawczy (przede wszystkim wyrok sądowy zaopatrzony w klauzulę wykonalności).

 

Sąd rozpoznaje wniosek po wezwaniu i wysłuchaniu stron, jeżeli się stawią (art. 915 K.p.c.). Uwzględniając ten dokument, sąd wydaje postanowienie, w którym, po pierwsze, nakaże dłużnikowi złożenie wykazu majątku oraz przyrzeczenia, i ponadto jeszcze na tym samym posiedzeniu odbiera od niego wykaz wraz z przyrzeczeniem. Wyjątkowo – w razie zaistnienia szczególnych okoliczności – sąd może wyznaczyć dłużnikowi termin, nie dłuższy niż tydzień, na złożenie wykazu majątku i przyrzeczenia.

 

Wierzyciel w toku postępowania o wyjawienie majątku dłużnika może zadawać pytania zmierzające do wykrycia przedmiotów, do których mogłaby być skierowana egzekucja.

 

Zgodnie z treścią przepisu art. 916 K.p.c. sąd upoważniony jest do zastosowania środków przymusu wobec opornego dłużnika, w sytuacji gdy:

  1. nie stawi się on w sądzie w celu złożenia wykazu lub przyrzeczenia,
  2. stawiwszy się – wykazu nie złoży,
  3. odmówi odpowiedzi na zadane pytania,
  4. odmówi złożenia przyrzeczenia.

 

W takich okolicznościach sąd może:

  1. skazać dłużnika na grzywnę,
  2. nakazać przymusowe doprowadzenie,
  3. zastosować areszt nieprzekraczający miesiąca,

 

– przy czym o powyższych skutkach dłużnik powinien być pouczony już w wezwaniu na posiedzenie sądu.

 

W razie zastosowania środków przymusu, dłużnik może w każdej chwili złożyć wykaz i przyrzeczenie. W wypadku gdy zastosowano wobec niego areszt, może się domagać stawienia przed sąd w celu złożenia wykazu i przyrzeczenia. W tym ostatnim wypadku sąd, nie wzywając wierzyciela, niezwłocznie przyjmie wykaz i odbierze przyrzeczenie, po czym zwolni dłużnika. W związku z tym warto dodać, że wierzyciel, który nie był obecny przy tych czynnościach, może jednak żądać ponownego wezwania dłużnika, w celu zadania mu pytań zmierzających do wykrycia przedmiotów, do których mogłaby być skierowana egzekucja.

 

W wypadku osoby, która nie ma zdolności procesowej, wykaz i przyrzeczenie obowiązany jest złożyć jej przedstawiciel ustawowy (art. 919 K.p.c.).

 

Dłużnik, który złożył przyrzeczenie, lub do którego zastosowano określone wyżej środki przymusu, obowiązany jest do złożenia nowego wykazu i przyrzeczenia na żądanie tego samego lub innego wierzyciela, gdy od złożenia przyrzeczenia lub wyczerpania środków przymusu upłynął okres przynajmniej jednego roku (art. 918 1 K.p.c.). Przytoczony przepis eliminuje możliwość wcześniejszego składania ponownego wniosku o wyjawienie majątku, z uwagi na niewielkie prawdopodobieństwo zmiany stanu mienia dłużnika w tak krótkim czasie. Wniosek złożony przed upływem terminu rocznego, o którym mówi przepis art. 9181 K.p.c., podlegać będzie odrzuceniu przez sąd, bez jego merytorycznego rozpoznania.

 

Należy zauważyć, bo to może mieć istotny wpływ na skuteczność działań wierzyciela, że zgodnie z przepisem art. 55 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (j.t. Dz. U. Nr 17 z 2001 r., poz. 209 z późn. zm.), dłużnik, który został zobowiązany do wyjawienia majątku, podlega wpisaniu z urzędu (a więc bez osobnego wniosku wierzyciela, jak również bez dodatkowych opłat) do rejestru dłużników niewypłacalnych KRS.

 

Reasumując, wniosek o wyjawienie majątku dłużnika, choć nie daje wierzycielowi pewności uzyskania cennych informacji co do możliwości i środków zaspokojenia przysługujących mu należności, stanowi jednak godny uwagi, a przy tym niedrogi (opłata sądowa od wniosku wynosi 40 złotych) instrument w walce z dłużnikami uchylającymi się od obowiązku zapłaty.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Dłużnik, komornik i egzekucja

Będąc za granicą, mój syn zaciągnął kredyt, którego nie spłacał. Niedawno dostałam pismo, że zostanie wszczęte postępowanie komornicze. Czy komornik może zająć mój majątek na poczet jego długu? Syn nie ma stałej pracy, mieszka ze mną. Może należałoby go wymeldować, by uniknąć kłopotów?

Zajęcie komornicze wynagrodzenia na poczet alimentów

Przed paroma dniami komornik zajął mojemu ojcu 60% wynagrodzenia. Ojciec przez kilka ostatnich lat płacił więcej niż wysokość zasądzonych alimentów i nigdy nie było problemu z dojściem do porozumienia. Dług powstał dawniej, kiedy ojciec był przez kilka lat bezrobotny. Chciałbym mu pomóc w wywalczeniu łagodniejszych warunków spłaty. Czy musi to być aż 60%? Czy możliwa jest negocjacja zmiany warunków spłaty zadłużenia alimentacyjnego? Jeżeli tak, to do kogo się z taką prośbą zwrócić?

Czy możliwe jest wznowienie egzekucji?

W roku 2011 otrzymałam tytuł egzekucyjny, którego wierzycielem jest firma windykacyjna, która zakupiła mój dług z roku 1998 (wtedy nie pracowałam i egzekucja okazała się nieskuteczna). Od roku 2011 zaczęłam pracę, gdzie pracuję do tej pory, ale przez 4 lata komornik nie interesował się tym. Zadzwonili do mnie po kilku latach, kiedy dług wzrósł o odsetki, proponując mi ugodę. Czy wznowienie egzekucji jest możliwe? Jeśli tak, czy będę mogła zaskarżyć jego działania?

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym

Co robić, gdy komornik prowadzi egzekucję na podstawie nakazu zapłaty, którego nigdy nie otrzymałam? Dzisiaj przyszło zawiadomienie od komornika o wszczęciu przeciwko mnie postępowania egzekucyjnego na podstawie nakazu zapłaty wydanego przez e-sąd. Do dnia zawiadomienia od komornika nie otrzymałam żadnego awiza. Nie otrzymałam nie tylko nakazu, ale także pozwu, czy jakiejkolwiek innej korespondencji. Chodzi o zaległą fakturę za telefon.

Przejęcie nieruchomości po śmierci dłużnika

Jak mam postąpić, jeśli wierzyciel wniósł pismo do komornika o przejęcie nieruchomości po śmierci dłużnika, a sąd dokonał przybicia? Otrzymałam właśnie wiadomość, że dłużnik alimentacyjny nie żyje od 3 lat, a nieruchomość jest teraz moją własnością, mimo to sąd przyznał ją wierzycielowi. Ów wierzyciel nie poinformował komornika o śmierci dłużnika i prawomocny wyrok o przejęciu nieruchomości przedstawił do wpisu w księgach wieczystych. Co mam robić?

Wniosek o egzekucję z powodu braku spłaty z tytułu podziału majątku

Moi rodzice są po rozwodzie oraz po podziale majątku. Mieszkam razem z ojcem. Mama skierowała przeciwko tacie wniosek o egzekucję z uwagi na niespłacenie z tytułu podziału majątku. Wniosek dotyczy licytacji komorniczej nieruchomości, w której mieszkamy. Postanowienie w przedmiocie majątku (przesyłam jego kopię) wydano w dniu 27 czerwca 2017 r. Czy mogłabym zaproponować spłatę mamy w ratach? Czy z tego majątku mnie się coś należy?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »