Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyegzekwowanie należności z weksla

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2010-07-07

Dłużnik, który nie płacił za dostarczony towar, poprosił o przedłużenie terminu spłaty i jako zabezpieczenie wręczył mi weksel in blanco podpisany przez niego i żonę. W marcu zeszłego roku wypełniłem weksel. Sprawa trafiła do sądu, który uznał (rozpatrując faktury, a nie weksel), że wierzytelności są przedawnione. Czy mogę w inny sposób wyegzekwować należności z weksla?

zdjęcie prawnika
Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

W pierwszym rzędzie należy wskazać na istotę weksla in blanco. Weksel in blanco to weksel niezupełny w chwili wystawienia, a więc taki, który nie został wypełniony całkowicie bądź też nie posiada niektórych cech wymaganych przez prawo dla ważności weksla. Brakującym elementem weksla niezupełnego bywa niekiedy jedynie suma wekslowa, tak jak ma to miejsce w Pańskiej sprawie. Wekslom in blanco towarzyszy z reguły dodatkowa umowa, zwana porozumieniem bądź deklaracją wekslową. Jest zawierana pomiędzy wystawcą weksla a osobą, której weksel jest wręczany, i określa warunki oraz sposób uzupełnienia weksla.

 

Deklaracja wekslowa sporządzana jest w interesie wystawcy weksla. W procesie wekslowym może on bronić się zarzutem, że weksel wypełniony został niezgodnie z porozumieniem, jeśli posiadacz weksla nabył go w złej wierze albo przy nabyciu dopuścił się rażącego niedbalstwa. Na gruncie prawa wekslowego wypełnienie weksla niezupełnego w sposób niezgodny z porozumieniem wekslowym nie anuluje odpowiedzialności wystawcy weksla, a jedynie może powodować jej ograniczenie do granic wyznaczonych porozumieniem (w razie skutecznego podniesienia zarzutu z art. 10 Prawa wekslowego). Odnosząc się do tej części przestawionego przez Pana stanu faktycznego, należy zaznaczyć, że brak deklaracji wekslowej w żaden sposób nie wpływa na ważność zobowiązania wekslowego. Tezę tę potwierdza ustawodawca w art. 10 Prawa wekslowego; zgodnie z jego treścią: „jeżeli weksel, niezupełny w chwili wystawienia, uzupełniony został niezgodnie z zawartym porozumieniem, nie można wobec posiadacza zasłaniać się zarzutem, że nie zastosowano się do tego porozumienia, chyba, że posiadacz nabył weksel w złej wierze albo przy nabyciu dopuścił się rażącego niedbalstwa”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Zobowiązanie wekslowe ma charakter abstrakcyjny. Jest ono oderwane od swej podstawy prawnej (łac. causa). W procesie wekslowym obowiązuje zasada ograniczenia zarzutów przysługujących dłużnikom wekslowym wobec posiadacza weksla, zwana zasadą materialnej surowości zobowiązania wekslowego. Głównym celem tego ograniczenia jest ułatwienie funkcji obiegowej weksla, tak aby ten, kto nabywa weksel, mógł liczyć na to, że zakres odpowiedzialności dłużników wekslowych wynika z treści dokumentu. Zarzuty przysługujące dłużnikom wekslowym są ograniczone lub nawet ulegają wyłączeniu, jeżeli prawa z weksla zostały przeniesione przez indos.

 

Dochodzić roszczenia wekslowego przed sądem może Pan w trybie postępowania nakazowego, choć nie ma przeszkód do wytoczenia powództwa w zwykłym trybie. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż skorzystał Pan z drugiej możliwości. Nie wydaje się to jednak celowe, z uwagi na znaczne uproszczenia i szybkość postępowania nakazowego, w którego ramach sąd wydaje orzeczenia bez rozprawy, na posiedzeniu niejawnym, w składzie jednoosobowym. Skutkuje to szybszym uzyskaniem podstawy prawnej do prowadzenia egzekucji, gdyż nie prowadzi się posiedzeń sądowych oraz nie przesłuchuje świadków. Co również istotne, nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla staje się natychmiast wykonalny po upływie dwóch tygodni od jego doręczenia pozwanemu.

 

Podstawę prawną dla dochodzenia roszczeń wekslowych w postępowaniu nakazowym stanowi art. 485 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (w skrócie K.p.c.).

 

§ 1. „Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:

 

  1. dokumentem urzędowym,
  2. zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,
  3. wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,
  4. zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.

 

§ 2. Sąd wydaje również nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości. W razie przejścia na powoda praw z weksla, z czeku, z warrantu lub z rewersu, do wydania nakazu niezbędne jest przedstawienie dokumentów do uzasadnienia roszczenia, o ile przejście tych praw na powoda nie wynika bezpośrednio z weksla, z czeku, z warrantu lub z rewersu”.

 

Można żądać wydania nakazu zapłaty na podstawie weksla, którego prawdziwość nie nasuwa wątpliwości, ale tylko wtedy, gdy legitymacja powoda do wystąpienia z takim roszczeniem wynika bezpośrednio z dołączonego do pozwu weksla lub z dokumentów wystawionych w formie określonej w art. 485 K.p.c. (tzw. formalna legitymacja wekslowa). Legitymację taką posiada ten, kto ma weksel i którego prawo wynika z nieprzerwanego szeregu indosów. Legitymację formalną posiadacza weksla w postępowaniu wekslowym (nakazowym) określa w odniesieniu do weksli indosowanych art. 16 Prawa wekslowego, zaś w odniesieniu do weksli pozbawionych indosów i pozostających w rękach remitenta – art. 485 § 2 K.p.c. (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 04.09.1997 r., sygn. akt II CKN 284/97, PB 1998, Nr 2, s. 22). Nieprzedstawienie weksla do zapłaty nie uzasadnia odmowy wydania nakazu zarówno w stosunku do wystawcy, jak i indosantów (zob. postanowienie SN z 22.02.1968 r., sygn. akt I CZ 115/67, OSNC 1968, Nr 11, poz. 194). Natomiast przez „dokumenty potrzebne do uzasadnienia roszczenia”, o których mowa w art. 485 § 2 K.p.c., należy rozumieć tylko dokumenty przewidziane w Prawie wekslowym i związane z treścią weksla, jak np. protest, dowody notyfikacji, rachunek zwrotny, dowód przejścia praw z weksla na powoda, jeśli przejście to nie wynika bezpośrednio z weksla, itp. W żadnym razie nie chodzi w tym przepisie o dokumenty niedotyczące bezpośrednio treści weksla, lecz stosunku zobowiązaniowego, w związku z którym weksel został wydany (zob. wyrok SN z 31.12.1970 r., sygn. akt III PRN 106/70, OSNC 1971, Nr 10, poz. 176).

 

W postępowaniu nakazowym sąd z urzędu uwzględnia formalną nieważność weksla (wyrok SN z 17.09.2004 r., sygn. akt V CK 60/04, OSNC 2005, Nr 7-8, poz. 144).

 

Wydanie nakazu zapłaty może nastąpić wyłącznie na podstawie załączonego do pozwu oryginału weksla. Powyższa regulacja jest związana z obowiązkiem zbadania przez sąd, czy prawdziwość i treść weksla nie budzą wątpliwości. Przesłanek tych nie można zbadać na podstawie odpisu (choćby uwierzytelnionego) weksla.

 

Dokumentami uzasadniającymi roszczenie powoda będą również: protest, dowody notyfikacji, rachunek zwrotny.

 

Nie ma potrzeby dołączania do pozwu dokumentów niedotyczących bezpośrednio treści weksla, lecz odnoszących się do samego stosunku zobowiązaniowego, w związku z którym weksel został wystawiony. Należy bowiem mieć na uwadze, że weksel jest zobowiązaniem zapłaty sumy wekslowej o charakterze abstrakcyjnym i bezwarunkowym, oderwanym od okoliczności, w których doszło do jego wystawienia. Ponadto sąd, wydając nakaz zapłaty przeciwko osobom zobowiązanym z weksla, nie jest uprawniony do badania merytorycznej zasadności roszczenia powoda. Wystarczającymi dokumentami, jakie należy dołączyć do składanego pozwu, są weksel i wezwanie do zapłaty. Nie ma konieczności składania dodatkowych dokumentów, np. faktury na sprzedany towar.

 

Zakres postępowania nakazowego na podstawie weksla jest ograniczony do roszczeń wynikających bezpośrednio z weksla. Oczywiście nie wyłącza to możliwości dochodzenia w tym powództwie roszczeń ubocznych związanych z samym wekslem, takich, jak: odsetki, koszty procesu, koszty zawiadomienia. Niemniej jednak w sprawach tych roszczeniem głównym może być tylko suma wekslowa.

 

Sąd rozpoznający zarzuty od nakazu zapłaty wydanego na podstawie weksla może uwzględnić stosunek zobowiązaniowy, w związku z którym weksel został wystawiony, ale nie ma obowiązku działania w tym zakresie z urzędu. Może to mianowicie uczynić wówczas, gdy strona zainteresowana przeniesieniem sporu na taką płaszczyznę podejmie stosowne czynności (zob. wyrok SN z 10.04.2002 r., sygn. akt IV CKN 948/00, niepublikowany).

 

Wniesienie w terminie zarzutów od wydanego przez sąd nakazu zapłaty powoduje przejście postępowania do zwykłego trybu. Przewodniczący wyznacza rozprawę, a w toku postępowania nie można występować z nowymi roszczeniami zamiast lub obok dotychczasowych. Okoliczności faktyczne, zarzuty i wnioski dowodowe niezgłoszone w pozwie albo w piśmie zawierającym zarzuty od nakazu zapłaty mogą być rozpoznawane jedynie wtedy, gdy strona wykaże, że nie mogła z nich skorzystać wcześniej, lub gdy potrzeba ich powołania wynikła później. Powód może powołać nowe fakty i dowody w terminie tygodnia od dnia doręczenia mu pisma pozwanego zawierającego zarzuty. Na tym etapie sąd, działając na wniosek pozwanego, może wstrzymać wykonanie nakazu.

 

Po przeprowadzeniu rozprawy sąd wydaje wyrok, w którym nakaz zapłaty w całości lub w części utrzymuje w mocy albo go uchyla i orzeka o żądaniu pozwu, bądź też postanowieniem uchyla nakaz zapłaty i pozew odrzuca lub postępowanie umarza.

 

Reasumując, należy stwierdzić, że takie cechy postępowania w sprawach dochodzenia roszczeń wynikających z weksli, jak szybkość, uproszczenie procedury, ograniczone możliwości powoływania zarzutów przez dłużników wekslowych sprzyjają obiegowi wekslowemu i zachęcają do korzystania z tej formy obrotu wierzytelnościami.

 

W Pańskiej sprawie powoływanie faktur było niecelowe, a nawet zbędne. Poprzez fakt ich powołania proces przybrał rolę procesu „zwykłego”, a nie wekslowego, i utracił swój uproszczony, a dla Pana korzystny przebieg. W pozwie nakazowym należało dołączyć jedynie oryginał weksla i wezwanie do zapłaty.

 

Roszczenia z weksla stanowią samodzielną podstawę dla nowego postępowania. Może Pan wystąpić do sądu z nowym pozwem w postępowaniu nakazowym na podstawie samego weksla. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika jednak, iż roszczenie uległo przedawnieniu. Sam ten fakt nie stoi na przeszkodzie wniesienia sprawy do sądu. Sąd nie może stwierdzić przedawnienia z urzędu, tylko na zarzut pozwanego. Skutkuje to oddaleniem powództwa.

 

Na marginesie dodam, że roszczenia posiadacza weksla przeciwko wystawcy weksla ulegają przedawnieniu z upływem roku dnia protestu dokonanego w należytym czasie, w przypadku zaś zastrzeżenia „bez kosztów” – licząc od dnia płatności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Ile kosztuje sprawa cywilna w sądzie?

Wystąpiłeś do sądu z pozwem (z wnioskiem), zostałeś pozwany (jesteś uczestnikiem postępowania), a może dopiero nosisz się z zamiarem wszczęcia postępowania sądowego? Sprawdź wcześniej, ile będzie Cię to kosztować!

Obawy po zgubieniu dowodu osobistego

Wczoraj zgubiłem dowód osobisty. Zgłosiłem ten fakt w banku i w urzędzie miasta. Byłem też na policji, ale tam mi powiedziano, że zgubione dowody ich niewiele obchodzą. Teraz obawiam się, że nieuczciwy znalazca może posłużyć się moim dokumentem i zaciągnąć na mnie np. kredyt. Co będzie, gdy taka sytuacja zajdzie i komornik będzie żądał ode mnie spłaty takiego kredytu?

Zadłużony spadek po bracie a brak oświadczenia w terminie

W 2014 r. zmarł mój brat, który był obciążony długami swojej byłej żony (zmarła w 2009 r.). Po żonie brata pozostała jej córka z pierwszego małżeństwa – brat jej nie przysposobił. Spraw spadkowych po bracie i jego małżonce jak dotąd nie przeprowadzano. Nie złożyłam żadnego oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, bo sądziłam, że najpierw musi być przeprowadzona sprawa spadkowa po śmierci bratowej. Chciałabym jakoś uchylić się od spłaty zadłużenia po bracie, czy mam jakieś szanse? Czy mogę jeszcze zwrócić się do sądu o przywrócenie terminu?

Rozpoczęcie nowego życia za granicą mimo długów

Mam dużo niespłaconych kredytów i innych długów, jestem po rozwodzie – bez pracy ani majątku. Chciałabym rozpocząć nowe życie mimo długów – za granicą, z nowym partnerem. Nie wiem jednak, co robić z należnościami. Proszę o pomoc.

Doręczenie pod niewłaściwy adres zaskarżenia nakazu zapłaty

Dostałem list z sądu w sprawie zajęcia komorniczego na kwotę ok. 15 tys. zł. Miałem działalność gospodarczą, lecz nie wyszło i półtora roku temu zamknąłem firmę. Dług to nieopłacone rachunki operatora telekomunikacyjnego. Wezwanie do zapłaty przyszło na stary adres, to znaczy ten, gdzie prowadziłem działalność, czyli na adres domu mojej babci. Od tamtego czasu mieszkam u mojej dziewczyny, jestem bezrobotny. Nie posiadam niczego wartościowego. Co w tej sytuacji mogę zrobić? Prosić o rozłożenie na raty? Za miesiąc lub dwa zacznę dobrze płatną pracę za granicą i wtedy chyba dam radę to powoli spłacić.

Zakup auta z zajęciem komorniczym

Kupiłem auto z lombardu, poprzednim właścicielem był auto-komis. Natomiast dowód rejestracyjny był wystawiony jeszcze na poprzedniego właściciela. Otrzymałem dowód zakupu w postaci faktury VAT. Przy próbie rejestracji okazało się niestety, że od prawie roku auto ma wpis komorniczy, ale poprzedni właściciel okazał fakturę zakupu z datą wcześniejszą o 2 miesiące. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Nie chcę spłacać cudzego długu!Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »