Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 2009-09-17

Artykuł omawia procedurę wszczęcia postępowania egzekucyjnego oraz instrumenty prawne, które mogą przyśpieszyć zaspokojenie dochodzonej wierzytelności.

zdjęcie prawnika
Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Każdy wierzyciel, który dążył do zaspokojenia swojej należności, przysługującej mu względem konkretnego dłużnika, spotkał się z sytuacją, że chociaż posiadał w ręku tytuł egzekucyjny (przykładowo – korzystny dla siebie wyrok sądowy), wobec braku współdziałania ze strony dłużnika, był zmuszony do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

 

Niniejsze opracowanie daje odpowiedź na podstawowe pytanie: w jakim trybie postępowanie egzekucyjne należy wszcząć? Oraz udziela kilku praktycznych wskazówek, w jaki sposób je prowadzić, aby zwiększyć szanse jego pozytywnego zakończenia.

 

Postępowaniu egzekucyjnemu poświęcony został cały zbiór przepisów Księgi trzeciej Kodeks postępowania cywilnego, czyli ustawy zdnia 17 listopada 1964 r. (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.). Mowa tu o artykułach od 758 do 1088 tejże ustawy.

 

Zasadniczo wszczęcie egzekucji następuje na pisemny wniosek wierzyciela (lub ustny, o ile jego treść wciągnięto do protokołu) składany – stosownie do właściwości – sądowi (np. przy egzekucji przez zarząd przymusowy przedsiębiorstwa) lub komornikowi (w większości pozostałych przypadków, w tym przy egzekucji z rachunków bankowych, wynagrodzenia za pracę itd.). Jedynie w sprawach, które mogą być wszczęte z urzędu, egzekucja także może być wszczęta z urzędu, czyli na żądanie sądu pierwszej instancji, który sprawę rozpoznawał i skierował do właściwego sądu lub komornika (np. wyroki, którymi zasądzono alimenty).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Wniosek o wszczęcie egzekucji winien odpowiadać wszelkim rygorom przewidzianym przez prawo procesowe, a więc zawierać: oznaczenie organu egzekucyjnego; oznaczenie wierzyciela; oznaczenie dłużnika; oznaczenie pisma procesowego – jako wniosku o wszczęcie egzekucji; osnowę (treść) – obejmującą przynajmniej opisanie treści tytułu wykonawczego; opisanie świadczenia, jakie dłużnik ma spełnić oraz wskazanie sposobu egzekucji (art. 797 K.p.c.), a wreszcie podpis wierzyciela lub jego pełnomocnika i wymienienie załączników.

 

Jak już wspomnieliśmy, większość postępowań egzekucyjnych jako organ egzekucyjny prowadzić będzie komornik sądowy. Należy więc w tym miejscu wskazać, że wierzyciel ma prawo swobodnego wyboru komornika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 8 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji), w drodze złożenia odpowiedniego oświadczenia woli, w samej treści wniosku o wszczęcie egzekucji. (Wyjątkiem są sprawy o egzekucję z nieruchomości oraz sprawy, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio.) Należy liczyć się jednak z tym, że – w przypadku konieczności podjęcia przez komornika działań poza obszarem swojego rewiru – wydatki, obejmujące diety przysługujące osobom zatrudnionym w kancelarii komornika i uczestniczącym w tych czynnościach, koszty przejazdów i noclegów komornika i tych osób oraz koszty transportu specjalistycznego obciążają wierzyciela (art. 8 ust. 10 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji).

 

Wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi (egzekucja z rachunku bankowego, egzekucja z wynagrodzenia za pracę, egzekucja z nieruchomości i inne). Jeśli jednak wierzyciel lub sąd (zarządzający z urzędu przeprowadzenie egzekucji) albo uprawniony organ żądający przeprowadzenia egzekucji nie może wskazać przedmiotów służących do zaspokojenia wierzyciela, komornik wezwie dłużnika do złożenia wyjaśnień (art. 801 K.p.c.).

 

Kształtując treść wniosku o wszczęcie egzekucji, warto pamiętać, że organ egzekucyjny, po myśli przepisu art. 761 K.p.c., może zasięgać informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji od: organów administracji publicznej, organów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw maklerskich, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zarządzających mieszkaniami i lokalami użytkowymi, jak również innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu.

 

Innymi słowy, jeżeli wierzyciel nie potrafi precyzyjnie wskazać składników majątku dłużnika, z których mogłaby zostać przeprowadzona skuteczna egzekucja, może on wnieść, aby organ egzekucyjny, przykładowo, wystąpił do ZUS o udzielenie informacji, czy, i gdzie dłużnik jest zatrudniony, jak również czy, i jakie pobiera świadczenia z ubezpieczenia społecznego (renta, emerytura itd.). Wierzyciel może również domagać się sprawdzenia w Centralnej Ewidencji Pojazdów, czy dłużnik nie jest właścicielem pojazdu mogącego stanowić przedmiot zajęcia. Organ egzekucyjny pobiera z powyższych tytułów niewygórowaną opłatę, tymczasem informacja tego typu, której uzyskanie zależy od aktywności wierzyciela, może znacznie przyśpieszyć postępowanie.

 

Do wniosku o wszczęcie egzekucji – niezależnie od tego czy złożony on został na piśmie, czy ustnie do protokołu – należy dołączyć oryginalny tytuł wykonawczy.

 

Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności (art. 776 K.p.c.). Jest nim więc przede wszystkim:

  1. orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem;
  2. wyrok sądu polubownego lub ugoda zawarta przed takim sądem;
  3. ugoda przed mediatorem,
  4. akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie oznaczonych, albo też obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, lokalu, nieruchomości lub statku wpisanego do rejestru, gdy termin zapłaty, uiszczenia lub wydania jest w akcie wskazany (art. 777 K.p.c.).

 

Poprzez zaś nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności sąd stwierdza, że tytuł taki nadaje się do wykonania. Aby go uzyskać, wierzyciel musi, jeszcze przed wszczęciem egzekucji, wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem. Wniosek o nadanie klauzuli należy opłacić tzw. opłatą kancelaryjną – wynosi 6 zł za każdą stronicę dokumentu, któremu nadaje się klauzulę wykonalności. Jeśli więc wniosek o wydanie klauzuli dotyczy wyroku, który ma dwie strony, wówczas opłata kancelaryjna będzie wynosić 12 złotych.

 

Warto zwrócić uwagę na stosunkowo nowy przepis art. 7971 K.p.c., zgodnie z którym wierzyciel może zlecić komornikowi – za wynagrodzeniem – poszukiwanie majątku dłużnika. Od takiego zlecenia organ egzekucyjny pobiera opłatę stałą w wysokości 3% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W razie odnalezienia majątku dłużnika, komornik pobiera nadto opłatę stałą w wysokości 5% szacunkowej wartości tego majątku, nie więcej jednak niż 100% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Opłata ta ulega zmniejszeniu o kwotę opłaty wstępnej, pobranej stosownie do zdania poprzedniego.

 

Przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego lub w jego toku, zwłaszcza w razie przewlekania postępowania przez komornika, wierzyciel, którego roszczenie stwierdzone jest tytułem wykonawczym lub tytułem egzekucyjnym, może zażądać, aby organ egzekucyjny, który prowadzi egzekucję, lub który jest właściwy do jej prowadzenia, udzielił mu informacji, czy przeciwko dłużnikowi prowadzone jest przez ten organ postępowanie egzekucyjne, a jeżeli tak, powiadomił go o stosowanych sposobach egzekucji oraz o wysokości egzekwowanych roszczeń, a także o aktualnym stanie sprawy (art. 7601 K.p.c.).

 

Często stosowanym środkiem, mającym na celu przyśpieszenie postępowania egzekucyjnego, a także zdyscyplinowanie komorników, jest skarga na ich czynności. Zgodnie z art. 767 K.p.c. na każdą czynność komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Do rozpoznania skargi na czynności komornika właściwy jest sąd, przy którym działa komornik. Jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sąd, który byłby właściwy według ogólnych zasad.

 

Warto wreszcie wskazać, że, niezależnie od skargi na czynności komornika, ustawa z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki – dopuszcza możliwość wniesienia przez stronę (np. wierzyciela) skargi o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego skarga dotyczy (również w postępowaniu egzekucyjnym), nastąpiło naruszenie jej prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, jeżeli postępowanie w tej sprawie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnienia tych okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy, albo dłużej niż to konieczne do załatwienia sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego (przewlekłość postępowania). Uwzględniając skargę, sąd może, na żądanie skarżącego, przyznać od Skarbu Państwa, a w przypadku skargi na przewlekłość postępowania prowadzonego przez komornika – od komornika, odpowiednią sumę pieniężną w wysokości nieprzekraczającej 10 000 złotych (art. 12 § 4).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Egzekucja kredytu z emerytury i renty

Moja matka oraz ojczym (68 i 70 lat) są zadłużeni – posiadają 3 lub 4 kredyty w różnych bankach. Nie potrafią spłacać rat, w związku z czym w tym miesiącu zajęto 350 zł z emerytury. Wysokość emerytury oraz renty wynosi 1150 zł brutto oraz 850 zł brutto. Jaką kwotę banki mogą im zabierać?

Jak odzyskać pieniądze po umorzeniu postępowania?

W lipcu 2015 r. komornik zajął z mojego wynagrodzenia 1500 zł. Nie zostałem poinformowany ani o sprawie, ani o zajęciu komorniczym. Sprawa dotyczyła rzekomego długu dla firmy X. Po przekazaniu sprawy do sądu rejonowego sąd postanowił umorzyć postępowanie w sprawie. Jak mogę odzyskać pieniądze od komornika?

Ponowne wszczęcie postępowania egzekucyjnego

W 2013 roku komornik prowadził postępowanie egzekucyjne i po stwierdzeniu, że nie mam żadnych dochodów wydał postanowienie o umorzeniu sprawy. Kilka dni temu dostałem zawiadomienie o ponownym wszczęciu tego samego postępowania egzekucyjnego, tylko że przez inną kancelarię. Czy można to jakoś polubownie załatwić? Aktualnie mam pracę i mogę wpłacać comiesięczne nieduże kwoty.

Czy diety kierowcy podlegają egzekucji?

Komornik zajął nam konto. Mąż jest kierowcą i jeździ na trasach międzynarodowych, w związku z czym ma płaconą podstawę i diety. Czy diety podlegają egzekucji? Ile realnie może nam komornik zabrać z konta?

Zwolnienie faktury z zajęcia komorniczego

Komornik zajął wynagrodzenie z faktury, którą wystawiłem za usługę dla ZDW. Czy istnieje możliwość zwolnienia z zajęcia komorniczego?

Przedawnienie długu a wpis do KRD

W 2013 r. otrzymałem mandat za przejazd w wyższej klasie PKP. Mandatu nie zapłaciłem. Po upływie tak długiego czasu jedna z firm windykacyjnych zaczęła wysyłać mi wezwania do zapłaty, a nadto wpisała mnie do Krajowego Rejestru Dłużników(KRD). Przecież ten dług na pewno się przedawnił! Co mogę w tej sytuacji zrobić? W niedługim czasie mam zamiar wziąć kredyty mieszkaniowy, czy to może mi zaszkodzić?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »