Kategoria: Postępowanie komornicze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wpis komorniczy na połowie działki

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-03-06

Sprawa dotyczy licytacji z nieruchomości, o której powiadomił dłużnika komornik sądowy i dokonał wpisu w księdze wieczystej na 1/2 działki, która jest współwłasnością małżeńską. Po rozwodzie nie było podziału majątku wspólnego. O powództwie nie wiedział dłużnik i nie został wcześniej powiadomiony przez komornika o wszczętej egzekucji. Dłużnik byłej żonie płaci alimenty na 2 córki za pośrednictwem innego komornika, w tym zaległe alimenty. Do egzekucji z nieruchomości przyłączyły się jeszcze dwa Fundusze Inwestycyjne Asekuracyjne z jakimiś roszczeniami, ale nie przyłączył się komornik egzekwujący alimenty. Co mam zrobić, aby z tej licytacji zostały w pierwszej kolejności pokryte zaległe alimenty? Piszę w imieniu mojego wnuka, który obecnie odbywa karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym i tam doręczono mu zawiadomienie komornika sądowego o wyznaczonej licytacji. Chciałabym mu pomóc, ale nie wiem jak. Czy gdy będę miała wnuka upoważnienie na piśmie, komornik udostępni mi akta sprawy, czego dotyczą roszczenia? Przypuszczam, że wynikają one z nakazów zapłaty wydanych przez e-sąd, a które zostały wysłane pod adres niezamieszkania i nie mógł ich odebrać i złożyć sprzeciwu. Co ja mogę w tej sprawie zrobić? Nie wiem, od czego zacząć.

zdjęcie prawnika
Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata
Bardzo serdecznie dziękuje Pani mecenas za porade. Wszystko jest dla mnie jasne.
Edyta, mgr administracji, 38 lat
Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy

Mając pełnomocnictwo wnuka, powinna Pani uzyskać informacje o wierzytelnościach, czego dotyczą. Co więcej. powinna Pani złożyć w imieniu wnuka, jeśli pełnomocnictwo to zawiera, wniosek o połączenie spraw egzekucyjnych.

 

Zgodnie z art. 925 § Kodeksu postępowania cywilnego: 

 

„§ 1. W stosunku do dłużnika nieruchomość jest zajęta z chwilą doręczenia mu wezwania. W stosunku do dłużnika, któremu nie doręczono wezwania, jako też w stosunku do osób trzecich, nieruchomość jest zajęta z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej lub złożenia wniosku komornika do zbioru dokumentów.

§ 2. Jednakże w stosunku do każdego, kto wiedział o wszczęciu egzekucji, skutki zajęcia powstają z chwilą, gdy o wszczęciu egzekucji powziął wiadomość, chociażby wezwanie nie zostało jeszcze dłużnikowi wysłane ani wpis w księdze wieczystej nie był jeszcze dokonany.

§ 3. O dokonanym zajęciu komornik zawiadamia wierzyciela”.

 

Fakt braku doręczenia pisma od komornika ma więc tu pomniejsze znaczenie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

W przypadku wystąpienia zbiegu egzekucji sądowych sprawa rozstrzygana jest na mocy przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Art. 7731§ 1 stanowi, iż „dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Tak więc komornicy występujący w zbiegu chcący ustalić który komornik będzie właściwy muszą w pierwszej kolejności zbadać właściwość miejscową (właściwość ogólna)”. Zapewne komornik właściwy ze względu na egzekucję z nieruchomości.

 

A najważniejsze, że to wierzyciel alimentacyjny – matka dzieci – w ich imieniu, powinna przyłączyć się do postępowania egzekucyjnego, licytacji, składając wniosek o wszczęcie egzekucji z udziału w nieruchomości. Powinna Pani porozumieć się z matką dzieci, że w jej interesie jest skierować wniosek o egzekucję z nieruchomości. Tylko tak albo przejmie ją w zamian za długi, albo uzyska pieniądze z licytacji/

 

Zgodnie z treścią art. 927 „wierzyciel, który skierował egzekucję do nieruchomości po jej zajęciu z wniosku innego wierzyciela, przyłącza się do postępowania wszczętego wcześniej i nie może żądać powtórzenia czynności już dokonanych; poza tym ma te same prawa co pierwszy wierzyciel”.

 

Nie wiem, jakiego rodzaju pełnomocnictwem Pani dysponuje, czy ma Pani prawo reprezentować wnuka. Niemniej – najlepiej, aby matka dzieci złożyła u komornika, który prowadzi egzekucję, wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości, z udziału w nieruchomości. Tak otrzyma przynajmniej część zadłużenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy komornik ma prawo zablokować konto za długi syna?

Syn ma wierzytelności komornicze. Chciałabym mu pomóc i spłacić je ze swojego konta. Czy w takim przypadku komornik ma prawo zablokować moje konto?

Zablokowanie przez bank obciętej do minimum socjalnego pensji

Mam zajęcie komornicze pensji, z której regularnie, co miesiąc zakład pracy przelewa pieniądze na konto komornika. Wczoraj bank zablokował mi obciętą...

Czy komornik może upomnieć się o całość długu?

W 2010 r. zaciągnąłem pożyczkę gotówkową w wysokości kilku tysięcy. Niestety przestałem spłacać raty, więc bank skierował sprawę do sądu,...

Co zrobić, aby uniknąć licytacji mieszkania?

Kupiłam mieszkanie z kredytem, nie przypisując go na siebie (został na poprzedniego właściciela). Nie spłacałam kredytu i teraz komornik wyznaczył...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »