Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o egzekucję alimentów bez podziału majątku

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-02-27

Jestem z mężem po rozwodzie (z winy męża). Mieszkamy w jednym domu, którego jesteśmy współwłaścicielami. Nie było podziału majątku. Mąż miał również wyrok o znęcaniu się nad rodzina i kuratora. Mieszkam w domu również z córka, na która mąż powinien płacić alimenty. Przez lata alimenty wypłacane były z funduszu, bo mąż się nie bardzo interesował. Teraz córka, jako że jest pełnoletnia, dostała pismo od komornika o zadłużeniu męża na 35 tys. zł do daty dzisiejszej. Wspominał, że mogłaby złożyć wniosek do prokuratury o niepłaceniu alimentów i tym samym wszcząć postępowanie egzekucyjne. Czy jest sens składać wniosek o egzekucję bez wcześniejszego podziału majątku? Czy jako współwłaściciel mogłabym wykupić dług męża i tym samym dostać dom na własność?

zdjęcie prawnika
Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara

Nie ma potrzeby robić podziału majątku, aby prowadzić egzekucję ze składników majątkowych. Zawiadomienie prokuratury o przestępstwie niealimentacji może zmotywuje ojca córki do uregulowania długu albo można mu zaproponować, aby przepisał na córkę udział w nieruchomości w zamian za część zobowiązania. Proponowałabym od tego zacząć.

 

Egzekucja komornicza z udziału w nieruchomości może się opłacić, ale nie zawsze. Może Pani przejąć udziały byłego męża. Ale będzie Pani musiała wpłacić zadłużenie do komornika, ten pobierze 15% swojego wynagrodzenia, a resztę przekaże córce. Za darmo Pani nie przejmie.

 

Zgodnie z art. 945 Kodeksu postępowania cywilnego „o terminie opisu i oszacowania komornik zawiadamia znanych mu uczestników. Współwłaściciel nieruchomości uzyska status uczestnika postępowania, jeżeli zgłosi wniosek do komornika o przejęcie nieruchomości”.

 

Jeżeli na pierwszej oraz na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu na sprzedaż udziału w nieruchomości, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej od 2/3 części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Jeżeli po drugiej licytacji żaden z wierzycieli nie przejmie nieruchomości na własność, to postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone i nową egzekucję z tej nieruchomości będzie można wszcząć dopiero po upływie roku.

 

Proszę więc zacząć od postraszenia ojca o zawiadomieniu prokuratury o popełnieniu przestępstwa niealimentacji i propozycji przepisania na córkę udziałów w nieruchomości w zamian za część zadłużenia. Umorzyć nie można, zrzec się też nie, ale córka może podpisać, iż uznaje za spełnione zadłużenie w kwocie X zł w zamian za przeniesienie na nią udziału w nieruchomości. W ten sposób pozbędzie się Pani współwłaściciela nieruchomości. Bez podziału majątku, bez spłacania go, a wiadomo, że sama Pani utrzymywała córkę przez ten czas.

 

Proszę się zastanowić. Opcją jest wszczynanie egzekucji komorniczej – choćby z udziału w nieruchomości – tej drugiej. Ale co, jeśli były mąż wróci do swojego domu – tam gdzie mieszka Pani – bądź co bądź, to nadal jego dom. Dlatego to jest nieco zgubne.

 

Jak już nie będzie współwłaścicielem, pozbędzie się Pani jednego problemu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozostałe alimenty – bo zadłużenie nadal rośnie – egzekwować z pozostałych nieruchomości dłużnika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »