Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o egzekucję alimentów bez podziału majątku

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-02-27

Jestem z mężem po rozwodzie (z winy męża). Mieszkamy w jednym domu, którego jesteśmy współwłaścicielami. Nie było podziału majątku. Mąż miał również wyrok o znęcaniu się nad rodzina i kuratora. Mieszkam w domu również z córka, na która mąż powinien płacić alimenty. Przez lata alimenty wypłacane były z funduszu, bo mąż się nie bardzo interesował. Teraz córka, jako że jest pełnoletnia, dostała pismo od komornika o zadłużeniu męża na 35 tys. zł do daty dzisiejszej. Wspominał, że mogłaby złożyć wniosek do prokuratury o niepłaceniu alimentów i tym samym wszcząć postępowanie egzekucyjne. Czy jest sens składać wniosek o egzekucję bez wcześniejszego podziału majątku? Czy jako współwłaściciel mogłabym wykupić dług męża i tym samym dostać dom na własność?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie ma potrzeby robić podziału majątku, aby prowadzić egzekucję ze składników majątkowych. Zawiadomienie prokuratury o przestępstwie niealimentacji może zmotywuje ojca córki do uregulowania długu albo można mu zaproponować, aby przepisał na córkę udział w nieruchomości w zamian za część zobowiązania. Proponowałabym od tego zacząć.

 

Egzekucja komornicza z udziału w nieruchomości może się opłacić, ale nie zawsze. Może Pani przejąć udziały byłego męża. Ale będzie Pani musiała wpłacić zadłużenie do komornika, ten pobierze 15% swojego wynagrodzenia, a resztę przekaże córce. Za darmo Pani nie przejmie.

 

Zgodnie z art. 945 Kodeksu postępowania cywilnego „o terminie opisu i oszacowania komornik zawiadamia znanych mu uczestników. Współwłaściciel nieruchomości uzyska status uczestnika postępowania, jeżeli zgłosi wniosek do komornika o przejęcie nieruchomości”.

 

Jeżeli na pierwszej oraz na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu na sprzedaż udziału w nieruchomości, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej od 2/3 części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi.

 

Jeżeli po drugiej licytacji żaden z wierzycieli nie przejmie nieruchomości na własność, to postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone i nową egzekucję z tej nieruchomości będzie można wszcząć dopiero po upływie roku.

 

Proszę więc zacząć od postraszenia ojca o zawiadomieniu prokuratury o popełnieniu przestępstwa niealimentacji i propozycji przepisania na córkę udziałów w nieruchomości w zamian za część zadłużenia. Umorzyć nie można, zrzec się też nie, ale córka może podpisać, iż uznaje za spełnione zadłużenie w kwocie X zł w zamian za przeniesienie na nią udziału w nieruchomości. W ten sposób pozbędzie się Pani współwłaściciela nieruchomości. Bez podziału majątku, bez spłacania go, a wiadomo, że sama Pani utrzymywała córkę przez ten czas.

 

Proszę się zastanowić. Opcją jest wszczynanie egzekucji komorniczej – choćby z udziału w nieruchomości – tej drugiej. Ale co, jeśli były mąż wróci do swojego domu – tam gdzie mieszka Pani – bądź co bądź, to nadal jego dom. Dlatego to jest nieco zgubne.

 

Jak już nie będzie współwłaścicielem, pozbędzie się Pani jednego problemu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozostałe alimenty – bo zadłużenie nadal rośnie – egzekwować z pozostałych nieruchomości dłużnika.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Egzekucja z majątku żony

Posiadam zadłużenie komornicze i sądowy nakaz zapłaty. Z żoną mamy rozdzielność majątkową i nie mieszkamy na stałe razem. Jestem...

 

Egzekucja przez komornika przedawnionego długu

Egzekucja przez komornika przedawnionego długu

Mój pracodawca otrzymał pismo o zajęciu wierzytelności na w sumie nie dużą kwotę ok. 900 zł, ale dług jest bardzo mocno przedawniony, co najmniej...

Bezskuteczna egzekucji długu od syndyka upadłej spółki, co robić?

Bezskuteczna egzekucji długu od syndyka upadłej spółki, co robić?

Jestem wierzycielem upadłej spółki. Syndyk wypłacił sobie zawyżone wynagrodzenie w trakcie prowadzenia upadłości. Sąd gospodarczy wydał postanowienie...

Egzekwowanie alimentów przez komornika - wysokie koszty egzekucji

Egzekwowanie alimentów przez komornika - wysokie koszty egzekucji

Mam tytuł wykonawczy na alimenty. Przekazałam to pracodawcy byłego męża, a on potrącał z pensji byłego męża alimenty na moje konto. W tym...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »