Kategoria: Postępowanie komornicze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wizyta komornika i windykatora

Marek Gola • Opublikowane: 2018-04-02

Dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym do firmy windykacyjnej. Ta firma przekazała to do komornika. Komornik razem z przedstawicielem tej firmy (windykatorem) przyjechali do mnie do domu i złożyli mi wizytę. Czy muszę wpuścić do domu tego windykatora, czy mogę odmówić i wpuścić tylko komornika? Czy jest jakaś podstawa prawna, że ten windykator może wejść razem z komornikiem?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara

Odpowiedzi na Pańskie pytania w mojej ocenie należy poszukiwać w treści art. 812 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym wierzyciel i dłużnik mogą być obecni przy czynnościach egzekucyjnych. Na żądanie stron albo według uznania komornika mogą być obecni także świadkowie, chyba że zachodzi obawa, że wskutek straty czasu na przywołanie świadków egzekucja będzie udaremniona. Świadków przywołuje się w liczbie nie większej niż po dwóch z każdej strony. Komornik powinien przywołać jednego lub dwóch świadków, jeżeli dłużnik nie jest obecny lub komornik go wydalił, chyba że zachodzi obawa, iż wskutek straty czasu na przywołanie świadków egzekucja będzie udaremniona. Świadkami mogą być także członkowie rodziny i domownicy dłużnika. Świadkowie nie otrzymują wynagrodzenia.

Z powyższego w sposób nie budzący wątpliwości wynika, iż wierzyciel, a tym samym jego pełnomocnik ma prawo uczestniczyć w czynnościach egzekucyjnych. Co więcej, zgodnie z art. 850 wierzyciel może żądać, aby zajęcie nastąpiło w jego obecności. W tym wypadku komornik zawiadomi go o terminie, w którym zajęcie ma być dokonane. Jeżeli wierzyciel nie stawi się w wyznaczonym terminie, komornik dokona zajęcia w jego nieobecności. Jeżeli komornik bez zawiadomienia wierzyciela dokonał zajęcia w jego nieobecności, wierzyciel może żądać sprawdzenia zajęcia z jego udziałem.

O ile zatem wierzyciel, jakim jest firma windykacyjna, złożył wniosek o uczestnictwo w czynnościach egzekucyjnych, pełnomocnik wierzyciela ma pełne prawo wziąć w nich udział. Pana prawem jako dłużnika jest jednak sprawdzenie, na jakiej podstawie prawnej pełnomocnik wierzyciela występuje w danej czynności, a także może Pan prosić o przedstawienie, kiedy i w jakiej formie zgłoszony został wniosek o uczestnictwo w czynnościach egzekucyjnych.

Reasumując, o ile wierzyciel złoży wniosek, o którym mowa powyżej, komornik jest zobligowany do zawiadomienia go o terminie zajęcia oraz umożliwienia mu uczestniczenia w takiej czynności. Jeśli zatem niosek zostanie złożony, nie może Pan odmówić wejścia pełnomocnika wierzyciela wspólnie z komornikiem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »