Kategoria: Postępowanie komornicze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Windykacja zaległości od członka wspólnoty mieszkaniowej

Dariusz Kostyra • Opublikowane: 2009-12-02

Jesteśmy dużą wspólnotą mieszkaniową – około 80 lokali. Niestety mamy problem z dwoma lokatorami, którzy od kilkunastu lat nie uiszczają żadnych opłat. Czy możemy coś w tej sprawie zrobić?

zdjęcie prawnika
Dariusz Kostyra

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Zgodnie z ustawą o własności lokali właściciel ponosi koszty związane z utrzymaniem lokalu, jest obowiązany utrzymywać lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.

 

Niestety wiele wspólnot mieszkaniowych boryka się z problemem uchylania się od zapłaty przez właścicieli poszczególnych lokali, co w skrajnym przypadku może doprowadzić do sparaliżowania działalności całej wspólnoty mieszkaniowej.

 

Ustawodawca w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali wprowadził szereg udogodnień, które mają na celu usprawnienie procesu windykacji tego typu należności. W pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 15 ww. ustawy należności z tytułu kosztów zarządu można dochodzić w postępowaniu upominawczym, bez względu na ich wysokość. Postępowanie upominawcze umożliwia uzyskanie nakazu zapłaty jeszcze przed wdaniem się dłużnika w spór.

 

Ponadto w przypadku gdy właściciel długotrwale zalega z zapłatą należnych opłat, wspólnota może w trybie procesu – na podstawie art. 16 ustawy o własności lokali – zlicytować jego lokal. W praktyce jednak rzadko właściciele korzystają z tej drogi z uwagi na bardzo wysokie koszty prowadzenia sprawy. Wartość przedmiotu sporu to wartość licytowanego lokalu, od której kilka procent należy wpłacić do kasy sądu.

 

Z windykacją należności nie należy zwlekać, gdyż roszczenia te przedawniają się z upływem lat trzech od ich wymagalności.

 

Windykację należności można również zlecić naszej firmie – mamy atrakcyjną ofertę dla wspólnot mieszkaniowych, a nasze działania cechuje wysoka skuteczność w odzyskiwaniu należności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »