Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Windykacja należności z umowy pożyczki – praktyczne problemy

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 2010-10-26

Umowa pożyczki należy do bardzo popularnych umów zawieranych w obrocie. W niniejszym artykule omówiono windykację wierzytelności z umowy pożyczki.

zdjęcie prawnika
Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Zgodnie z art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego („K.c.”) przez umowę pożyczki dający pożyczkę (pożyczkodawca) zobowiązuje się przenieść na biorącego pożyczkę (pożyczkobiorcę) określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunki i w tej samej jakości. W ogromnej większości wypadku przedmiotem pożyczki jest świadczenie pieniężne.

 

Forma umowy pożyczki – czy masz pisemny dowód?

 

Pierwszym problemem, jaki napotyka pożyczkodawca przy dochodzeniu należności z pożyczki, są kwestie dowodowe. Otóż wiele pożyczek udzielanych jest ustnie, zwłaszcza w gronie rodziny (gdzie nieraz dochodzi do konfliktów z powodu ich niespłacania). Albo też np. istnieją jedynie bardzo słabe dowody na zawarcie umowy, np. korespondencja e-mailowa, rozmowy na komunikatorach internetowych. Zgodnie z art. 720 § 2 K.c. umowa pożyczki, której wartość przenosi 500 zł, powinna być stwierdzona pismem. Jest to forma dla celów dowodowych (ad probationem). W związku z tym trzeba zwrócić uwagę na dwie rzeczy.

 

Po pierwsze, brak stwierdzenia pożyczki pismem nie oznacza, iż jest ona nieważna. Ma to natomiast daleko idące skutki w procesie. Zgodnie bowiem z art. 74 § 1 K.c. zastrzeżenie formy pisemnej bez rygoru nieważności ma ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności. W praktyce przy sporze dotyczącym spłaty pożyczki dowodami są: dokumenty, zeznania świadków, przesłuchanie stron. Dwa ostatnie są w tej sytuacji wyłączone, natomiast dokumentem nie dysponujemy. Zatem choć umowa jest ważna, nie mamy procesowego środka, który pozwoliłby nam dowodzić istnienia wierzytelności.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Wyjątki dotyczą sytuacji, gdy obie strony wyrażą na to zgodę (co jest mało prawdopodobne, bo logiczne, że pozwany zgody nie wyrazi), jeśli żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą, w czynnościach prawnych między przedsiębiorcami oraz jeżeli fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma (art. 74 § 2 i 3 K.c.)

 

Po drugie, umowa pożyczki powyżej 500 zł nie musi być zawarta w formie pisemnej, ma być jedynie pismem stwierdzona, a w zasadzie biorąc pod uwagę art. 74 § 2 K.c. – wystarczy nawet, iż fakt jej dokonania będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma. A więc np. późniejsza korespondencja pisemna między stronami starcza już za dowód. Bardzo często dowodem takim jest przelew bankowy (wydruk z konta elektronicznego powinien być uznany za wystarczający, bo nie wymaga podpisu, poza tym zawsze można zwrócić się do banku o pisemne poświadczenie transakcji). Nie będzie natomiast „pismem” korespondencja e-mailowa czy za pośrednictwem komunikatora internetowego.

 

Warto ponadto zwrócić uwagę na uchwałę Sądu Najwyższego Izby cywilnej z 08.08.1986 r. III CZP 45/86 (OSNC 1987, Nr 7, poz. 95, s. 25), zgodnie z którą: „nie jest wyłączona możliwość dopuszczenia przez Sąd – mimo sprzeciwu pozwanego – dowodu ze świadków lub przesłuchania stron na fakt zawarcia w formie ustnej umowy pożyczki opiewającej na kwotę 50 000 zł, w sytuacji, gdy umowa ta miała dojść do skutku między rodzeństwem”. Z uzasadnienia: „Nie powinno być przeciwwskazań do zastosowania ulg w ograniczeniach dowodowych w sytuacji, gdy się okaże, że brak pisma jest następstwem nieświadomości jednej ze stron, a jej nieświadomość wykorzystała druga strona. W konsekwencji można się zgodzić z – sugerowanym w uzasadnieniu pytania prawnego – poglądem, że nie jest wyłączone również liberalne podchodzenie do nie udokumentowanych czynności prawnych, dokonywanych między członkami komórki społecznej, darzącymi się – z uwagi na więź grupową – wyjątkowym zaufaniem. Odnosi się to do transakcji między członkami rodziny i między najbliższymi krewnymi. Doświadczenie życiowe przecież uczy, że zgodne rodzeństwo nie kwituje sobie odbioru drobnych pożyczek pieniężnych. W przeciwnym bowiem razie mogłoby dojść do rażącego pokrzywdzenia takich osób”. Jednakże aktualność tej uchwały w obecnym stanie prawnym (obowiązujący wówczas art. 74 K.c. dawał sądowi prawo do dopuszczenia dowodów z zeznań świadków i przesłuchania stron ze względu na szczególne okoliczności; obecnie takiego przepisu brak) pozostaje dyskusyjna. Ponadto chodzi jedynie o drobne pożyczki pieniężne.

 

Co zrobić, by moja wierzytelność się nie przedawniła?

 

Jest to drugi bardzo poważny problem. Niemniej okres przedawnienia przy pożyczce jest długi i wynosi 10 lat od dnia, kiedy roszczenie stało się wymagalne (chyba że pożyczkodawca udziela pożyczki w związku z działalnością gospodarczą, mamy wtedy termin 3-letni). Od kiedy liczyć termin przedawnienia? Otóż roszczenie jest wymagalne z dniem, w którym strony określiły termin zwrotu pożyczki. A jeśli strony nie określą terminu zwrotu? W takim wypadku bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie. W zasadzie przyjąć należałoby, iż jest to 6 tygodni po pierwszym dniu po daniu pożyczki – zgodnie bowiem z art. 723 K.c., jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu 6 tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę. Niektórzy przyjmują, iż termin 10-letni należy liczyć w braku określenia terminu zwrotu od następnego dnia po daniu pożyczki.

 

W praktyce powstają problemy, gdy jedna osoba pożycza drugiej pieniądze, a ta np. pisze w oświadczeniu albo w listach, iż „odda, kiedy będzie miała” albo, iż „spłata pożyczki zajmie mi lata”. Dość trudno wtedy rozstrzygnąć, czy strony oznaczyły termin zwrotu czy nie.

 

Jak zapobiec przedawnieniu? Otóż w pierwszej kolejności należy podjąć odpowiednie działania sądowe – pozew do sądu przerwie bieg przedawnienia – ale uwaga! tylko co do tego roszczenia i co do tej kwoty, które zostały zgłoszone. Jest to kłopotliwe przy pożyczkach opiewających na znaczną kwotę. Jeśli zgłosimy całe roszczenie, to narażamy się na wysokie koszty w razie porażki, a jeśli wygramy i zgłosimy mniejsze, to pozostała część ulegnie przedawnieniu. W takim wypadku należy złożyć wniosek o zawezwanie do próby ugodowej (art. 185 § 1 K.p.c.) do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika, podlega on jedynie opłacie stałej w wysokości 40 zł. Wniosek przerywa bieg przedawnienia (na takich samych zasadach co wyżej), a w najgorszym wypadku przeciwnik nie wyrazi zgody na ugodę, ale będziemy mieli dość czasu choćby na skompletowanie dowodów.

 

A jeśli nasza wierzytelność jest już przedawniona? I na to są sposoby. Warto wtedy pertraktować z dłużnikiem i starać się przekonać go do np. podpisania oświadczenia, iż zobowiązuje się np. spłacić pożyczkę na raty, albo iż ma świadomość, iż pożyczył pieniądze i w dniu dzisiejszym wpłaca na jej poczet niewielką kwotę. Zachowanie dłużnika uznające daną wierzytelność, jeśli nawet jest dokonane po upływie terminu przedawnienia, może być kwalifikowane jako dorozumiane zrzeczenie się korzystania z zarzutu przedawnienia (wyrok SN z 25.04.1974 r. OSN 1975, poz. 49).

 

Jeśli zależy Ci na windykacji należności z pożyczki, zgłoś się do Nas. Tym bardziej, jeśli zbliża się już termin przedawnienia!

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Windykacja należności z umowy o roboty budowlane

Wezwanie do spłacenia zaległych alimentów

Przed 6 laty zasądzono ode mnie na rzecz mojego dziecka alimenty. O tym fakcie dowiedziałam się dopiero teraz z pisma od komornika. Nie byłam informowana o sprawie w sądzie, ani też nie otrzymałam żadnej korespondencji, dopiero to wezwanie od komornika do zapłaty ponad 30 tys. zł zaległych alimentów oraz do płacenia regularnie alimentów od tego miesiąca. Właśnie zapłaciłam pierwszy raz. Ojciec dziecka stracił niedawno prawa rodzicielskie i ktoś inny teraz wychowuje dziecko, czy w takiej sytuacji jest jakaś możliwość umorzenia tego długu i odwołania alimentów? Jestem osobą bezrobotną i wychowuję kilkumiesięczne dziecko. Jak mam sobie poradzić z takim długiem?

 

Egzekucja alimentów z nieruchomości

Mój były mąż od kilku lat nie płaci alimentów na nasze dziecko. Trudno je wyegzekwować, komornik był bezsilny. Teraz dowiedziałam się, że posiada on nieruchomość i komornik zaproponował wszczęcie egzekucji. W grę wchodzi przeniesienie dokumentów do innej kancelarii komorniczej. Czy można zlicytować nieruchomość mieszkalną za dług alimentacyjny? Kto płaci za wycenę nieruchomości? Czy wpłaca się zaliczkę na pokrycie kosztów komornika, czy komornik odbiera sobie należność po licytacji? Co się staje z całą dokumentacją w razie przejęcia sprawy przez innego komornika? Czy komornik, któremu podlega egzekucja, przejmuje całą sprawę, czy tylko zajmuje się egzekucją? Czy to wszystko wiąże się z jakimikolwiek kosztami z naszej strony? Jeżeli egzekucja się nie powiedzie, co z dalszym prowadzeniem sprawy?

Co robić, skoro nie dostaję rat spłaty?

W zeszłym roku otrzymałam prawomocny wyrok zniesienia współwłasności nieruchomości. Zasądzono spłatę 1/5 wartości domu na moje konto, w dwóch ratach, po 25 tys. zł każda (+ ewentualne odsetki). Termin pierwszej raty spłaty minął, a ja nie dostałam ani grosza. Co mam robić? Czy czekać na termin następnej raty?

Zajęcie komornicze rachunku bankowego a spłata kredytu

Komornik zajął mój rachunek bankowy. Czy bank mógł nie pobrać raty kredytu, którą wpłaciłam na to konto? Dodam, że jest to zlecenie stałe, konto zostało zajęte z tytułu niezapłaconych składek ZUS.

Czy firma windykacyjna ma prawo mnie ścigać?

W 2010 r. żona wzięła kredyt. Z powodu kłopotów z płatnościami w 2014 r. bank wypowiedział umowę kredytu. Podpisywałem się na umowie jako współmałżonek. Ponad roku temu po bezskutecznej windykacji komornik zamknął sprawę. W tej chwili przyszło do mnie wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej. Czy po takim okresie dług się nie przedawnia? Czy firma windykacyjna ma prawo mnie ścigać?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »