Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Windykacja należności z umowy o roboty budowlane

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 2010-10-22

zdjęcie prawnika
Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Zgodnie z art. 647 K.c. umowa o roboty budowlane jest to umowa, przez którą jedna ze stron (wykonawca) zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu wykonanego zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, a druga strona (inwestor) zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

 

Świadczenie wykonawcy polega na oddaniu przewidzianego w umowie obiektu budowlanego wykonanego zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej. Ponadto przepisy o umowie o roboty budowlane stosuje się odpowiednio do umowy o wykonanie remontu budynku lub budowli (art. 658 K.c.). Natomiast świadczenie inwestora polega na zapłacie wykonawcy wynagrodzenia.

 

Wykonanie inwestycji może odbywać się albo przez wykonawcę samodzielnie albo (znacznie częściej) wykonawca (zwany wtedy generalnym wykonawcą) zawiera umowy z podwykonawcami (art. 6471 § 2 i 3 K.c). Umowa o roboty budowlane powinna być stwierdzona pismem (art. 648 § 1 K.c.), natomiast umowa o podwykonawstwo winna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności (art. 6471 § 4 K.c.; zob. też wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 15.12.2009 r. I P 105/08).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Wynagrodzenie wykonawcy i podwykonawcy

 

Za zapłatę wynagrodzenia dla wykonawcy odpowiada inwestor, natomiast dla podwykonawcy – solidarnie generalny wykonawca i inwestor (art. 6471 § 5 K.c.). Oznacza to, iż podwykonawca, chcąc dokonać windykacji swojej należności, może dochodzić zapłaty zarówno od generalnego wykonawcy jak i inwestora, co może mieć znaczenie w sytuacji np. gdy jeden z podmiotów jest niewypłacalny (a takie sytuacje mają miejsce).

 

Kolejna sprawa to wysokość wynagrodzenia i termin jego zapłaty. Otóż wynagrodzenie może być ryczałtowe lub kosztorysowe na podstawie planowanych prac i przewidywanych kosztów. Z definicji umowy o roboty budowlane („umówionego wynagrodzenia” – art. 647 K.c.) wynika, iż w umowie tej należy bezwzględnie określić wysokość wynagrodzenia.

 

Zasadą jest, iż można dochodzić wynagrodzenia za obiekt prawidłowo wykonany. Wyjątki dotyczą sytuacji, gdy obiekt nie został wykonany z przyczyn dotyczących inwestora, czyli wykonawca gotów był wykonać obiekt i doznał przeszkody z przyczyn dotyczących inwestora, tj. gdy ten odstąpił od umowy (może to zrobić w każdym czasie, gdy obiekt nie został wykonany; art. 644 K.c. w zw. z art. 656 § 1 K.c.), jak i gdy na żądanie wykonawcy nie dał gwarancji zapłaty do wysokości ewentualnych roszczeń, mimo wyznaczenia mu dodatkowego terminu (o czym niżej). Inwestor może jednak odliczyć to, co wykonawca zaoszczędził z powodu niewykonania obiektu.

 

Ponadto zwykle przy dużych obiektach roboty są wykonywane etapami (sukcesywnie). W takim wypadku na żądanie wykonawcy, jeśli roboty są wykonane częściowo – w miarę ich ukończenia wykonawca jest zobowiązany do przyjmowania wykonanych robót częściowo, w miarę ich ukończenia i zapłaty odpowiedniej części wynagrodzenia, chyba że umowa stanowi inaczej. „Odpowiednia część” wynagrodzenia za poszczególne etapy powinna być ustalona w kosztorysie. Jeśli więc już w trakcie realizacji inwestycji inwestor nie płaci wynagrodzenia za poszczególne etapy, to – o ile brak jest zapisu przeciwnego w umowie – otwiera się przed wykonawcą możliwość windykacji należności z tytułu wykonanych robót.

 

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

 

Szesnastego kwietnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego, która uchyliła ustawę o gwarancji zapłaty za roboty budowlane i odpowiednie postanowienia wprowadziła do kodeksu. Zgodnie z art. 6493 § 1 wykonawca (generalny wykonawca) robót budowlanych może w każdym czasie żądać od inwestora gwarancji zapłaty do wysokości ewentualnego roszczenia z tytułu wynagrodzenia wynikającego z umowy oraz robót dodatkowych lub koniecznych do wykonania umowy, zaakceptowanych na piśmie przez inwestora. Udzielenie gwarancji zapłaty nie stoi na przeszkodzie żądaniu gwarancji zapłaty do łącznej wysokości określonej w § 1. Prawa wykonawcy do żądania od inwestora gwarancji nie można wyłączyć lub ograniczyć przez czynność prawną (art. 6492 § 1), a odstąpienie inwestora od umowy spowodowane żądaniem wykonawcy przedstawienia gwarancji zapłaty jest bezskuteczne (art. 6492 § 2). Gwarancji inwestor udziela wykonawcy w celu zabezpieczenia terminowej zapłaty umówionego wynagrodzenia za wykonanie robót budowlanych. Gwarancją zapłaty jest gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa, a także akredytywa bankowa lub poręczenie banku udzielone na zlecenie inwestora (art. 6491 § 1 i 2 K.c.). Jeżeli wykonawca nie uzyska żądanej gwarancji zapłaty w wyznaczonym przez siebie terminie, nie krótszym niż 45 dni, uprawniony jest do odstąpienia od umowy z winy inwestora, a brak gwarancji zapłaty stanowi przeszkodę w wykonania robót budowlanych z przyczyn dotyczących inwestora (art. 6494 § 1 i 2 K.c.).

 

Na tych samych zasadach gwarancji zapłaty może żądać podwykonawca robót od generalnego wykonawcy (wykonawcy) – art. 6495 K.c.

 

Instrument ten jest bardzo przydatnym narzędziem zabezpieczenia wierzytelności i ułatwia ich skuteczną windykację.

 

Jakie dokumenty są potrzebne w celu skutecznej windykacji wierzytelności o zapłatę wynagrodzenia?

 

Wykonawca, który dochodzi zapłaty wynagrodzenia od inwestora, powinien przedstawić między innymi:

 

  1. umowę o roboty budowlane wraz z ewentualnymi załącznikami (dokumentacja wymagana przez właściwe przepisy – art. 648 § 2 K.c.; kosztorys, spis robót);
  2. protokół odbioru całości lub części robót, należy koniecznie zadbać o to, by protokół był podpisany przez obie strony (inwestora lub wykonawcę) i by w imieniu stron podpisały się osoby, które są do tego uprawnione i umocowane;
  3. fakturę VAT wystawioną przez wykonawcę inwestorowi; najlepiej już w umowie zawrzeć zapis, iż inwestor upoważnia wykonawcę do wystawiania faktur VAT bez podpisu, takie faktury mają wtedy nieco silniejszą moc dowodową.

 

Przedawnienie

 

Jeśli rozważasz windykację należności o zapłatę wynagrodzenia, pamiętaj o przedawnieniu. Roszczenia z umowy o roboty budowlane przedawniają się na zasadach ogólnych, tj. z upływem lat trzech od dnia, w którym stały się wymagalne, tj. terminu zapłaty (art. 118 K.c.; uchwała siedmiu sędziów SN z 11.01.2002 r. III CZP 63/01), jako że praktycznie zawsze wykonawcą jest przedsiębiorca. Nie ma tutaj zastosowania przepis art. 646 K.c. ustanawiający dla roszczeń z umowy o dzieło 2-letni termin przedawnienia od dnia oddania dzieła. W związku z tym bardzo często uwzględnienie roszczenia powoda zależy od kwalifikacji prawnej umowy – przy umowie o roboty budowlane termin przedawnienia jest dłuższy niż w umowie o dzieło.

 

Jeśli jesteś zainteresowany windykacją wierzytelności o zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane, zgłoś się do nas.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Windykacja należności z umowy międzynarodowego drogowego przewozu towarów (CMR) – część 1

Artykuł omawia niektóre praktyczne aspekty dotyczące windykacji z tytułu umowy o międzynarodowy przewóz towarów (tzw. CMR).

Czy możliwa jest egzekucja po raz drugi, jeśli podejmę pracę?

Mam dług, który został umorzony przez komornika. Czy możliwa jest egzekucja po raz drugi, jeśli podejmę pracę?

Jak sobie poradzić z długiem i komornikiem?

Moja sprawa dotyczy kredytu hipotecznego, który wzięliśmy z mężem pod zastaw domu w 2008 roku, jednak od 4 lat jesteśmy po rozwodzie. Pieniądze zarabiał głównie mąż, a ja obecnie nie pracuję. Kredyt nie jest spłacany i sprawa jest u komornika. Komornik powiedział, że jeżeli nie spłacę długu, grozi nam eksmisja (mieszkam z 13-letnim synem), a wtedy nie mamy gdzie mieszkać. Dodam, że dom jest moją własnością. Nie wiem, co w takiej sytuacji robić. Ma być ogłoszona licytacja domu. Jak sobie poradzić? Czy komornik może nas eksmitować na ulicę? Czy jest możliwość, żeby wycofać zadłużenie od komornika do banku i zacząć spłacać od nowa? Co z kosztami komorniczymi?

Blokada środków nienależących do dłużnika

W związku z chorobą mojej mamy mamy wspólne konto, z którego opłacam pobyt mamy w domu opieki i inne związane koszty 
z leczeniem. Na to konto wpływają środki jedynie z tytułu należnej mamie emerytury, na moje nazwisko nie ma żadnych
wpływów. Czy prawidłowa jest blokada środków nienależących do mnie (dłużnika), której dokonuje komornik?

Wszczęcie egzekucji przez komornika za czynsz sprzed 10 lat

Dostałem zawiadomienie o wszczęciu egzekucji przez komornika sądowego. Egzekucja jest prowadzona za czynsz z roku 2005 i początku 2006, czyli sprzed 10 lat i został wystawiony nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym w 2009 r. Czy należność nie jest jeszcze przedawniona i czy można jakoś uniknąć egzekucji?

Założenie sprawy o zwrot należności

Pożyczyłam koledze 10 000 zł. Spisał ze mną pisemną umowę z moimi i jego danymi, a także została podana kwota pożyczki. Umowę podpisał. Mam również świadka, że udzieliłam mu pożyczki. Niestety (z tego co się dowiedziałam) nie ma zamiaru oddać mi tych pieniędzy. Czy taki dokument może być podstawą do założenia sprawy o zwrot należności? Co mam zrobić w tej sytuacji?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »