Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Windykacja należności z umowy międzynarodowego drogowego przewozu towarów (CMR) – część 2

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 2010-10-29

Artykuł omawia niektóre praktyczne aspekty dotyczące windykacji należności z tytułu umowy o międzynarodowy przewóz towarów (tzw. CMR).

zdjęcie prawnika
Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Odpowiedzialność przewoźnika – podwykonawca a przewoźnik sukcesywny

 

Spór na gruncie umowy przewozu nie zawsze będzie dotyczył niezapłaconego wynagrodzenia przewoźnika. Czasem może dojść także do sytuacji nienależytego wykonania przewozu przez przewoźnika (np. ładunek nie dotrze na czas, zostanie skradziony albo uszkodzony). Skomplikowana sytuacja powstaje wtedy, gdy np. przewóz był wykonywany przez kilka podmiotów.

 

Wynika to z tego, iż świadczenie przewoźnika wynikające z umowy przewozu nie ma charakteru osobistego. Mogą zatem zajść dwie sytuacje:

 

  1. albo przewoźnik podzleca wykonanie przewozu innym osobom (podwykonawcom), które nie są stronami umowy przewozu (podwykonawstwo);
  2. albo też umowa przewozu zawierana jest przez zleceniodawcę z kilkoma przewoźnikami (przewóz sukcesywny).

 

Omówmy te dwie instytucje:

 

    1. Podwykonawca (art. 3*). Nie jest on w ogóle stroną umowy przewozu. Wykonuje przewóz jedynie na podstawie umowy z samym przewoźnikiem, a nie zleceniodawcą przewozu. Odpowiedzialność takiego podmiotu w ogóle nie podlega Konwencji CMR. Natomiast stosuje się do niego art. 3 – przewoźnik odpowiada jak za swoje własne czynności i zaniedbania, za czynności i zaniedbania swoich pracowników i wszystkich innych osób, do których usług odwołuje się w celu wykonania przewozu, kiedy ci pracownicy lub te osoby działają w wykonaniu swych funkcji. Tak więc podwykonawca przewozu wstępuje wtedy, gdy przewoźnik wykonując zawartą umowę przewozu powierza spełnienie świadczenia wynikającego z tej umowy innym osobom. Powierzenie takie nie powoduje powstania stosunku prawnego między zleceniodawcą przewozu a podwykonawcą przewoźnika. Oznacza to, iż w takim wypadku powództwo należy wytoczyć przeciwko przewoźnikowi (a nie podwykonawcy).

 

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  1. Przewoźnik sukcesywny (kolejny) – art. 34. W takiej sytuacji przewóz jest wykonywany na podstawie jednej umowy przez kilku kolejnych przewoźników drogowych. W takim wypadku każdy z tych przewoźników jest stroną umowy. Drugi przewoźnik i każdy z następnych przewoźników staje się poprzez przyjęcie towaru i listu przewozowego stroną umowy na warunkach określonych w liście przewozowym – taka osoba wykonuje przewóz na podstawie umowy ze zleceniodawcą transportu (a nie z przewoźnikiem jak w przypadku podwykonawcy). Podmioty takie tworzą więc jedną stronę umowy, wiążą się jej warunkami, nie są podwykonawcami przewoźnika, lecz przewoźnikami odpowiadającymi bezpośrednio wobec zleceniodawcy przewozu za nienależyte wykonanie całego przewozu i na podstawie CMR.

 

Zagadnienie ma olbrzymie znaczenie w praktyce. Konstrukcja przewozu sukcesywnego jest bardzo wygodna dla zleceniodawcy, bo pozwala dochodzić roszczenia od każdego z przewoźników. Co mówi na ten temat orzecznictwo?

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 06.02.2008 r. (II CSK 469/07, OSNC 2009/4/58) do przewozu sukcesywnego dochodzi w razie spełnienia się trzech przesłanek:

 

  1. Przewóz musi być realizowany na podstawie jednej umowy.
  2. Operacja transportowa objęta jest jednym dokumentem przewozowym (list przewozowy bezpośredni).
  3. Przewoźnicy przyjmują ten list wraz z przesyłką. Zgodnie z art. 35 ust. 1 przewoźnik, który przyjmuje towar od poprzedniego przewoźnika wręcza mu datowane i podpisane przez siebie potwierdzenie odbioru, a na drugim egzemplarzu listu przewozowego umieszcza swoje nazwisko i adres, a w razie potrzeby także zastrzeżenia podobne do tych, które zamieszczone zostały w art. 8 ust. 2. Sąd Najwyższy stwierdził jednak, że przyjęcie listu wraz z przesyłką należy interpretować w potocznym tego słowa znaczeniu. Obojętne jest, czy przewoźnik zastosował się czy nie do wymogów z art. 35 ust. 1.

 

Przykład: wyobraźmy sobie sytuację, iż A zlecił przewóz firmie B. Firma B zaś wykonywała przewóz z pomocą firmy C. Ładunek przewożony o dużej wartości został skradziony. Firma B zbankrutowała i jest niewypłacalna. Pojawia się pytanie, czy A może dochodzić odszkodowania od C. Jeśli firma C była tylko podwykonawcą, to nie może dochodzić odszkodowania na podstawie umowy (co nie pozbawia możliwości dochodzenia odszkodowania z czynu niedozwolonego, ale konieczne będzie wtedy udowodnienie winy). Jeśli natomiast firma C była przewoźnikiem sukcesywnym, to firmie A przysługuje w stosunku do niej roszczenie umowne z CMR.

 

Przedawnienie roszczeń z umowy przewozu CMR

 

Zagadnienie jest dość problematyczne. Przedawnieniu ulegają roszczenia, które mogą wyniknąć z przewozów podlegających przywoływanej Konwencji. Nie wiadomo do końca, o jakie roszczenia chodzi? Czy chodzi tylko o roszczenie o wykonanie umowy międzynarodowego przewozu towarów, czy też także roszczenie z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków z tej umowy wynikających. Jeśli bowiem CMR nakłada na jedną ze stron obowiązek określonego działania lub zaniechania, lecz jednocześnie nie normuje skutków niewykonania (wykonania należytego) tego obowiązku, roszczenia stąd wynikłe oceniane są na podstawie przepisów prawa krajowego (art. 1 ust. 3) – wówczas zasady biegu przedawnienia rozstrzygają przepisy krajowe (K. Wesołowski: Dochodzenie roszczeń według CMR, Gdańskie Studia Prawnicze 1999, Nr 5, poz. 449, teza Nr 7, Lex, 38020/7. Oznacza to, że roszczenia z umowy podlegają przedawnieniu według CMR, natomiast roszczenia z czynu niedozwolonego przedawniają się w terminie wynikającym z przepisów prawa krajowego.

 

Termin przedawnienia wynosi co do zasady 1 rok. Wyjątkowo jest to 3 lata przy złym zamiarze lub niedbalstwie, które według prawa obowiązującego sąd rozpatrujący sprawę uważane jest za równoznaczne ze złym zamiarem. Bieg przedawnienia liczy się w przypadku częściowego zaginięcia, uszkodzenia lub opóźnienia dostawy od dnia wydania towaru, w przypadku całkowitego zaginięcia, jeśli termin dostawy był umówiony – począwszy od 30 dnia po upływie umówionego terminu dostawy albo jeśli termin nie był umówiony – od 60 dnia po przyjęciu towaru przez przewoźnika. W innych przypadkach – od 3 miesięcy po zawarciu umowy przewozu. Pierwszego dnia nie wlicza się do terminu.

 

Przykład: jeśli umowę zawarto 16.01.2009 r., to 3 miesiące mijają 16.04.2009 r.; pierwszego dnia się jednak nie wlicza, zatem przedawnienie rozpoczyna swój bieg 17.04.2009 r. i zakończy swój bieg 17.04.2010 r. (w rocznym terminie).

 

Jeśli jesteś zainteresowany windykacją należności z umowy przewozu, zapraszamy do korzystania z naszych usług.

 

 

 

----------------------

* Konwencja o Międzynarodowym Przewozie Drogowym Towarów (CMR) sporządzona w Genewie 19 maja 1956 r., Dz. U. z 14.09.1962 r. (tak i następne przepisy w tekście).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Windykacja należności z umowy międzynarodowego drogowego przewozu towarów (CMR) – część 1

Artykuł omawia niektóre praktyczne aspekty dotyczące windykacji z tytułu umowy o międzynarodowy przewóz towarów (tzw. CMR).

Dług w banku, zaległy czynsz, czy jest szansa na upadłość konsumencką?

Moja mama ma dług wobec jakiegoś banku i nie płaci za mieszkanie komunalne. Z tego powodu komornik prowadzi egzekucję z jej emerytury. Mama jednak nie płaci na bieżąco czynszu, więc dług rośnie. Wydaje mi się, że jedynym wyjściem dla niej byłoby ogłoszenie upadłość. Czy byłaby na to szansa? Wiem, że wówczas komornik zabiera wszystko, co wartościowe. Niestety, mama nie ma żadnych cennych rzeczy.

Przepisanie domu z obciążoną hipoteką

Mój ojciec jest właścicielem domu jednorodzinnego, który chcemy przepisać na mnie. Problem w tym, że dom ma obciążoną hipotekę długiem w wysokości około 15 tys. (wartość domu ok. 320 tys.). Dług ten jest wobec urzędu skarbowego i jest on systematycznie spłacany. Czy w takiej sytuacji możliwe jest przepisanie domu na mnie bądź inne działania, dzięki którym stanę się właścicielem?

Jak mogę odzyskać pieniądze po oszukanej transakcji?

Szwagierka sprzedała mi działkę (akt notarialny). W akcie poświadczyła nieprawdę – okazało się, że ziemia była zajęta przez komornika. Odebrała ode mnie pieniądze w 2009 r. Jak mogę odzyskać moje pieniądze po oszukanej transakcji?

Kto jest zobowiązany do płacenia alimentów za szwagra?

Szwagier, brat mojej żony, uchyla się od obowiązku alimentacyjnego. Moja żona obecnie nie pracuje, nie mamy rozdzielności majątkowej. Czy istnieje ryzyko wszczęcia egzekucji alimentów na rzecz jego dziecka z mojego wynagrodzenia?

Sprawa o zwrot nienależnego wyegzekwowanego świadczenia

Na skutek błędnego doręczenia nakazu zapłaty – zanim jeszcze mogłem wnieść sprzeciw wskutek przywrócenia terminu do wniesienia sprzeciwu – całość należności zasądzonej nakazem została ode mnie wyegzekwowana. Z powodu uzyskania zaspokojenia wierzyciel cofnął pozew. Tym samym zrezygnował z merytorycznego dowiedzenia zasadności powództwa, egzekucja natomiast toczyła się na podstawie nakazu zapłaty wyeliminowanego następnie z obrotu prawnego. Z uwagi na wyegzekwowanie roszczenia wniosłem o zwrot wyegzekwowanych kwot na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu – nienależnym świadczeniu, podając, że upadła podstawa, na jakiej uzyskano zasądzone kwoty. Sąd uznał, iż moje roszczenie zostało uprawdopodobnione i orzekł o zabezpieczeniu. Pytania: Jak pozwany może w sądzie bronić się przed zwrotem świadczenia? Czy w wyniku cofnięcia pozwu bieg przedawnienia roszczenia nie został przerwany mimo czynności komorniczych?

Odsetki w przypadku przegranej sprawy ze skargi pauliańskiej

Jestem pozwanym w sprawie ze skargi pauliańskiej i mam pytanie dotyczące odsetek w przypadku przegranej sprawy ze skargi pauliańskiej. Jak obliczane są odsetki w przypadku przegranej osoby trzeciej? Czy od daty wymagalności wierzytelności wobec zbywcy, czy od daty wniesienia pozwu przeciw osobie trzeciej?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »