Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Windykacja należności z umowy międzynarodowego drogowego przewozu towarów (CMR) – część 1

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 2010-10-27

Artykuł omawia niektóre praktyczne aspekty dotyczące windykacji z tytułu umowy o międzynarodowy przewóz towarów (tzw. CMR).

zdjęcie prawnika
Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Zagadnienie to regulowane jest przez Konwencję o Międzynarodowym Przewozie Drogowym Towarów (CMR) sporządzoną w Genewie 19.05.1956 r., Dz. U. z 14.09.1962 r.

 

Kiedy stosujemy CMR?

 

Konwencji podlegają wszelkie umowy o międzynarodowy, zarobkowy przejazd drogowy towarów pojazdami (art. 1 ust. 1). Przewóz musi być więc:

 

 1. zarobkowy;
 2. drogowy (w przypadku przewozów kombinowanych – zob. niż.);
 3. jego przedmiotem muszą być towary;
 4. musi być dokonywany za pomocą pojazdu – jest to samochód, pojazd członowy, przyczepa, naczepa, zgodnie z art. 4 Konwencji o ruchu drogowym z 19.09.1949 r. (art. 1 ust. 3);
 5. międzynarodowy – miejsce przyjęcia przesyłki do przewozu i miejsce przewidziane dla jej dostawy, stosownie do oznaczenia w umowie, znajdują się w dwóch różnych krajach (np. miejsce przyjęcia przesyłki znajduje się w Polsce, a miejsce dostawy w Czechach), a przynajmniej jeden z tych krajów jest stroną Konwencji CMR.

 

Natomiast dla stosowania CMR nie ma znaczenia miejsce zamieszkania i przynależność państwowa stron umowy przewozu. Nawet jeśli zleceniodawca i przewoźnik mają miejsce zamieszkania (siedzibę) w tym samym państwie, to i tak przewóz kwalifikowany będzie jako międzynarodowy, jeśli spełniony jest warunek z pkt e. Nie ma też znaczenia, czy przewóz ma charakter prywatny czy publiczny (np. wykonywany przez państwa lub rządowe instytucje albo organizacje); art. 1 ust. 2.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Z zakresu stosowania CMR wyłączone są jedynie (art. 1 ust. 4):

 

 1. przewóz wykonywany na podstawie międzynarodowych konwencji pocztowych – podlega on właściwym konwencjom pocztowym;
 2. przewóz zwłok;
 3. przewóz rzeczy przesiedlenia.

 

Zasady CMR

 

 1. Konwencja ma charakter uniwersalny. Oznacza to, iż we wszystkich państwach – Stronach stosujemy jej przepisy (poza pewnymi wyjątkami, np. przewóz przygraniczny). Bardzo ułatwia to windykację należności, jeśli np. firma polska dochodzi należności z tytułu przewoźnego od firmy hiszpańskiej, a przewóz był dokonywany z Hiszpanii do Francji, to nie musimy szukać przepisów prawa hiszpańskiego czy francuskiego, stosujemy bowiem CMR.
 2. Konwencja obejmuje wszystkie procesy przewozu. Natomiast jeśli pojazd zawierający towar przewożony jest na części drogi morzem, koleją śródlądową, drogą zwykłą lub powietrzem, bez przeładunku, to (art. 2 ust. 2 – tzw. przewóz kombinowany) CMR stosuje się co do zasady do całości przewozu. Wyjątki dotyczą sytuacji, gdy:
  1. zaginięcie lub opóźnienie dostawy towaru zdarzyło się w czasie przewozu innym rodzajem transportu niż drogowy;
  2. nie zostało ono spowodowane działaniem lub zaniechaniem ze strony przewoźnika drogowego;
  3. wynika ono z faktu, który mógł zdarzyć się tylko w trakcie i na skutek przewozu innego niż drogowy.

   Nie ma natomiast znaczenia fakt, iż przewoźnik drogowy jest jednocześnie przewoźnikiem innym niż drogowy, wówczas przyjmuje się fikcję, że te dwie funkcje są wykonywane przez dwie różne osoby.

 

Przed jakim sądem możesz dochodzić roszczeń?

 

Może to być sąd powszechny lub trybunał arbitrażowy, jeśli umowa przewozu zawiera taką klauzulę, jeśli przewiduje ona, iż trybunał arbitrażowy będzie stosował CMR (art. 33). Jeśli będzie to natomiast sąd powszechny, to ustalenie właściwości miejscowej następuje wyłącznie na podstawie CMR. Będzie to:

 

 1. sąd właściwy według właściwości umownej;
 2. sąd stałego miejsca zamieszkania siedziby głównej, filii agencji pozwanego, za której pośrednictwem zawarto umowę o przewóz;
 3. sąd miejsca przejęcia towaru do przewozu;
 4. sąd miejsca dostawy towaru.

 

CMR zawiera także przepisy proceduralne, odnoszące się do wykonalności wyroków. Otóż jeśli sprawa toczy się przed sądem właściwym albo już w takim sporze został ogłoszony wyrok przez taki sąd – nie można wszcząć nowej sprawy z tej samej przyczyny między tymi samymi stronami (art. 31 ust. 2), chyba że orzeczenie sądu, przed którym pierwsza sprawa została wszczęta, byłoby niewykonalne w kraju, gdzie wszczęto nową sprawę. Jeśli w takim sporze wyrok został wydany przez sąd jednego umawiającego się kraju, staje się on wykonalny w każdym z innych umawiających się krajów, natychmiast po dopełnieniu formalności wymaganych w zainteresowanym kraju (art. 31 ust. 3), oczywiście na terenie Unii Europejskiej, i tak obowiązują przepisy dotyczące uznawania i wykonalności orzeczeń w sprawach cywilnych oraz przepisy o europejskim tytule egzekucyjnym, więc przepisy te przydadzą się w przypadku sporu przed sądem z kraju innego niż państwo UE.

 

Ważnym przepisem jest także zakaz kaucji aktorycznej – nie można żądać od obywateli umawiających się krajów, którzy posiadają miejsce zamieszkania lub przedsiębiorstwo w jednym z tych krajów zabezpieczenia kosztów przewodu sądowego, które wynikają z przewozów podlegających Konwencji (art. 31 ust. 5).

 

Przykład: przewoźnik ma siedzibę w Polsce, zleceniodawca przewozu ma siedzibę w Czechach. Załadunek nastąpił na Węgrzech, przewóz dokonywany był przez Węgry, Słowację do Polski, a dostawa nastąpiła w Tarnowskich Górach. Strony nie zastrzegły właściwości sądu. Dla polskiego przewoźnika najkorzystniej jest wytoczyć pozew przed sąd w Tarnowskich Górach.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Windykacja należności z umowy międzynarodowego drogowego przewozu towarów (CMR) – część 2

Artykuł omawia niektóre praktyczne aspekty dotyczące windykacji należności z tytułu umowy o międzynarodowy przewóz towarów (tzw. CMR).

Czy mogę ogłosić bankructwo?

Mam duży problem z zadłużeniem. Prowadziłam działalność przez 9 lat, ale niestety w branży nastąpił kryzys. Moje długi są ogromne i dotyczą kredytów, ZUS-u, faktur. Czy mogę ogłosić bankructwo? Należności są przekazane firmom windykacyjnym. Czy moje dzieci będą musiały spłacić moje zadłużenie? Dodam, że nic nie posiadam – tylko rzeczy osobiste.

Brak numeru identyfikacyjnego na potrzeby abonamentu

Mam zajęte konto (tytuł wykonawczy) w związku z nieopłacaniem abonamentu. Ja jednak nie otrzymałam numeru identyfikacyjnego, na wniesione odwołanie przysłano ksero książeczki rejestracyjnej. Jak się odwołać i do kogo?

PIT-8C od przedawnionego długu

Firma windykacyjna zakupiła wierzytelność (mój dług), której nie mogła zaspokoić z uwagi na przedawnienie roszczenia (sąd odmówił wydania nakazu zapłaty). Chcąc przymusić mnie do zapłaty, firma ta zagroziła wystawieniem PIT-8C. Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Czy w opisanej sytuacji można wystawić PIT-8C (brak tytułu wykonawczego; firma nie umorzyła długu)?

Adnotacja w dowodzie a brak auta w rejestrze zastawów

W roku 1996 r/ zastawiłem auto i w dowodzie rejestracyjnym jest odpowiednia adnotacja. Kredyt pod ten zastaw wziął kto inny. Nie wiem, jak jest ze spłatą, ale przez te lata bank nie upominał się o auto. Banku zresztą już nie ma. Teraz chciałbym auto zezłomować. Wypełniłem wniosek DW-2 i otrzymałem informację, że ja jako zastawca nie figuruję w rejestrze zastawów ani auto z tym numerem rejestracyjnym. Czy to znaczy, że zastawu już nie ma ?Jak doprowadzić do wykreślenia zastawu z dowodu rejestracyjnego? Firma, która brała kredyt pod zastaw, też już nie istnieje – przynajmniej nie prowadzi działalności – nie wiem, jak z formalna likwidacją.

Przysądzenie nieruchomości po licytacji

Oczekuję na postanowienie z sądu w temacie przysądzenia nieruchomości. O licytacji dowiedziałam się, kiedy postanowienie o przybiciu było już prawomocne, z uwagi na sytuację zdrowotną nie byłam przez osobę odbierającą informowana o sytuacji, nie było mnie przy oszacowaniu wartości mieszkania, nie mogłam w toku postępowania bronić swoich praw. Zaznaczam, że nikogo nie upoważniałam, aby występował w tych sprawach w moim imieniu. Chcę napisać do sądu prośbę o przywrócenie terminu zażalenia na przybicie i zażalenie na postanowienie o przysądzeniu. Czy jest szansa na załatwienie tych spraw w ogóle?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »