Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Windykacja należności z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 2010-10-21

Artykuł omawia praktyczne aspekty dochodzenia należności z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych.

zdjęcie prawnika
Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

W społeczeństwie informacyjnym coraz częściej dochodzi do naruszania praw autorskich. Przytaczanie cudzych utworów bez podania źródła, kopiowanie treści innego serwisu internetowego, pirackie gry i programy komputerowe. Przykłady można mnożyć. Niestety, wciąż niski jest poziom wiedzy o tym, jak skutecznie dochodzić roszczeń z tytułu naruszenia praw autorskich.

 

Kto może dochodzić roszczeń?

 

Prawa autorskie dzielą się na osobiste (przysługują twórcy – art. 16 prawa autorskiego, dalej Pr. aut.) oraz majątkowe – mogą przysługiwać innemu podmiotowi niż twórca z mocy ustawy (np. pracodawcy) lub umowy (np. wydawcy książki, właścicielowi serwisu internetowego). W artykule ograniczę się tylko do należności pieniężnych z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych.

 

Do dochodzenia takich roszczeń uprawniony jest:

 

 1. sam twórca, jeśli nie przeniósł autorskich praw majątkowych na inny podmiot albo je przeniósł, ale bez prawa do dochodzenia roszczeń;
 2. nabywca autorskich praw majątkowych, o ile zbywca nie wyłączył prawa do dochodzenia roszczeń spod zakresu przeniesienia;
 3. współtwórca lub inny współuprawniony z autorskich praw majątkowych (art. 9 ust. 4); w takim wypadku uzyskane świadczenie przypada wszystkim współuprawnionym stosownie do wielkości ich udziałów;
 4. licencjobiorca wyłączny – z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych, w zakresie objętym umową licencyjną, chyba że umowa licencyjna nie stanowi inaczej, art. 67 ust. 4;
 5. licencjobiorca niewyłączny, o ile umowa tak stanowi;
 6. organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (np. ZAIKS, STOART); art. 105 – w zakresie pól eksploatacji objętych zbiorowym zarządzaniem.

 

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jakie roszczenia pieniężne przysługują?

 

Roszczenia pieniężne z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych to:

 

 1. roszczenie o wydanie uzyskanych korzyści (art. 79 ust. 1 pkt 4);
 2. roszczenie o naprawienie wyrządzonej szkody (art. 79 ust. 1 pkt 3):
  1. na zasadach ogólnych albo
  2. poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione – trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu;
 3. roszczenie o zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej, nie wyższej niż dwukrotna wysokość uprawdopodobnionych korzyści odniesionych przez sprawcę z dokonanego naruszenia na rzecz Fundusz Promocji Twórczości, gdy naruszenie jest zawinione i zostało dokonane w ramach działalności gospodarczej wykonywanej w cudzym imieniu albo we własnym imieniu, choćby na cudzy rachunek (art. 79 ust. 2);
 4. ewentualne roszczenie o zapłatę stosownej sumy pieniężnej, na wniosek i za zgodą uprawnionego, gdy naruszenie jest niezawinione, a zaniechanie naruszania lub usunięcie skutków naruszenia byłoby dla osoby naruszającej niewspółmiernie dotkliwe (art. 79 ust. 3).

 

Jak widać, aby móc dochodzić roszczeń z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych, naruszenie nie zawsze musi być zawinione. Kwestia winy ma znaczenie przy ustalaniu wysokości odszkodowania.

 

Najczęściej wykorzystywanym roszczeniem jest roszczenie z art. 79 ust. 1 pkt 3b Pr. aut. – o zapłatę wielokrotności należności licencyjnej. Właśnie dlatego, że nie jest konieczna wina naruszyciela; w takim wypadku jedynie odszkodowanie ogranicza się do 2-krotnej, a nie 3-krotnej wysokości licencji. Natomiast dochodzenie odszkodowania na zasadach ogólnych (art. 79 ust. 1 pkt 3a) oznacza, iż powód musi udowodnić winę (art. 415 K.c.), co w praktyce może być trudne. Jeśli chodzi o ustalenie „wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu”. Na przykład w przypadku książki – będzie to cena sprzedaży tej książki (jeśli wydawca sprzedaje ją do hurtowni to cena hurtowa, a nie detaliczna), w przypadku programu komputerowego – opłata licencyjna. Problem zaczyna się w momencie, gdy albo uprawniony nie udziela w ogóle licencji na korzystanie z utworu albo też udziela, ale nie określił wysokości opłaty. Dla treści zamieszczanych w internecie na stronach internetowych bardzo przydatne jest umieszczenie w regulaminie np. takiego zapisu.

 

Właściciel Serwisu zastrzega, iż wszelkie treści znajdujące się w Serwisie, objęte są ochroną prawa autorskiego. Ich wykorzystywanie bez zgody Właściciela jest zabronione. Właściciel może udzielić licencji na wykorzystanie treści znajdujących się w Serwisie i ustalić wysokość opłaty licencyjnej. Stawkę za wykorzystanie treści tekstowych (np. artykułów) ustala się na 25 zł rocznie od 1000 znaków tekstu bez spacji, wraz z przypisami.

 

Oczywiście stawka licencyjna powinna być rozsądna; jeśli będzie oderwana od realiów, sąd jej najprawdopodobniej nie uwzględni.

 

Warto zwrócić uwagę, iż chodzi o wielokrotność opłaty z chwili dochodzenia roszczenia, a nie z chwili naruszenia. Przy programach komputerowych często mamy do czynienia z sytuacją, gdy np. ktoś kupuje program na giełdzie w starszej wersji, która następnie – po np. dwóch latach procesu jest w ogóle niedostępna na rynku, za to dostępne są wersje nowsze, oczywiście nieporównywalnie droższe. W przypadku naruszenia prawa autorskiego do starszej wersji programu komputerowego stawkę powinno się ustalić dla tej starszej wersji programu, w momencie dochodzenia naruszenia, nawet jeśli wersja ta nie jest dostępna na rynku, a zamiast tego dostępne są wersje nowe. Niedopuszczalne jest natomiast w mojej opinii branie jako podstawy stawki licencyjnej dla obecnie dostępnej wersji programu. Np. naruszono prawa autorskie do programu X w wersji 3.0, dostępnej w 2003 r., a obecna wersja to 10.0, która kosztuje 8000 zł. Wiadomo, że program wersji poprzedniej nie przedstawia takiej wartości.

 

Zagadnienia proceduralne

 

Powództwo należy wytoczyć przed sąd okręgowy (art. 17 ust. 2 K.p.c.) właściwy miejscowo dla miejsca zamieszkania lub siedziby pozwanego lub dla miejsca, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę (art. 35 K.p.c.), jako że naruszenie praw autorskich stanowi czyn niedozwolony. Pozew powinien podlegać opłacie stosunkowej 5% wartości przedmiotu sporu, jednakże jeśli dochodzimy także roszczeń niemajątkowych, dodatkowo obciąża nas opłata stała w wysokości 600 zł (art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

 

Jeśli jesteś zainteresowana(y) ochroną praw autorskich, windykacją należności, sporządzeniem pozwu, zgłoś się do nas.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Windykacja należności z umowy pożyczki – praktyczne problemy

Umowa pożyczki należy do bardzo popularnych umów zawieranych w obrocie. W niniejszym artykule omówiono windykację wierzytelności z umowy pożyczki.

Jak odzyskać pieniądze po umorzeniu postępowania?

W lipcu 2015 r. komornik zajął z mojego wynagrodzenia 1500 zł. Nie zostałem poinformowany ani o sprawie, ani o zajęciu komorniczym. Sprawa dotyczyła rzekomego długu dla firmy X. Po przekazaniu sprawy do sądu rejonowego sąd postanowił umorzyć postępowanie w sprawie. Jak mogę odzyskać pieniądze od komornika?

Ponowne wszczęcie postępowania egzekucyjnego

W 2013 roku komornik prowadził postępowanie egzekucyjne i po stwierdzeniu, że nie mam żadnych dochodów wydał postanowienie o umorzeniu sprawy. Kilka dni temu dostałem zawiadomienie o ponownym wszczęciu tego samego postępowania egzekucyjnego, tylko że przez inną kancelarię. Czy można to jakoś polubownie załatwić? Aktualnie mam pracę i mogę wpłacać comiesięczne nieduże kwoty.

Czy diety kierowcy podlegają egzekucji?

Komornik zajął nam konto. Mąż jest kierowcą i jeździ na trasach międzynarodowych, w związku z czym ma płaconą podstawę i diety. Czy diety podlegają egzekucji? Ile realnie może nam komornik zabrać z konta?

Pozew po dacie wyegzekwowania należności

W 2015 r. został złożony wniosek o wszczęcie egzekucji – nakaz zapłaty z 2002 r., klauzula nadana, poprzednia egzekucja została umorzona postanowieniem komornika z 2007 r. W dniu 2015 r. na rachunek wierzyciela komornik przekazał całą należność, komornik wydał postanowienie o zakończeniu postępowania w związku z wyegzekwowaniem całej należności. Następnego dnia do biura podawczego sądu dłużnik złożył wniosek o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego w całości,w kolejnych pismach ograniczył powództwo do przedawnionych odsetek. Czy pozew o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego może być skuteczny po dacie wyegzekwowania należności? Czy znaczenie ma sam fakt fizycznego wyegzekwowania należności, czy też nie, a znaczenie ma postanowienie o umorzeniu egzekucji (tak SN sprawa I CR255/88)? Czy w taki stanie prawnym –po wyegzekwowaniu należności – możliwe jest inne powództwo, tj. np. o nienależne świadczenie, bezpodstawne wzbogacenie się?

Umorzenie postępowania egzekucyjnego w sprawie alimentów a depozyt sądowy

Rok temu otrzymałem z sądu zgodę na złożenie 6-miesięcznego depozytu alimentów celem umorzenia postępowania egzekucyjnego. W międzyczasie kwota alimentów wzrosła z 300 zł do 1500 zł. Trzy dni temu wierzycielka alimentacyjna poinformowała mnie o zamknięciu rachunku bankowego i po raz kolejny odmówiła umorzenia egzekucji na jej wniosek. Wierzycielka żąda, abym płacił jej alimenty przez komornika. Chciałbym skorzystać z możliwości umorzenia egzekucji na mój wniosek z wykorzystaniem decyzji sądu w sprawie depozytu. Nie mam żadnych zaległości wobec wierzycielki. Jak powinienem teraz postąpić?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »