Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Windykacja należności z faktury

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 2010-08-16

Wielu przedsiębiorców zmaga się z problemem niezapłaconych przez swoich kontrahentów faktur. Artykuł omawia, w jaki sposób dochodzić takich należności na drodze sądowej.

zdjęcie prawnika
Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Do jakiego sądu złożyć pozew?

 

Oczywiście najwygodniejsze dla przedsiębiorcy jest, gdy złoży pozew do sądu najbliższego jemu miejscu zamieszkania lub siedziby. Zasadą jest to, iż pozew wnosi się do sądu ogólnie właściwego dla miejsca zamieszkania lub siedziby pozwanego (art. 27 § 1 i 30 K.p.c.). W takiej sytuacji windykacja może nastręczać niemały kłopot, jeśli nasz kontrahent ma firmę np. w Szczecinie, a prowadzimy działalność w Warszawie. Jednakże zgodnie z art. 34 K.p.c.: „powództwo o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, jak też o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy wytoczyć można przed sąd miejsca jej wykonania. W razie wątpliwości miejsce wykonania umowy powinno być stwierdzone dokumentem”.

 

Wystawienie faktury następuje w realizacji umowy (sprzedaży, dostawy, świadczenia usług). Zgodnie z art. 454 § 1 Kodeksu cywilnego świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia. Zatem jeśli wierzyciel chce dokonać windykacji należności z faktury, mamy do czynienia ze świadczeniem pieniężnym, a miejscem wykonania tej części umowy (w tym wypadku zapłaty) jest miejsce zamieszkania (siedziba) wierzyciela. Oznacza to, że windykując należność z faktury możesz wytoczyć pozew przed sąd właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania lub siedziby. Oczywiście powód musi w pozwie przytoczyć okoliczności uzasadniające właściwość sądu (art. 187 § 1 pkt 2 K.p.c.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Czy muszę wcześniej wzywać dłużnika do zapłaty?

 

Co do zasady tak. Jeśli bowiem dochodzisz zapłaty od innego przedsiębiorcy, to sprawa rozpoznawana jest według przepisów o postępowaniu gospodarczym (art. 4791 in. K.p.c.). Zgodnie zaś z art. 47912 § 2 K.p.c. powód powinien dołączyć do pozwu odpis reklamacji lub wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go pozwanemu przesyłką poleconą oraz odpisy pism świadczących o próbie wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań. W razie niezłożenia odpisu wezwania wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go pozwanemu przesyłką poleconą, sąd powinien wezwać do jego złożenia pod rygorem zwrotu pozwu (art. 47912 § 3 w zw. z art. 130 K.p.c.). Ponadto, niezależnie od wyniku sprawy, sąd może obciążyć kosztami procesu w całości lub części powoda, który przez zaniechanie wyżej wymienionych czynności przyczynił się do zbędnego wytoczenia sprawy lub wadliwego określenia jej zakresu (art. 47912 § 4 K.p.c.).

 

Jak złożyć pozew?

 

Jeśli wysokość dochodzonej należności (bez odsetek i kosztów) nie przekracza (co do zasady) dziesięciu tysięcy złotych, sprawa będzie rozpoznana w trybie uproszczonym, co w praktyce oznacza, iż należy wnieść swój pozew na urzędowym formularzu (art. 5052 K.p.c.). To samo dotyczy pisma zawierającego wnioski dowodowe (tzw. formularz WD). W innym wypadku wnosimy zwykły pozew. Wypełnienie urzędowego formularza nastręcza niemałych trudności i powinien to zrobić prawnik.

 

Co muszę zawrzeć w pozwie?

 

W postępowaniu uproszczonym jak i gospodarczym obowiązują bardzo surowe reguły dotyczące powoływania dowodów i okoliczności. Zgodnie z art. 5055 § 1 K.p.c. (postępowanie uproszczone) okoliczności faktyczne, zarzuty i wnioski dowodowe niezgłoszone w pozwie mogą być rozpoznawane tylko wtedy, gdy strona wykaże, że nie mogła ich powołać wcześniej lub gdy potrzeba ich powołania wynikła później. W postępowaniu gospodarczym zgodnie z art. 47912 § 1 K.p.c. w pozwie powód jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, że ich powołanie w pozwie nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później. Oznacza to, iż najbezpieczniej jest przedstawić wszystkie okoliczności jak i wnioski dowodowe w pozwie (od razu wskazać, iż wnosimy o przesłuchanie danego świadka na takie i takie okoliczności, o dopuszczenie dowodu z opinii rzeczoznawcy, o przesłuchanie stron). Stosowanie tych przepisów przez sądy wygląda różnie – podejście może być mniej lub bardziej rygorystyczne, niemniej zawsze trzeba brać pod uwagę najgorszą ewentualność. Dlatego również tutaj najlepiej będzie, jeśli zlecisz windykację prawnikowi. Wielu przedsiębiorców przegrywa sprawy, które bez trudu można wygrać, właśnie przez to, iż z niedbalstwa lub braku wiedzy zapomną np. zgłosić wniosek dowodowy.

 

Co zrobi sąd, gdy złożę pozew?

 

Co do zasady przy dochodzeniu należności z faktur, jeśli roszczenie jest uzasadnione, sąd wydaje nakaz zapłaty. Może go wydać albo w postępowaniu upominawczym albo nakazowym. Ta druga ewentualność jest znacznie korzystniejsza dla wierzyciela, gdyż taki nakaz stanowi tytuł zabezpieczenia (art. 492 § 1 K.p.c.) bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Od razu zatem komornik może ściągnąć od dłużnika i złożyć do depozytu sądowego kwotę zasądzoną nakazem lub mniejszą wraz z odsetkami. Po zakończeniu postępowania kwota z depozytu zostanie wypłacona wierzycielowi, chyba że okaże się, iż bezpodstawnie żądał pieniędzy i przegrał. Zabezpieczenie może obejmować także inne składniki majątku dłużnika. Zatem uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym znacznie ułatwia windykację wierzytelności.

 

Czy dłużnik może zaskarżyć nakaz?

 

Tak. Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym dłużnik zaskarża wnosząc sprzeciw, natomiast w postępowaniu nakazowym – zarzuty, w terminie 14 dni od doręczenia nakazu. Jeśli sprzeciw (zarzuty) zostaną wniesione skutecznie, to wówczas wyznaczana jest rozprawa i toczy się zwykłe postępowanie w tym samym sądzie, który wydał nakaz (wyjątkiem jest jednak postępowanie elektroniczne).

 

Kiedy mogę uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym i zabezpieczyć windykowaną wierzytelność?

 

Zgodnie z art. 485 § 1 K.p.c. Sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem – dokument taki stanowi również faktura VAT. Nie ma wątpliwości, jeśli jest przez dłużnika podpisana. Natomiast jeśli jest niepodpisana, to będzie stanowić podstawę do wydania nakazu w postępowaniu nakazowym, jeśli wcześniej dłużnik upoważnił wierzyciela do wystawiania faktur bez podpisu. Stanowisko takie wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 23.02.2006 r. II CSK 131/05.

 

Ponadto ważny jest także art. 485 § 2a: „Sąd wydaje nakaz zapłaty na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego oraz dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, jeżeli powód dochodzi należności zapłaty świadczenia pieniężnego lub odsetek w transakcjach handlowych określonych w ustawie z 12.06.2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 139, poz. 1323)”. Transakcją handlową jest umowa, której przedmiotem jest odpłatne dostarczanie towaru lub odpłatne świadczenie usług, jeżeli strony tej umowy zawierają ją w związku z wykonywaną przez siebie działalnością gospodarczą lub zawodową. Jeśli więc powód dostarczył np. towar i dochodzi zapłaty za niego, to może – jeśli chce skorzystać z możliwości wymienionej w § 2a – dostarczyć umowę o dostawę towaru, dowód dostarczenia oraz dowód doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku (w tym wypadku nie musi być ona podpisana przez dłużnika!).

 

Czy muszę załączać faktury lub inne dokumenty w oryginałach?

 

Co do zasady wyżej wymienione dokumenty muszą być załączone do pozwu w oryginale. Jednakże wyjątkowo możliwe jest dołączenie ich odpisów (kopii), jeśli ich zgodność z oryginałem jest poświadczona przez notariusza albo występujących w tej sprawie adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub radcę Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (art. 485 § 4 K.p.c.). Jeśli nie zostaną załączone oryginały, to sąd może nie wydać nakazu zapłaty w ogóle, albo wydać go w postępowaniu upominawczym (taki nakaz nie będzie stanowił tytułu zabezpieczenia).

 

Jak widać, windykacja nawet niewielkiej należności z faktury pełna jest pułapek i dlatego warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy windykacyjnej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Windykacja należności od dłużnika przebywającego za granicą

W 2002 roku prowadziłem działalność gospodarczą, po której zostały mi niezapłacone faktury. Obecnie mieszkam i pracuję w Danii (od dwóch lat). Tydzień temu otrzymałem wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej, która informuje mnie o wykupieniu mojego zadłużenia i żąda zapłaty całej kwoty w ciągu 14 dni (klauzula wykonalności nadana przez sąd w październiku). Jeśli nie zapłacę, firma grozi mi zajęciem pensji lub nieruchomości, którą niedawno kupiłem za pieniądze z kredytu. Czy polska firma może w ten sposób działać za granicą? Czy jest możliwe, że sprzeda moje zadłużenie innej firmie z Danii?

Pozew o zapłatę należności z faktur

Przed 3 miesiącami wystawiłam fakturę za wykonanie usług budowlanych. Pomimo mailowych zapewnień, że niedługo będę miała zapłacone, do dnia dzisiejszego nie otrzymałam przelewu. Chcę podać ich do sądu. Proszę o informację: gdzie mam się udać, jakie dokumenty wypełnić, czyli jak mogę to załatwić? Na początku jeszcze jako tako płacił, później było coraz gorzej, żeby dostać jakieś pieniądze musiałam go straszyć opuszczeniem budowy. Budowa została odebrana, wystawiłam ostatnie faktury, na które minął termin płatności. Właściciel firmy nie odbiera ode mnie telefonów. Czuję, że się wymiguje, a ja tracę już płynność finansową. Proszę o pomoc!

Problemy z odzyskaniem zainwestowanych pieniędzy

Mam podpisaną umowę o zainwestowaniu pewnej kwoty. Zgodnie z umową miałam otrzymać zwrot kwoty + zysk do końca zeszłego roku. Niestety znajoma nic mi nie wypłaciła. Później dostałam tylko jakieś 5% sumy. Wysłałam przedsądowe wezwanie do zapłaty, które zostało zignorowane. Co powinnam teraz zrobić? Czy lepiej iść do tradycyjnego sądu, czy wystąpić do e-sądu? Niestety nie posiadam numeru NIP tej osoby, resztę danych raczej tak.

Wspólny kredyt samochodowy po rozwodzie

Za miesiąc mam rozprawę rozwodową. Mamy wspólny kredyt samochodowy. Czy jeśli zrzeknę się w sadzie praw do auta i po rozwodzie były mąż przestanie płacić rat, to czy bank przyjdzie do mnie, czy będą egzekwować pieniądze tylko od byłego męża?

Kiedy iść do komornika z nakazem zapłaty?

Złożyliśmy pozew do sądu o nakaz zapłaty za niezapłacone faktury. Dostaliśmy od sądu nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. I teraz nie wiem, co mam robić. Czy mogę iść z tym nakazem do komornika sądowego o ściągnięcie długu? W nakazie jest zapis, że pozwany ma zapłacić powodowi kwotę w terminie dwóch tygodni. Czy mam odczekać te dwa tygodnie i iść do komornika. Kiedy mogę iść do komornika?

Częściowa spłata zaległych faktur a wpis do KRD

Prowadzę działalność gospodarczą i ostatnio zdarzyło się, że nie uregulowałem należności u jednego kontrahenta. Mam zaległe dwie faktury, z których część została już zapłacona, jednakże kontrahent podał mnie do firmy windykacyjnej i oni zaczęli mnie nękać. Ciągle dzwonią, wysyłają faksy, e-maile, sms-y. Tymczasem ja uzgodniłem telefonicznie z kontrahentem sposób i czas spłaty pozostałego zadłużenia, o czym także powiadomiłem firmę windykacyjną. Jednak zostałem poinformowany, że nie zaprzestaną swoich działań, bo zadłużenie jest i że nie poprzestaną na wysyłaniu „ponaglaczy” – straszą wpisaniem do KRD albo że oddadzą wierzytelność na giełdę wierzytelności. Rozumiem, że jak dłużnik jestem na złej pozycji, ale sądzę, iż po porozumieniu powinny te czynności ustać. Swymi działaniami utrudniają pracę w mojej firmie. Jak można ich powstrzymać?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »