Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Windykacja należności od dłużnika przebywającego za granicą

Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2010-04-08

W 2002 roku prowadziłem działalność gospodarczą, po której zostały mi niezapłacone faktury. Obecnie mieszkam i pracuję w Danii (od dwóch lat). Tydzień temu otrzymałem wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej, która informuje mnie o wykupieniu mojego zadłużenia i żąda zapłaty całej kwoty w ciągu 14 dni (klauzula wykonalności nadana przez sąd w październiku). Jeśli nie zapłacę, firma grozi mi zajęciem pensji lub nieruchomości, którą niedawno kupiłem za pieniądze z kredytu. Czy polska firma może w ten sposób działać za granicą? Czy jest możliwe, że sprzeda moje zadłużenie innej firmie z Danii?

zdjęcie prawnika
Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Niestety roszczenie firmy windykacyjnej nie jest jeszcze przedawnione. Zgodnie z art. 125 Kodeksu cywilnego „roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy”. Termin ten należy liczyć od uprawomocnienia się orzeczenia.

 

Pana dług został stwierdzony nakazem zapłaty, który uprawomocnił się z upływem 2 tygodni od jego doręczenia.

 

Pana pierwotny wierzyciel mógł „sprzedać” swoją wierzytelność względem Pana firmie windykacyjnej. W rezultacie Pana wierzycielem jest teraz wspomniana firma windykacyjna (tzw. cesja wierzytelności). Nie ma przeszkód, by firma scedowała tę wierzytelność na inny podmiot (w tym na firmę windykacyjną w Danii).

 

Na terenie Danii polska firma windykacyjna może prowadzić egzekucję, ale po przeprowadzeniu postępowania o uznanie orzeczenia sądu polskiego na terenie państwa obcego. Jeśli Pan nie zapłaci kwoty wskazanej w wezwaniu, firma windykacyjna będzie musiała przeprowadzić takie postępowanie przed sądem dystryktowym Pana miejsca zamieszkania w Danii. Dopiero po uznaniu nakazu zapłaty przez sąd w Danii wierzyciel będzie mógł przystąpić do egzekucji przeciwko Panu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »