Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Windykacja czynszu z umowy najmu lokalu mieszkalnego

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 2010-08-12

Autor omawia w niniejszym artykule zagadnienia związane ze skuteczną windykacją należności z czynszu, umowy najmu etc.

zdjęcie prawnika
Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Sprawy o zapłatę należności czynszu z umowy najmu lokalu mieszkalnego rozpoznawane są co do zasady w postępowaniu uproszczonym. Zgodnie z art. 5051 pkt 2) Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) w postępowaniu tym rozpoznawane są sprawy o „zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej” bez względu na wartość przedmiotu sporu, ale tylko wtedy gdy należą – na zasadach ogólnych – do właściwości sądów rejonowych, tj. gdy wartość przedmiotu sporu nie przekracza 75 000 zł, a w sprawach gospodarczych – 100 000 zł (art. 17 pkt 4 K.p.c.). W praktyce windykowane należności czynszowe bardzo rzadko sięgają takich kwot, w związku z czym ograniczę się do wskazania przepisów postępowania uproszczonego.

 

Jaką opłatę należy uiścić?

 

Wysokość opłaty od pozwu zależy od wartości przedmiotu sporu i wynosi (art. 28 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych):

 

  1. przy wartości przedmiotu sporu do 2000 zł – 30 zł;
  2. ponad 2000 do 5000 zł – 100 zł;
  3. ponad 5000 zł do 7500 zł – 250 zł;
  4. ponad 7500 zł – 300 zł.

 

Opłata od pozwu należy do kosztów procesu, które co do zasady ponosi strona przegrywająca.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu?

 

Tutaj często popełnia się błąd, bowiem wiele osób stosuje art. 22 K.p.c. – w sprawach o prawo do świadczeń powtarzających się wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej niż rok – za cały czas ich trwania. Tymczasem jeśli dochodzimy czynszu, to wartością przedmiotu sporu jest kwota dochodzonego czynszu bez odsetek i kosztów, a nie wartość tego czynszu za jeden rok. Wynika to ze sformułowania „prawo do świadczeń” (np. prawo do renty, emerytury), a tutaj chodzi o świadczenie (a nie o prawo do świadczenia).

 

Przykład: Jan wynajmował lokal mieszkalny Andrzejowi. Miesięczny czynsz wynosił 500 zł. Andrzej nie płacił czynszu przez 6 miesięcy. Jan chce dokonać windykacji zaległej kwoty. Wartość przedmiotu sporu to 500 zł x 6 = 3000 zł, a nie 500 zł x 12 = 6000 zł.

 

Przykład: W tej samej sytuacji Andrzej nie płacił czynszu przez 2 lata. Wartość przedmiotu sporu to wartość czynszu za 2 lata (500 zł x 24 = 12 000 zł), a nie za jeden rok.

 

Nie stosujemy również art. 23 K.p.c. w sprawach o istnienie, unieważnienie albo rozwiązanie umowy najmu lub dzierżawy, o wydanie albo odebranie przedmiotu najmu lub dzierżawy, wartość przedmiotu sporu stanowi przy umowach zawartych na czas oznaczony – suma czynszu za czas sporny, lecz nie więcej niż za rok, przy umowach zawartych na czas nieoznaczony – suma czynszu za okres trzech miesięcy. Ten przepis stosujemy np. przy sprawach o eksmisję, ale nie o zapłatę czynszu!

 

Do jakiego sądu mam złożyć pozew?

 

Pozew składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości (art. 37 K.p.c.); czyli lokalu najmowanego albo właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego (art. 27 § 1 K.p.c.).

 

Jakie dowody powinienem załączyć do pozwu?

 

Należy załączyć (w jednym egzemplarzu dla sądu oraz po jednym egzemplarzu dla każdego z pozwanych):

 

  1. dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu (własność, współwłasność, np. odpis z księgi wieczystej);
  2. umowę najmu, razem z aneksami (w praktyce często w aneksach określa się zmieniające się wysokości czynszu);
  3. wezwanie do zapłaty czynszu skierowane do najemcy wraz z potwierdzeniem nadania i odbioru;
  4. dowód uiszczenia opłaty sądowej.

 

Co do zasady zwykle wynajmującym jest jednocześnie właściciel mieszkania i wtedy to on dochodzi zapłaty czynszu. Natomiast w przypadku gdy mamy do czynienia z podnajmem (A wynajmuje lokal B, a B najmuje lokal C), to zwykle roszczeń może dochodzić podwynajmujący (B – bo to on jest stroną umowy z C), chyba że umowa stanowi inaczej.

 

Co z odsetkami?

 

W przypadku czynszu odsetki należą się od każdej z rat czynszowych. Termin zapłaty czynszu określa zwykle umowa najmu (najczęściej z góry do 10 tego miesiąca). Jeśli termin płatności czynszu nie jest w umowie określony, to powinien być płacony z góry: gdy najem ma trwać nie dłużej niż 1 miesiąc – za cały czas najmu, a gdy ma trwać dłużej niż miesiąc albo umowa zawarta była na czas nieoznaczony – miesięcznie, do 10 tego każdego miesiąca (art. 669 § 2 Kodeksu cywilnego). Odsetki należą się od następnego dnia po terminie płatności (zatem od 11-tego dnia każdego miesiąca).

 

Przykład: Pan A chce dokonać windykacji czynszu za kwiecień, maj i czerwiec. Terminy płatności ustalono z góry na 10-ty każdego miesiąca. Odsetki będą należeć się: za czynsz kwietniowy od 11 kwietnia, za czynsz majowy od 11 maja, za czynsz czerwcowy od 11 czerwca.

 

Żądanie zapłaty odsetek wraz ze wskazaniem daty, od kiedy mają być naliczane, należy zgłosić w pozwie.

 

Jak będzie wyglądało postępowanie w sądzie?

 

Jeśli pozew został złożony prawidłowo, nie jest opatrzony brakami formalnymi i uiszczono właściwą opłatę, to w praktyce najczęściej sąd wyda nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym (art. 497 § 1 K.p.c.). Sąd nie przeprowadza tutaj żadnej rozprawy, pozwany nawet nie wie o fakcie skierowania przeciwko niemu pozwu. Dopiero po wydaniu nakazu sąd doręcza go pozwanemu najemcy, który ma czternaście dni od doręczenia nakazu na wniesienie sprzeciwu (art. 502 § 1 K.p.c.). W przypadku prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu wraz z wezwaniem na rozprawę (art. 505 § 1 K.p.c.). Odbywa się zatem zwykłe postępowanie na ogólnych zasadach, a pozwany ma możliwość wypowiedzenia się (pisemnie lub ustnie na rozprawie) co do twierdzeń powoda. Może przedstawić zarzuty np. zapłaty, potrącenia, niewłaściwego wykonania zobowiązania przez wynajmującego (przykładowo, gdy lokal nie odpowiadał standardowi opisanemu w umowie). Po rozpoznaniu sprawy sąd wydaje wyrok na zasadach ogólnych.

 

Co się stanie, jeśli najemca nie odbiera nakazu zapłaty?

 

Często wierzyciel zadaje sobie pytanie, co się dzieje, jeśli dłużnik nie odbiera przesyłki z sądu. Otóż w takim wypadku doręczający pozostawia zawiadomienie (awizo) o możliwości odbioru przesyłki we właściwej pocztowej placówce oddawczej w terminie 7 kolejnych dni, licząc od dnia następnego po dniu pozostawienia zawiadomienia u adresata. Jeśli adresat nie zgłosi się po odbiór przesyłki w terminie, to wówczas doręczyciel pozostawia awizo powtórne. Jeśli adresat nie zgłosi się po odbiór przesyłki w terminie 7 dni od dnia następnego po pozostawieniu powtórnego awiza, to wówczas placówka pocztowa odsyła przesyłkę do sądu, a przewodniczący wydaje zarządzenie o uznaniu przesyłki za doręczoną, a dniem doręczenia jest dzień następny po upływie ostatniego dnia terminu na odebranie przesyłki. Od tego momentu biegnie 14-dniowy termin na wniesienie sprzeciwu. Oznacza to, że dłużnik nie może uniknąć windykacji, jeśli nie będzie odbierał przesyłek z sądu.

 

Jeśli Twój najemca nie płaci czynszu, chcesz dokonać windykacji należności, a nie wiesz jak poradzić sobie w postępowaniu, napisać pozew, zapraszamy do korzystania z naszych usług.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Niepłacący lokator – rozwiązanie umowy najmu, eksmisja, egzekucja należności za czynsz

 Wynajmuję mieszkanie, płacę z tego tytułu podatki. Podpisałam na rok umowę najmu z lokatorem. Po 3 miesiącach lokator przestał regularnie płacić, aż w końcu oboje zdecydowaliśmy, że dalsza współpraca nie ma sensu i że rozwiążemy umowę, jak tylko znajdę nowego najemcę. Ustaliliśmy także, że ja odstąpię od mojego żądania zapłaty czynszu do końca trwania umowy, natomiast zatrzymam kaucję z tytułu wcześniejszego jej rozwiązania. Natomiast najemca w dniu zakończenia najmu ureguluje dług za czynsz (czego nie zrobił), a do dwóch tygodni zapłaci za media. W chwili obecnej najemcy zostało do spłacenia 2000 zł (z tego 1400 zł to opłata za media i 600 zł czynsz). Zaczął mnie oczywiście unikać, a jak już odpowiadał na mail, to pisał, że ma zamiar spłacić dług jak tylko sprzeda motor. Niestety, to już dość długo trwa, pieniędzy nie otrzymałam, a najemca przestał reagować na moje monity.
 Z korespondencji przychodzącej do mieszkania (a w zasadzie z kopert) widzę, że najemca jest „ścigany” z powodu wierzytelności przez jakieś dwie firmy windykacyjne. Co mogę zrobić, aby zabezpieczyć swoje interesy?

Czy sprzedać dług firmie windykacyjnej?

Pożyczyłem kilka razy znajomemu pieniądze, to znaczy przelałem na jego konto. W sumie wyszło 6000 zł. Teraz nie chce zwrócić. Jeśli go podam do firmy windykacyjnej, czy odzyskam dług i jeśli taka firma poda znajomego do sądu, to czy muszę się stawić na sprawę?

Zajęcie komornicze konta za pożyczkę sprzed lat

W 2002 r. podpisałam umowę z firmą Provident (pożyczka dla kolegi). Dostawałam później pisma od firm windykacyjnych, ale bez żadnych szczegółów. Niedawno okazało się, że mam zajęcie komornicze na koncie. Komornik później je anulował. Dowiedziałam się, że wszczęto ode mnie rok temu egzekwowanie zadłużenia. Jak wygląda moja sytuacja prawna w związku z długiem? Czy doszło do przedawnienia?

Przejazd bez biletu sprzed lat i późniejsza egzekucja

Otrzymałem dziś zawiadomienie o wszczęciu egzekucji od komornika za przejazd bez biletu autobusem w 2007 r. Do zawiadomienia dołączono wezwanie do zapłaty z dnia 2016 r., zawiadomienie o zajęciu renty z ZUS z dnia oraz sądowy nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym z dnia 6 grudnia 2008 r. Z pisma komornika wynika, że mogę skierować do sądy zażalenie na postanowienie o nadaniu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności. Nie wiem jednak, jak je napisać. Co mogę zrobić?

Jak starać się o pieniądze od męża za zaległe alimenty?

Jestem po rozwodzie. Były mąż nie interesuje się synem, nie spotyka się z nim i nie płaci alimentów. Przed ślubem dostał działkę. Teraz ma być wykupiona pod budowę drogi. Wiem, że były mąż przepije te pieniądze. Czy dostanę coś z majątku męża dla mojego synka? Jak mogę starać się o pieniądze od męża za zaległe alimenty?

Trzynasta wypłata dla komornika

Jestem nauczycielem–emerytem od pół roku. Za ubiegły rok księgowa wyliczyła mi tzw. trzynastkę i całość, tzn. 100%, przekazała komornikowi, czy zrobiła prawidłowo? Czy powinna wypłacić mi 50%?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »