Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie do zapłaty długu żony zmarłego ojca

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-12-31

10 lat temu zmarł mój ojciec, z którym nie miałem żadnego kontaktu. Okazało się, że dziedziczę 1/4 mieszkania po nim, resztę ma jego żona. Uznałem, że nie chcę się sądzić aż do jej śmierci. Obecnie dostałem wezwanie do zapłaty długu czynszowego żony zmarłego ojca. Czy muszę go spłacić? Jeśli tak, chcę uregulować jakąś odpłatność z racji dziedziczenia. Jak się za to zabrać?

zdjęcie prawnika
Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata
Bardzo serdecznie dziękuje Pani mecenas za porade. Wszystko jest dla mnie jasne.
Edyta, mgr administracji, 38 lat
Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy

Obawiam się, że przed spółdzielnią nie ma Pan wielkiego wachlarza argumentów do obrony. Zgodnie z ustawą z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, art. 4:

 

„1. Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

11. Osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, są obowiązane uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5”.

 

Nie ma znaczenia, czy Pan tam mieszka, czy nie, zgodnie z ustawą spółdzielnia ma prawo obciążyć Pana kosztami eksploatacji. Jednak może Pan dochodzić sądownie od lokatorki–macochy zwrotu kosztów. Mieszkanie stanowi współwłasność w częściach ułamkowych

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Zgodnie z art. 207 Kodeksu cywilnego „pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną”.

 

Art. 207 ma zastosowanie wtedy, gdy współwłaściciele inaczej nie postanowili, jest to bowiem przepis dyspozytywny. Zasada podziału pożytków i przychodów według wielkości udziałów nie ma zastosowania, gdy współwłaściciele zawarli umowę o podział nieruchomości do korzystania (quoad usum) i każdy z nich korzysta na zasadzie wyłączności z określonej fizycznie części nieruchomości (tak też orzeczenie SN z 8 stycznia 1980 r., sygn. akt III CZP 80/79, OSNCP 9/80, poz. 157). Tu macocha korzysta z nieruchomości, tak się umówiliście, zapewne także, że będzie opłacać czynsz.

 

Niestety spółdzielni będzie Pan musiał zapłacić, ale macocha będzie musiała Panu to oddać. Problemem może być udowodnienie podziału do używania – czyli to, że zawarliście ustną umową co do sposobu korzystania z mieszkania – ona mieszka i płaci czynsz do spółdzielni i pokrywa koszty.

 

Ustawowy sposób korzystania ze wspólnej nieruchomości określa art. 206: „według tego przepisu każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli”.

 

Aby „uprzyjemnić” życie macosze, powinien Pan wypowiedzieć obecnie umowę ustną korzystania z nieruchomości i żądać dopuszczenia Pana do korzystania, obciążając ją za każdy miesiąc, kiedy nie korzysta Pan z lokalu, bo go Panu nie udostępnia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

O jaki tytuł wykonawczy wystąpić do sądu?

Komornik na mój wniosek wierzyciela (pożyczka prywatna, konieczność zwrotu zasądzona prawomocnym wyrokiem sądu) zajął własnościowe mieszkanie...

Dług w firmie telekomunikacyjnej z działalności gospodarczej

Mam stary dług w firmie telekomunikacyjnej (prawie 20 000 zł) dotyczący mojej działalności gospodarczej. Dług jest z połowy 2013 roku. Nigdy nie...

Udzielenie pożyczki prywatnej małżonkowi

Czy jest zgodne z prawem udzielenie pożyczki prywatnej małżonkowi, który na zabezpieczenie tej pożyczki przedkłada weksel in blanco z wątpliwym...

Jak powinna wyglądać umowa spłaty pożyczki?

W poprzednim roku regularnie pożyczałem pieniądze mojej byłej dziewczynie. Dziewczyna ciągle pisze, że niebawem odda wszystkie pieniądze, jednak do tego nie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »