Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Uregulowanie kredytu pozostawionego po zmarłym

Marek Gola • Opublikowane: 2018-12-17

Zostałam zobowiązana wraz z drugim spadkobiercą do uregulowania kredytu pozostawionego po zmarłym spadkodawcy (spadek został sądownie przyznany w 1/2 części na każdego z nas). Swoją część, a więc połowę tej sumy zapłaciłam. Teraz od banku otrzymałam wezwanie do zapłacenia całości długu. Uważam, że bezprawnie. Czy bank rzeczywiście ma do tego prawo?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

Z treści Pani pytania wynika, że wspólnie z inną osobą odziedziczyła Pani spadek, który obejmował m.in. zobowiązania względem banku. Swoją „część” Pani spłaciła. W chwili obecnej bank domaga się od Pani spłaty pozostałej części. Zastanawia się Pani, czy ma do tego prawo.

Istotnym z punktu widzenia Pani interesu jest fakt, iż brak jest informacji jakoby przeprowadzono dział spadku – pomiędzy Panią, a drugim spadkobiercą. Do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach, które odpowiadają wielkości ich udziałów.

Od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe w stosunku do wielkości udziałów.

Tym samym zastosowanie znajdzie przepis art. 366 § 1 K.c., zgodnie z którym kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników).

W tej sytuacji wierzyciel dokonuje wyboru, czy będzie domagał się spłaty od wszystkich, niektórych, czy tylko jednego. Nie może Pani w tym zakresie uznać, że roszczenie banku jest nieuzasadnione, albowiem Pani stanowisko nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa. Wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy doszło do działu spadku. Nie wskazuje Pani jednak, by czynność ta została przeprowadzona.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »