Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie do wykupu weksla - podejrzenie wyłudzenia

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2018-01-29

Otrzymałem wezwanie do wykupu weksla od osoby, której nie znam i nie przypominam sobie, abym coś takiego podpisywał w ciągu ostatnich kilkunastu latach. W piśmie jest informacja, że weksel mogę zobaczyć pod wskazanym adresem. Podjąłem kilku prób kontaktu, ale okazało się, że pod tym adresem od pół roku nie ma takiej osoby, a lokal jest wynajmowany na mieszkanie. Lokatorka obok poinformowała mnie, że wiele osób poszykuje kontaktu z tą firmą. W otrzymanym piśmie jest informacja o wystąpieniu do sądu w przypadku niewykupienia weksla [załączam to pismo do wglądu]. Co mam w tej sytuacji zrobić?

zdjęcie prawnika

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara

Jeżeli jest tak, jak wynika z opisu, to prawdopodobnie ma Pan do czynienia z próbą działania na Pana niekorzyść – wyłudzenia od Pana pieniędzy.

Pisze Pan, iż nie przypomina sobie, aby wystawiał weksel w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

To, że nie zna Pan osoby twierdzącej, że ma Pana weksel, nie jest czymś nadzwyczajnym. Mogła ona go nabyć od innej osoby. Weksel jest przedmiotem normalnego obrotu (kupna, sprzedaży).

Był Pan pod wskazanym adresem. Mam nadzieję, że zabrał Pan ze sobą inne osoby jako świadków. Jeżeli nie – proszę udać się tam raz jeszcze ze świadkiem. Świadek jest potrzebny na wypadek procesu.

Z uwagi na to, że rzekomy posiadacz weksla podał adres, pod jakim go nie ma – w tym zakresie nic Pan nie zrobi. Trudno jest taką osobę odnaleźć samodzielnie.

Jeśli sprawa zostałaby skierowana do sądu – otrzyma Pan odpis pozwu oraz odpis ewentualnego orzeczenia sądowego. Wtedy przeciwnik będzie musiał podać swój adres do doręczeń oraz numer PESEL, a to pozwoli już na jego sprawdzenie. Musiałby także podać w sądzie Pański PESEL.

Proces pozwoliłby zweryfikować twierdzenia przeciwnika. Jednak dopóki nie zainicjowano postępowania sądowego, nie sposób rozstrzygnąć o zasadności roszczeń przeciwnika. Osobiście oczekiwałbym na proces i przesyłkę z sądu.

Niezależnie jednak od tego proszę złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i próbie wyłudzenia pieniędzy od Pana. Jeżeli nie wystawiał Pan żadnego weksla (nie podpisywał go), to dodatkowo możliwe jest, że weksle lub Pana podpis na nim został sfałszowany.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Proszę podać, że był Pan pod wskazanym adresem, ale nie ma tam tej osoby; a nadto okazało się, że jest ona poszukiwana przez wie innych osób.

Podany jest numer rachunku. Proszę sprawdzić, do jakiego banku należy, np.: wpisując ten numer jako numer, na jaki miałby Pan wykonać przelew ze swojego rachunku – powinna pojawić się informacja o banku, albo też poprzez Internet – pierwsze 10 cyfr jest oznaczeniem banku.

Do rozważenia jest także zamieszczenie ogłoszenia na Facebooku z prośbą o kontakt osób, które otrzymały wezwania do wykupienia weksla od Pan X, adres Y i nie zastały go pod tym adresem. W ten sposób dotarłby Pan do innych potencjalnych „ofiar” i wskazał je jako świadków lub złożył zawiadomienie razem z nimi.

Inne działania prawne jak na razie nie wchodzą w rachubę, z uwagi na to, że nie wiadomo, czy weksle w ogóle istnieje; czy jest prawdziwy oraz czy istnieje osoba wskazana jako jego wystawca.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »