Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Utrata wadium przy zakupie domu z licytacji

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-03-16

Dłużnik posiada wobec mnie i mojego męża dług w wysokości 150 tys. zł. Jest egzekucja z nieruchomości dłużnika. Wpłaciliśmy wadium w wys. 30 000 zł i kupiliśmy ten dom na drugiej licytacji. Złożyliśmy wniosek o zaliczenie naszej wierzytelności na poczet ceny nabycia. Jeśli nie zostanie uwzględniony – zrezygnujemy z zakupu. Stracimy wadium. U komornika ponieśliśmy koszty w wys. 3 tys. zł Dłużnik ma też zaległości alimentacyjne w wysokości 10 tys. zł. Konkretnie kto i ile pieniędzy otrzyma z naszego utraconego wadium i kiedy możemy ponownie dochodzić naszych roszczeń po umorzeniu postępowania egzekucyjnego?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Zgodnie z treścią art. 969 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego z rękojmi utraconej przez nabywcę lub od niego ściągniętej pokrywa się koszty egzekucji związane ze sprzedażą, a reszta wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji albo jeżeli egzekucja została umorzona, jest przelewana na dochód Skarbu Państwa.

Jak wynika z cytowanego przepisu, sposób wykorzystania kwoty z rękojmi zależy od dalszych losów egzekucji. Jeśli egzekucję umarza się, rękojmia przelewana jest na dochód Skarbu Państwa w całości (I opcja – nikt nie składa wniosku o ponowną egzekucję całość rękojmi przelewana jest na Skarb Państwa), a jeżeli postępowanie jest prowadzone w dalszym ciągu (II opcja) pozostała część rękojmi – po odliczeniu kosztów związanych z kolejną sprzedażą – powiększa sumę uzyskaną z egzekucji i służy zaspokojeniu wierzycieli.

Rozliczenia rękojmi dokona komornik przez wydanie postanowienia, na które przysługiwać będzie Pani skarga na czynności komornika.

Z rękojmi, w przypadku opcji II (kolejnej egzekucji) muszą zostać pokryte koszty przeprowadzonej licytacji, a więc koszty obwieszczeń i koszty doręczeń pism. Jest to zwyczajowo ok. 1000 zł.

Reszta powinna wejść w skład sumy uzyskanej z egzekucji – o ile ta się powiedzie. Pozostała kwota rękojmia minus 1000 zł zostanie przeznaczona do podziału pomiędzy wierzycieli, do niej doliczyć będzie trzeba to, co się w egzekucji uzyska. Wówczas w pierwszej kolejności zaspakaja się 15% kosztów egzekucji, potem wierzyciela alimentacyjnego i następnie Państwa jako wierzyciela egzekwującego. Nie wiem za ile sprzeda się nieruchomość w kolejnej egzekucji, o ile oczywiście skutek będzie pozytywny, więc nie jestem w stanie podać Pani konkretnych kwot, jest to po prostu niemożliwe. Rękojmia albo trafi do Skarbu Państwa w całości, albo po potrąceniu ok. 1000 zł zasili kwotę uzyskaną  w ramach kolejnej licytacji.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli zaś nie będzie wniosku o wyznaczenie ponownej licytacji, całość rękojmi trafi na konto Skarbu Państwa.

Odnosząc się do Pani drugiego pytania – wyjaśniam, że zgodnie z art. 970 Kodeksu postępowania cywilnego po uprawomocnieniu się postanowienia stwierdzającego wygaśnięcie przybicia (sąd takie wyda) wierzyciel może żądać wyznaczenia ponownej licytacji – w tym momencie drugiej. Jeżeli nie zrobi tego w ciągu sześciu miesięcy (art. 824 § 1 pkt 4), komornik egzekucję umorzy. Wówczas kolejna egzekucja z nieruchomości będzie mogła zostać wszczęta po upływie 6 miesięcy. Mówi o tym art. 985 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, stanowiąc, że „jeżeli po drugiej licytacji żaden z wierzycieli nie przejął nieruchomości na własność, postępowanie egzekucyjne umarza się i nowa egzekucja z tej nieruchomości może być wszczęta dopiero po upływie 6 miesięcy od daty drugiej licytacji”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przepisanie nieruchomości po licytacji

Nieruchomość jest po 2. licytacji, sprawa na razie jest umorzona. Bank nie chciał przejąć nieruchomości. Co mogę zrobić, żeby nie stracić domu? Czy mogę...

Zakup maszyny od przedsiębiorcy który będzie mieć postępowanie komornicze

Che kupić maszynę (myjka ciśnieniowa) od przedsiębiorcy. Cena jest bardzo atrakcyjna, obawiam się, że w stosunku do sprzedającego może lub zaraz...

Jak odzyskać należności od najemcy za najem mieszkania?

Jak odzyskać należności od najemcy za najem mieszkania – od 2003 r., tj. od śmierci mojej mamy, która była właścicielem mieszkania (ja jestem...

Umowa spłaty długu a skarga pauliańska

Mam pytanie dotyczące skargi pauliańskiej. Jestem dłużnikiem, ale mam również podpisaną z wierzycielem u notariusza umowę spłaty długu....

Stary dług skierowany do egzekucji komorniczej, co z przedawnieniem?

Czy niezapłacony abonament sprzed 16 lat może być nadal ściągany? Chodzi o przerwanie umowy abonamentu i niezapłacenie kilku ostatnich opłat...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »