Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa spłaty długu a skarga pauliańska

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-03-26

Mam pytanie dotyczące skargi pauliańskiej. Jestem dłużnikiem, ale mam również podpisaną z wierzycielem u notariusza umowę spłaty długu. Oczywiście dług spłacam regularnie, zgodnie z umową, ale miałam nieruchomość, którą podarowałam dzieciom. Czy wierzyciel, mimo umowy, może złożyć skargę pauliańską, uzasadniając to tym, że chce szybciej odzyskać pieniądze? Jeśli mamy tę umowę, a wierzyciel w ciągu 5 lat nie wniesie skargi pauliańskiej, ja natomiast po upływie tego okresu przestaną płacić, czy wówczas wierzyciel może wnieść skargę?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Co do zasady, nawet jeżeli egzekucja należności jest w trakcie, a są przesłanki do skargi paulińskiej, to wierzyciel może wnieść pozew. Jest to ogólna zasada, ale w mojej ocenie, skoro wierzyciel umówił się z Panią na określone spłaty, a Pani się z nich wywiązuje, to nie ma podstaw do skargi, bo wierzyciel po prostu odroczył Pani płatność. Nie można według mnie mówić tu o pokrzywdzeniu wierzyciela, który sam się przecież zgodził, że będzie Pani regulować należność w ratach. Gdyby wierzyciel się na to nie zgodził, a Pani samodzielnie regulowała i ustalała sobie raty, to wtedy wierzyciel byłby pokrzywdzony, aczkolwiek w sytuacji, gdy sam się na to godził, trudno będzie udowodnić Pani zamiar jego pokrzywdzenia, a to jest podstawa skargi paulińskiej.

Zgodnie z art. 534 Kodeksu cywilnego (K.c.) – uznania czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną nie można żądać po upływie lat pięciu od daty tej czynności.

Jak wyjaśniono w wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 6 lutego 2014 r., wydanym w sprawie I ACa 713/13, stosownie do art. 534 K.c. uznania czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną nie można żądać po upływie lat pięciu od daty tej czynności. Termin ten jest terminem zawitym (prekluzyjnym) i jego upływ oznacza wygaśnięcie uprawnienia do dochodzenia bezskuteczności.

Oznacza to, że nawet gdyby po 5 latach wierzyciel wytoczył przeciwko Pani powództwo, nie ma możliwości jego dochodzenia i sąd z urzędu uwzględni upływ terminu, a w efekcie powództwo oddali. Natomiast oczywiście wierzyciel będzie mógł od Pani dochodzić należności z innych składników majątku, które do Pani należą lub będą należeć. Podarowana nieruchomość będzie natomiast niezagrożona.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Opóźnienie w spłacie po rozwodzie

Mam opóźnienie w spłacie po rozwodzie. Sąd określił, że mam spłacić byłego męża kwotą 20 tys. zł, co miałam zrobić do końca lipca br. Nie...

Nękanie telefoniczne przez firmę windykacyjną

Jestem nękany telefonicznie przez firmę windykacyjną. Od kilku miesięcy pracownicy z tej firmy wydzwaniają do mnie po kilkanaście razy dziennie. Na...

Utrata wadium przy zakupie domu z licytacji

Dłużnik posiada wobec mnie i mojego męża dług w wysokości 150 tys. zł. Jest egzekucja z nieruchomości dłużnika. Wpłaciliśmy wadium...

Zakup auta z zajęciem komorniczym

Kupiłem auto z lombardu, poprzednim właścicielem był auto-komis. Natomiast dowód rejestracyjny był wystawiony jeszcze na poprzedniego właściciela....

Zagubienie dokumentów dotyczących długów

Mieszkam za granicą już od jakiegoś czasu (ok. 5 lat). Przed wyjazdem miałam kredyty, których nie spłacałam. W tej chwili nie jestem nawet do końca...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »