Udzielenie pożyczki prywatnej małżonkowi

Autor: Katarzyna Siwiec

Czy jest zgodne z prawem udzielenie pożyczki prywatnej małżonkowi, który na zabezpieczenie tej pożyczki przedkłada weksel in blanco z wątpliwym podpisem jego żony i który nie był podpisany w obecności pracownika upoważnionego do udzielania pożyczek? Jakie są przepisy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Udzielenie pożyczki prywatnej małżonkowi

Umowa pożyczki

Pożyczki można udzielić każdej osobie. Umowa pożyczki nie jest umową w jakiś sposób ograniczoną co do kręgu osób, które mogą być pożyczkobiorcami. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym pożyczkę może zaciągnąć samodzielnie małżonek, bez zgody czy jednoczesnej obecności drugiego małżonka. Zgodnie z art. 37 § 1 zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania:

1) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków;

2) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal;

3) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa;

4) darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych”.

Jak Pani widzi, nie ma wśród tych czynności umowy pożyczki, a zatem małżonek może ją zawrzeć samodzielnie, jest to jak najbardziej zgodne z prawem.

Zobacz też: Zabezpieczenie pożyczki prywatnej

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podpis małżonka na wekslu

Natomiast jeżeli chodzi o podpis małżonka na wekslu, który jest „wątpliwy”, jest to już całkowicie ryzyko pożyczkodawcy. Pracownik udzielający pożyczki winien zadbać o to, aby żona pożyczkobiorcy złożyła podpis na wekslu w jego obecności, jeżeli z jakichś powodów jest to niemożliwe – ja osobiście domagałabym się podpisu na wekslu potwierdzonego przez notariusza. Jeżeli podpis okaże się fałszywy, to zamiast dwóch dłużników – pożyczkobiorcy i poręczyciela wekslowego – żony pożyczkodawca będzie miał tylko jednego – męża. Art. 7 prawa wekslowego stanowi bowiem, że jeżeli na wekslu znajdują się podpisy osób niezdolnych do zaciągania zobowiązań wekslowych, podpisy fałszywe, podpisy osób nieistniejących albo podpisy, które z jakiejkolwiek innej przyczyny nie zobowiązują osób, które weksel podpisały lub których nazwiskiem weksel został podpisany, nie uchybia to ważności innych podpisów.

Dopowiem coś poza wycenionym pytaniem – bo myślę, że o to chodzi w tej sprawie – jeżeli jest Pani wspomnianą w pytaniu żoną, może się Pani powołać na okoliczność sfałszowania Pani podpisu – w ewentualnym postępowaniu sądowym biegły grafolog potwierdzi ten fakt i wówczas jedynie mąż będzie odpowiadał za zaciągnięty dług. Pożyczkodawca będzie mógł domagać się zapłaty tylko przez męża i tylko z jego majątki osobistego, do wspólnego majątku nie będzie mógł sięgnąć, bo nie ma Pani zgody na zaciągnięcie zobowiązania. Jeżeli Pani mąż sfałszował Pani podpis, najpewniej może spodziewać się wszczęcia postępowania karnego.

Przeczytaj też: Umowa pożyczki prywatnej

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »