Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Trzynasta wypłata dla komornika

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2018-10-12

Jestem nauczycielem–emerytem od pół roku. Za ubiegły rok księgowa wyliczyła mi tzw. trzynastkę i całość, tzn. 100%, przekazała komornikowi, czy zrobiła prawidłowo? Czy powinna wypłacić mi 50%?

zdjęcie prawnika
Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata
Bardzo serdecznie dziękuje Pani mecenas za porade. Wszystko jest dla mnie jasne.
Edyta, mgr administracji, 38 lat
Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy

Istotną kwestią dla udzielenia odpowiedzi na pytanie jest ustalenia świadczeń, co do których jest prowadzona wobec Pana egzekucja. Zasady potrąceń w wynagrodzenia uregulowane są w Kodeksie pracy w art. 87 i art. 871.

Wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka) jest dodatkowym świadczeniem. Zgodnie z Kodeksem pracy, ustalając kwotę potrącenia komorniczego, należy połączyć otrzymywane zwykle wynagrodzenie z „trzynastką” i zastosować reguły dotyczące potrąceń. Powyższa zasada wynika z art. 87 § 8, zgodnie z którym „potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia”. Ta zasada obowiązuje we wszystkich rodzajach egzekucji poza egzekucją na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. Zgodnie bowiem z art. 87§ 5 „nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości”.

W przypadku pobierania emerytury zgodnie z art.140 § 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS potrącenia nie mogą przekraczać odpowiednio 50% miesięcznego świadczenia, 60% miesięcznego świadczenia bądź 65% miesięcznego świadczenia jeżeli potrąceniu podlegają należności wskazane w ustawie przy każdej z tych wielkości procentowych. Proszę zauważyć, że mowa tu jest o miesięcznym świadczeniu.

Wynagrodzenie roczne zostało wypłacone przez zakład pracy, emerytura jest przez Pana pobierana z ZUS-u. Ponadto „trzynastka” jest dodatkowym wynagrodzeniem rocznym. Powyższe skłania więc moim zdaniem do przyjęcia wniosku, że znajduje tutaj zastosowanie zasada, zgodnie z którą należało potrącić je w całości – oczywiście pod warunkiem, że egzekucja jest prowadzona w celu zaspokojenia świadczeń alimentacyjnych.  

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zajęcie konta firmowego za zaległe alimenty

Mam przejściowe problemy finansowe, dlatego ostatnio nie płaciłem regularnie alimentów na dziecko i nie w kwocie zasądzonej. Powstała niewielka...

Czy komornik może zająć diety i ryczałty z umowy-zlecenia

Zatrudniam na umowę-zlecenie kierowcę. Wynagrodzenie z tytułu umowy stanowi jego systematyczny oraz jedyny dochód. Dodatkowo wypłacam mu diety oraz...

Zajęcie komornicze za niezapłacone faktury sprzed lat

W dniu dzisiejszym, sprawdzając stan konta, zauważyłem, że mam zajęcie komornicze. Okazało się, że zajęcie jest za niezapłacone faktury sprzed kilku lat....

Zajmowanie zasiłku przedemerytalnego przez komornika

Otrzymuję zasiłek przedemerytalny w wysokości 1600 zł. Komornik pozostawia mi 400 złotych. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »