Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Szantaż – co robić?

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2009-09-17

Jakiś czas temu poznałem mężczyznę. Spotykaliśmy się przez jakiś czas. On pożyczył mi pieniądze, które zdeklarowałem się oddać. Zaczął mnie jednak szantażować, wysyłać SMS-y z groźbami, że jeśli nie oddam wszystkiego, to powiadomi moja rodzinę o naszym „związku”. Pieniądze wpłacam na jego konto, natomiast on nie zaprzestaje wysyłania SMS-ów z groźbami i wyzwiskami pod moim adresem. Kiedy się spotykaliśmy, nie miał pracy, a ja robiłem mu zakupy do domu – mam na to dowody w formie wyciągu z karty płatniczej. Czy mogę odliczyć wszystkie zakupy od długu? Co ponadto mogę zrobić?

zdjęcie prawnika
Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Jeśli chodzi o kwestię potrącenia kosztów zakupów poniesionych przez Pana z pożyczki, jaką Pan otrzymał, to oczywiście jest to możliwe. Stosownie do art. 498 Kodeksu cywilnego: „gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym”.

 

Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności mniejszej.

 

Uważam, że w Pana sprawie spełnione są powyższe warunki, wymagane do dokonania skutecznego potrącenia. Pan jest zarówno dłużnikiem, jak i wierzycielem tego drugiego pana, i odwrotnie. Dłużnikiem jest Pan z tytułu pożyczki, wierzycielem zaś z tytułu poniesionych kosztów zakupów – oczywiście pod warunkiem że koszty te miały być Panu zwrócone w oznaczonym czasie (w razie sporu należałoby powołać się na jakiś dowód). Chodzi o to, żeby zakupy poczynione przez Pana na rzecz tej drugiej osoby nie mogły być uznane za darowiznę. Nadto powinien już minąć termin zwrotu Panu tych kosztów.

 

Zgoda drugiej strony na potrącenie nie jest potrzebna. Potrącenie jest bowiem jednostronną czynnością prawną.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Potrącenia należy dokonać przez złożenie pisemnego oświadczenia drugiej stronie. W piśmie tym proszę wskazać, ile jest Pan winny temu panu (i z jakiego tytułu) oraz ile ten pan jest winny Panu (i z jakiego tytułu), a także oświadczyć mu, że korzysta Pan z prawa potrącenia i na tej zasadzie obie wierzytelności kompensuje. Pismo należy wręczyć osobiście (wówczas powinien Pan odebrać potwierdzenie odbioru) bądź nadać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

 

Co do szantażu i oszczerstw, może Pan zawiadomić prokuraturę, a jeśli prokuratura odmówi zajęcia się Pana sprawą – samemu wnieść do sądu prywatny akt oskarżenia o popełnienie przez tego pana przestępstwa z art. 216 Kodeksu karnego, które polega na znieważeniu innej osoby w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie, lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła. Występek ten zagrożony jest karą grzywny lub ograniczenia wolności.

 

W zawiadomieniu do prokuratury należy wskazać sprawcę i popełniony czyn, a także określić, na czym polega zachowanie sprawcy, wyliczyć groźby wysuwane pod Pana adresem i skutki, jakie mogą te groźby za sobą pociągnąć. Należy też wskazać, że groźby wywołują u Pana uzasadnioną obawę.

 

Przestępstwo znieważenia ścigane jest z oskarżenia prywatnego, toteż prokuratura często odmawia wszczęcia postępowania z uwagi na to, że nie znajduje interesu społecznego, który obligowałby ją do zajęcia się daną sprawą. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak wnieść do sądu prywatny akt oskarżenia.

 

W celu wszczęcia postępowania karnego przeciwko sprawcy musi Pan:

  1. Wnieść do sądu prywatny akt oskarżenia (do sądu wnosi Pan pismo w 2 egzemplarzach plus 1 egzemplarz dla siebie – dostanie Pan potwierdzenie wpływu).
  2. Określić sąd, do którego Pan wnosi. Sądem właściwym będzie sąd rejonowy – wydział karny.
  3. Wskazać oskarżonego – jego tożsamość oraz adres zamieszkania.
  4. Pismo należy zatytułować „Prywatny akt oskarżenia o popełnienie przestępstwa z art. 216 K.k.”.
  5. Określić zarzucany oskarżonemu czyn, czyli popełnienie przestępstwa zniewagi przeciwko Panu, tj. występku z art. 216 K.k.
  6. Wskazać dowody, na których opiera Pan swoje oskarżenie, np. powołać świadków na okoliczność zniewagi. Dowodem mogą też być: nagranie dźwiękowe czy wszelkie pisma, jeśli takimi Pan dysponuje. Wskazując świadków, należy podać ich tożsamość oraz adres, na który można przesłać im ewentualne wezwanie na rozprawę.
  7. Własnoręcznie podpisać pismo.

 

Nadto jest Pan zobowiązany załączyć do aktu oskarżenia dowód wpłaty do kasy sądowej zryczałtowanej równowartości wydatków.

 

Opłata ta wynosi obecnie 300 zł. Sąd może (ale nie musi) zwolnić Pana z wyłożenia całości lub części kosztów sądowych, jeśli wykaże Pan – wypełniwszy stosowny formularz, dostępny w sekretariacie sądu, i załączywszy zaświadczenia o dochodach – że ze względu na sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów wyłożenie tej opłaty byłoby dla Pana i Pana rodziny zbyt uciążliwe.

 

Pieniądze te może Pan odzyskać od oskarżonych tylko w razie:

  • skazania oskarżonego,
  • warunkowego umorzenia,
  • umorzenia postępowania ze względu na znikomą szkodliwość czynu (jest to kwestia ocenna).

 

W powyższych sytuacjach sąd zasądzi od oskarżonego zwrot poniesionych przez Pana kosztów.

 

Natomiast w razie uniewinnienia oskarżonego lub umorzenia postępowania z innych przyczyn niż znikoma szkodliwość czynu – sąd obciąży Pana kosztami procesu.

 

Musi Pan mieć świadomość, że jeszcze przed rozprawą główną sąd ma obowiązek wyznaczenia Panom postępowania pojednawczego, na którym wezwie Panów do zawarcia ugody. Jeśli ani Pan, ani Pana ewentualny obrońca nie stawicie się bez usprawiedliwionej przyczyny, sąd uzna, że odstąpił Pan od oskarżenia i postępowanie umorzy. Trzeba zatem pamiętać, że na posiedzenie to należy się stawić pod rygorem umorzenia postępowania.

 

W razie pojednania sąd postępowanie umorzy – w tym przypadku wszystkie strony zostaną obciążone kosztami procesu, chyba że w ugodzie postanowicie inaczej.

 

Jeśli nie dojdzie do pojednania, sąd wyznaczy termin rozprawy, na którą Pan lub przynajmniej Pana obrońca winien się stawić, chyba że usprawiedliwicie swoją nieobecność. Nieusprawiedliwione niestawienie się na rozprawę również powoduje umorzenie postępowania.

 

Póki co może więc postraszyć tę osobą złożeniem doniesienia do prokuratury i wszczęciem postępowania karnego, aczkolwiek trudno powiedzieć, czy skłoni to go do odstąpienia od wysuwania pod Pana adresem kolejnych zniewag.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Sprzedaż wierzytelności

Jestem wierzycielem, a wierzytelność jest zabezpieczona hipoteką przymusową na nieruchomości. Chciałbym sprzedać jej cześć (około 30%). Czy mogę dokonać takiej transakcji i jakie skutki wywrze ona na tej hipotece? Czy tak jak w przypadku częściowej spłaty wierzytelności (art. 518 K.c.) przez osobę trzecią będę miał pierwszeństwo w zaspokojeniu pozostałej mi wierzytelności?

W jaki sposób wykreślić się z BIG InfoMonitor?

Kilka lat temu wziąłem pożyczkę w banku i nie do końca ją spłaciłem. Bank wypowiedział mi ją i sprzedał dług firmie windykacyjnej. W firmie windykacyjnej uregulowałem już całość zadłużenia, ale nadal figuruję w rejestrze. W jaki sposób wykreślić się z BIG InfoMonitor?

Ochrona przyszłej żony przed komornikiem

W tym miesiącu wstępuję w związek małżeński. Mam jednak pewien problem. Chodzi o moje zadłużenie w ZUS i urzędzie skarbowym. W jaki sposób ochronić przyszłą żonę przed komornikiem? Dodam, że miesiąc temu sporządziliśmy rozdzielność majątkową (każde z nas prowadzi swoje gospodarstwo), ale nie wiem, czy to ochroni moją przyszłą żonę przed tym długiem.

Zwolnienie z dozoru ruchomości

Ponad 3 lata temu dział egzekucji US uczynił mnie dozorcą ruchomości, tj. samochodu osobowego. Od tego momentu komornik skarbowy do dnia dzisiejszego nie dokonał jego wyceny ani też nie podjął czynności licytacyjnych. Chciałbym się zwolnić z tego dozoru, ponieważ samochód był zajęty za długi firmy, w której pracowałem w czasie jego zajęcia, natomiast od roku tam nie pracuję i nie chcę mieć z tym dozorem żadnych problemów. Co mam robić?

Wpłata wadium przed licytacją

W lipcu 2012 r. roku brałem udział w licytacji komorniczej. Warunkiem przystąpienia do licytacji było wpłacenie wadium na dzień poprzedzający licytację do godziny 15:00. W licytacji wzięła udział osoba, która wpłaciła wadium na sali sądowej przed licytacją. Czy osoba, która wpłaciła wadium przed licytacją, mogła zostać dopuszczona do licytacji?

Przekazanie majątku firmy a ryzyko zajęcia przez wierzycieli

Mamy z żoną od 2 lat rozdzielność majątkową. Obydwoje odrębnie prowadzimy jednoosobowe działalności. Chciałbym przekazać część majątku firmy (środki trwałe: pojazdy, maszyny), który jest moją własnością, firmie żony. Czy w razie jakichś kłopotów finansowych rzeczy, które przekażę żonie, są zagrożone egzekucją i potencjalny wierzyciel może je zająć dla odzyskania długu? Podkreślam, że na ten moment nie mamy żadnych niespłaconych zobowiązań. Jeśli istnieje ryzyko zabrania majątku, to co zrobić, aby majątek był bezpieczny?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »