Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Szanse na odzyskanie kredytu zaciągniętego na siostrę

Marek Gola • Opublikowane: 2017-03-28

Zaciągnęłam na rzecz siostry kredyt w kwocie 10 tys. zł. Siostra nie miała wówczas zdolności kredytowej. Dopóki siostra pozostawała w związku z partnerem, zadłużenie (moja pożyczka) było spłacane w ratach. W tej chwili jest mi winna jeszcze 2,5 tysiąca, ale nie płaci i nie odpowiada na żadne ponaglenia. Jakie są szanse na odzyskanie pożyczonych pieniędzy? Mam świadków, którzy zaświadczą o tej pożyczce.

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Bardzo polecam ten serwis.
Daria, 39 lat
Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela

W pierwszej kolejności należałoby wykazać, że Pani zaciągnęła kredyt, by następnie pożyczone z banku pieniądze pożyczyć siostrze.

Istotna z punktu widzenia Pani interesu jest treść art. 720 Kodeksu cywilnego (K.c.), zgodnie z którym:

„§ 1 Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

§ 2.Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem.”

Z powyższego wynika, że niezachowanie formy pisemnej nie powoduje nieważności umowy. Niezachowanie formy pisemnej ma swoje konsekwencje w zakresie dowodowym, albowiem powoduje, że w takiej sytuacji dowód ze świadków, przesłuchania stron na fakt zawarcia umowy pożyczki jest dopuszczalny tylko gdy strona przeciwna zgodzi się na taki dowód, ale tylko przy pożyczce 500 zł i więcej.

Niezachowanie formy pisemnej umowy pożyczki utrudnia dochodzenie roszczeń, jednak nie czyni tego niemożliwym. Niezwykle istotną kwestię odgrywają przy tego typu sprawach osobowe źródła dowodowe, tj. świadkowie, a także wszelkie dowody potwierdzające pożyczkę, takie jak np. przelew bankowy, potwierdzenie wręczenia środków pieniężnych itp.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jak pokazuje moja wieloletnia praktyka, dotychczasowe stanowisko sądów w tego rodzaju sprawach jest bardzo liberalne, albowiem dopuszcza ze względu na ważne okoliczności przeprowadzenie dowodów nie tyko z przesłuchania stron, ale także dowód z przesłuchania świadków, a nawet dokumentów, nie zważając przy tym, czy druga strona wyraża na takie czynności zgodę, czy też nie. Muszą jednak w ocenie sądu zaistnieć ważne okoliczności, które będą takie czynności uzasadniały. Nie można jednak opierać się na tego rodzaju „szczęściu”.

Niezwykle istotną kwestię odgrywają w takich sprawach osobowe źródła dowodowe, tj. świadkowie, a także wszelkie dowody potwierdzające pożyczkę, takie jak np. przelew bankowy, potwierdzenie wręczenia środków pieniężnych itp. Wskazać należy jednak, iż na skutek niezachowania formy pisemnej przewidzianej dla celów dowodowych, dowód ze świadków lub dowód z przesłuchania stron jest dopuszczalny, jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, jeżeli żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą albo jeżeli fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma.

Z ostrożności pragnę jednak wskazać, iż zasadnym byłoby wystąpienie do siostry z pismem (wysłanym pocztą) wezwaniem, w którym prosiłaby Pani o zwrot pieniędzy np. w ratach lub wskazanie przybliżonego terminu spłaty. Jednocześnie zwróciłaby się Pani z prośba o udzielenie odpowiedzi na ww. pismo także w formie pisemnej. Dobrze byłoby gdyby siostra odpowiedziała również w formie pisemnej, wówczas nie trzeba byłoby liczyć na przychylność sądu, albowiem czynność byłaby uprawdopodobniona za pomocą pisma. Jeżeli dysponuje Pani potwierdzeniem przelewu bankowego, to dokument taki należy traktować jako pismo, które uprawdopodabnia dokonanie czynności.

Wnosząc do sądu pozew o zapłatę, skieruje Pani roszczenie wobec pożyczkobiorcy. Pozew winien wskazywać wszystkie okoliczności faktyczne sprawy towarzyszące zawarciu umowy, z powołaniem się na dowody np. ze świadków. Potwierdzeniem zawarcia umowy pożyczki jest uznanie roszczenia przez pożyczkobiorcę. Wyraźnie podkreślić należy jednak, iż potwierdzenie udzielenia pożyczki może nastąpić w dowolnej formie, tj. w takcie rozmowy telefonicznej, korespondencji mailowej, wiadomości na portalu społecznościowym. W Pani przypadku uznanie roszczenia nastąpiło wielokrotnie, choćby z uwagi na częściową spłatę zadłużenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Odpowiedzialność żony za dług zmarłego przedsiębiorcy

W trakcie trwania małżeństwa mąż zaciągnął kredyt, który następnie przeznaczył na prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą. Umowa wymagała...

Czy dłużnik może decydować, kogo najpierw spłaci?

Mam dwa zajęcia komornicze, jedno sprzed 2 lat, drugie sprzed roku. Zdecydowałem, że najpierw spłacę to drugie zobowiązanie, ponieważ jest mniejsze....

Ktoś z rodziny wziął na mnie pożyczki online

Ktoś z rodziny wziął na mnie trzy pożyczki online bez mojej wiedzy i pozwolenia. Chciałabym dowiedzieć się, jak ten problem najlepiej rozwiązać?...

Odzyskanie pieniędzy pożyczonych spółce

W 2014 r. udzieliłam pożyczki pieniężnej na umowę spółce z o.o. z ostatecznym terminem spłaty na dzień 31.05.2016 r. i z tego tytułu...

Intercyza a odpowiedzialność za długi męża

Zamierzam wstąpić w związek małżeński. Przyszły małżonek ma problemy finansowe (dług w banku), dlatego planuję spisać intercyzę, żadnego...

Niezwrócona pożyczka

Moja mama pożyczyła pieniądze swojemu synowi w 2012 roku. Pieniądze miały być zwrócone po 2 latach. Została podpisana umowa pożyczki. W 2015 roku...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »