Stare długi zlikwidowanej spółki cywilnej

Autor: Michał Berliński

Ok. 20 lat temu została zlikwidowana spółka cywilna. Dopiero teraz dostałam pismo od firmy windykacyjnej dotyczące tak starego długu. Współwłaścicielem spółki nie jestem od wielu lat, ale nie wiem, co mam teraz zrobić. Czy dług się nie przedawnił? Wcześniej nie dostałam żadnej korespondencji w tej sprawie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Stare długi zlikwidowanej spółki cywilnej

Na samym początku należy wskazać, że z tego, co Pani opisuje na tę chwilę nie toczy się wobec Pani postępowanie egzekucyjne. Komornik prowadzi swoje postępowania egzekucyjne w oparciu o tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym zaś jest m.in. wyrok sądu/nakaz zapłaty/ nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym, który został przez sąd zaopatrzony w klauzulę wykonalności celem skierowania egzekucji świadczenia do organu egzekucyjnego jakim jest komornik. Z opisu zapytanie nie wynika, jakoby przeciwko Pani wierzyciel powoływał się na tytuł wykonawczy, a dopiero wtedy będę w stanie wskazać Pani, czy roszczenie uległo już przedawnieniu. Komornik otrzymuje od wierzyciela wniosek o wszczęcie egzekucji wraz z oryginałem tytułu wykonawczego i tylko na tej podstawie może wszcząć i prowadzić egzekucję. Zgodnie z treścią art. 804 Kodeksu postępowania cywilnego komornik nie jest organem uprawnionym do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Komornik jest jedynie organem wykonawczym, który został wyposażony w narzędzia, za pomocą których egzekwuje należności na rzecz wierzyciela.

Jednakże komornik jest zobligowany do działania w graniach prawa, a więc również w granicach wyznaczanych przez tytuł wykonawczy oraz precyzyjny wniosek wierzyciela. Zgodnie z treścią art. 805 Kodeksu postępowania cywilnego:

„§ 1. Przy pierwszej czynności egzekucyjnej doręcza się dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, z podaniem treści tytułu wykonawczego i wymienieniem sposobu egzekucji oraz z pouczeniem o możliwości, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, a także sporządzony przez organ egzekucyjny odpis tytułu wykonawczego albo zweryfikowanego przez komornika dokumentu, o którym mowa w art. 797 § 3.

§ 11. Jeżeli podstawę egzekucji stanowi tytuł wykonawczy w postaci zaopatrzonego w klauzulę wykonalności wyroku zaocznego lub nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym, upominawczym albo elektronicznym postępowaniu upominawczym, komornik poucza dłużnika również o treści art. 139 § 1 i 5, art. 168, art. 172, art. 8203 § 1 i 2 i art. 825 pkt 2, a także stosownie do orzeczenia stanowiącego tytuł egzekucyjny o treści art. 344, art. 346, art. 492 § 3, art. 493 i art. 503 albo art. 50535.

§ 2. Na żądanie dłużnika komornik powinien okazać mu tytuł wykonawczy w oryginale”.

Odnośnie zaś przedawnienia należy wskazać, że jeśli ta firma, która odkupiła dług, nie powołuje się w tej sprawie na istnienie jakiegoś tytułu wykonawczego, to może już faktycznie nie być w jego posiadaniu. Jeśli w ogóle nie został wydany, to wskazać należy, że po takim czasie roszczenie już na pewno uległo przedawnieniu- takiego rodzaju roszczenia przedawniają się z upływem lat trzech – jeśli w sprawie nie orzekał sąd. Jeśli zaś sąd orzekał, terminy są inne. Stosownie do art. 125 § 1 Kodeksu cywilnego roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem dziesięciu- przed nowelizacją, a obecnie sześciu lat, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Krótsze terminy przedawnień należności zasądzonych prawomocnym wyrokiem sądowym zawdzięczamy nowelizacji, która weszła w życie 9 lipca 2018 roku i ma na celu skrócenie okresów przedawnienia oraz większą mobilizację wierzyciela do podjęcia działań zmierzających do wyegzekwowania swoich należności. Bieg terminu przedawnienia może zostać przerwany przez:

  1. przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;
  2. przez wszczęcie mediacji;
  3. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.

Dlatego aby stwierdzić jednoznacznie, czy roszczenie jest przedawnione, musiałbym zobaczyć tytuł wykonawczy. Jeśli go nie ma w ogóle, to roszczenie jest przedawnione i jeśli otrzymałaby pani z sądu teraz np. nakaz – należy złożyć sprzeciw i podnieść w nim zarzut przedawnienia. Jeśli zaś jest, to należy wskazać datę jego wydania, jak i to czy były prowadzone już na jego podstawie egzekucje przez komorników, bowiem wydłużają one jego ważność. Nie musi Pani oczywiście odpisywać tej firmie nic, a nawet powstrzymałbym się od tego, aby przypadkiem nie podpisać jakiegoś uznania długu czy innych haczyków, które tego typu firmy stosują. A jeśli chce Pani, abym stwierdził jednoznacznie, czy sprawa jest przedawniona – proszę przesłać mi jakieś dokumenty, tj. jeśli jest, orzeczenie sądu, a jeśli nie jest Pani w jego posiadaniu, to chociażby pismo z windykacji, które Pani otrzymała.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »