Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym

Autor: Marek Gola

Co robić, gdy komornik prowadzi egzekucję na podstawie nakazu zapłaty, którego nigdy nie otrzymałam? Dzisiaj przyszło zawiadomienie od komornika o wszczęciu przeciwko mnie postępowania egzekucyjnego na podstawie nakazu zapłaty wydanego przez e-sąd. Do dnia zawiadomienia od komornika nie otrzymałam żadnego awiza. Nie otrzymałam nie tylko nakazu, ale także pozwu, czy jakiejkolwiek innej korespondencji. Chodzi o zaległą fakturę za telefon.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym

Czy jest możliwość złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

W pierwszej kolejności wskazać należy na możliwość złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia, a także z wnioskiem o zabezpieczenie, tj. zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

Mniemam, iż nakaz zapłaty wydany został w ramach postępowania upominawczego. Postępowanie upominawcze należy do właściwości sądów rejonowych i okręgowych. Nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. W nakazie zapłaty nakazuje się pozwanemu, żeby w ciągu dwóch tygodni od doręczenia tego nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo w tym terminie wniósł sprzeciw do sądu. Pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku nakazu wydanego przez referendarza sądowego – do sądu, przed którym wytoczono powództwo. W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, oraz okoliczności faktyczne i dowody. Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w sprzeciwie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności. Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu, wniesienie sprzeciwu wymaga również zachowania tej formy.

W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu razem z wezwaniem na rozprawę.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czynność procesowa podjęta przez stronę po upływie terminu

Zgodnie z art. 167 K.p.c. czynność procesowa podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi o przywróceniu terminu. Przywrócenie nie jest dopuszczalne, jeżeli uchybienie terminu nie pociąga za sobą ujemnych dla strony skutków procesowych. Choroba jest jedną z przyczyn umożliwiających przywrócenie terminu, ale wszystko uzależnione jest od tego, jakiego rodzaju była to choroba, czy trwała ona przez dłuższy czas terminu do wniesienia sprzeciwu, czy mogła Pani skorzystać z pomocy osób trzecich, jakie były wskazania lekarzy. Być może w tym czasie doszło do zmiany Pani miejsca zamieszkania? Jeżeli tak, to kiedy? Musiałaby mieć Pani na tę okoliczność zaświadczenie z urzędu miasta.

Wniosek o przywrócenie terminu

Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności procesowej. Po upływie roku od uchybionego terminu, jego przywrócenie jest dopuszczalne tylko w wypadkach wyjątkowych. Postanowienie w przedmiocie wniosku o przywrócenie terminu może być wydane na posiedzeniu niejawnym.

Spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuca. Zgłoszenie wniosku o przywrócenie terminu nie wstrzymuje postępowania w sprawie ani wykonania orzeczenia. Sąd może jednak, stosownie do okoliczności, wstrzymać postępowanie lub wykonanie orzeczenia. Postanowienie może być wydane na posiedzeniu niejawnym. W razie uwzględnienia wniosku sąd może natychmiast przystąpić do rozpoznania sprawy.

W mojej ocenie należy zatem wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu i zabezpieczenie postępowania poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

Udzielenie zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku

Zgodnie z art. 730 § 1 K.c.: „W każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Nadto Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Po uzyskaniu przez uprawnionego tytułu wykonawczego dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia tylko wtedy, jeżeli ma ono na celu zabezpieczenie roszczenia o świadczenie, którego termin spełnienia jeszcze nie nastąpił”.

Stosownie do treści art. 755 K.p.c. – jeżeli przedmiotem zabezpieczenia nie jest roszczenie pieniężne, sąd udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych dla zabezpieczenia roszczeń pieniężnych. W szczególności sąd może:

1) unormować prawa i obowiązki stron lub uczestników postępowania na czas trwania postępowania;

2) ustanowić zakaz zbywania przedmiotów lub praw objętych postępowaniem;

3) zawiesić postępowanie egzekucyjne lub inne postępowanie zmierzające do wykonania orzeczenia;

4) uregulować sposób roztoczenia pieczy nad małoletnimi dziećmi i kontaktów z dzieckiem;

5) nakazać wpisanie stosownego ostrzeżenia w księdze wieczystej lub we właściwym rejestrze.

Sprzeciw wraz z ww. wnioskami winien być jednak wniesiony w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu, tj. od daty, kiedy powzięła Pani wiadomość o zajęciu komorniczym.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »