Sprawa komornicza bez wiedzy dłużnika

Autor: Marek Gola

Dostałam pismo od firmy windykacyjnej o kupieniu mojego długu. Założyłam sprawę w sądzie o doręczenie mi nakazu zapłaty, ponieważ nigdy go nie otrzymałam (byłam za granicą). Otrzymałam z sądu odpowiedź, że nie przywrócą nakazu zapłaty i znów odwołałam się do sądu wyższej instancji i do dziś czekam. Tydzień temu mój zakład pracy otrzymał pismo od komornika o zajęciu mi wynagrodzenia na wniosek wierzyciela – tejże firmy windykacyjnej, która wykorzystała 1. postanowienie sądu i wniosła sprawę oddzielnie do innego sadu. Nie wiem, czy mam dogadywać się z firmą windykacyjną, bo koszty komornika są wysokie i zabiorą mi 50% wypłaty. Uważam, że sprawa komornicza odbyła się bez mojej, czyli dłużnika, wiedzy. Co robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprawa komornicza bez wiedzy dłużnika

Bieg terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej k.c. oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

W mojej ocenie w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie przepis art. 139 § 1 K.p.c., bowiem doręczenie w trybie opisanym w wyżej wymienionym przepisie (podwójne awizowanie) jest możliwe jedynie wtedy, gdy awizowanie przesyłki dokonane jest pod rzeczywistym adresem zamieszkania pozwanego. Oznacza to, iż nie doszło w istocie do doręczenia przesyłki Pani w sprawie niniejszej, o czym sąd nie miał wiedzy w chwili wydawania zarządzenia o stwierdzeniu doręczenie przesyłki dla Pani w trybie art. 139 § 1 K.p.c. Tym samym nie można uznać, że rozpoczął biegi termin do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty. Z tego powodu wniosek o przywrócenie terminu na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty nie jest zasadny i podlega odrzuceniu. Jednocześnie jednak sprzeciw winien zostać uznany za złożony jeszcze przed rozpoczęciem biegu terminu do wniesienia sprzeciwu, co z kolei powodować powinno stosownie do treści art. 50536 § 1 K.p.c. utratę przez nakaz zapłaty mocy w całości i skutkować powinno przekazaniem sprawy do rozpoznania sądowi właściwości ogólnej.

Zabezpieczenie roszczenia o świadczenie

Jednakże jako że sprawa w dalszym ciągu jest w sądzie, to zasadne jest złożenie wniosku o zabezpieczenie. Zgodnie z art. 730 § 1 Kodeksu cywilnego w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Nadto sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Po uzyskaniu przez uprawnionego tytułu wykonawczego dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia tylko wtedy, jeżeli ma ono na celu zabezpieczenie roszczenia o świadczenie, którego termin spełnienia jeszcze nie nastąpił.

Stosownie do treści art. 755 K.p.c jeżeli przedmiotem zabezpieczenia nie jest roszczenie pieniężne, sąd udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych dla zabezpieczenia roszczeń pieniężnych. W szczególności sąd może:

  1. unormować prawa i obowiązki stron lub uczestników postępowania na czas trwania postępowania;
  2. ustanowić zakaz zbywania przedmiotów lub praw objętych postępowaniem;
  3. zawiesić postępowanie egzekucyjne lub inne postępowanie zmierzające do wykonania orzeczenia;
  4. uregulować sposób roztoczenia pieczy nad małoletnimi dziećmi i kontaktów z dzieckiem;
  5. nakazać wpisanie stosownego ostrzeżenia w księdze wieczystej lub we właściwym rejestrze.

Należy jednak zastrzec, że opłata od wniosku na tym etapie wynosi 40 zł, a i czas jego rozpoznania jest nie do przewidzenia. Co prawda powinno to nastąpić w terminie 7 dni, ale jest to termin instrukcyjny dla sądu, co powoduje, że sąd może, ale wcale nie musi w tym terminie się zmieścić.

Z uwagi na powyższe to Pani musi podjąć decyzję, czy ryzykuje Pani złożeniem ww. wniosku, czy też próbuje Pani „porozumieć się” z wierzycielem i ustalić racjonalne raty do spłaty.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »