Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spłaty długu z czasów małżeństwa przez byłą żonę

Marek Gola • Opublikowane: 2017-01-23

W okresie od 1998 r. do 2010 r. pozostawałem w związku małżeńskim. W 2008 r. zaciągnąłem pożyczkę w kwocie 30 tys. zł celem spłaty własnego kredytu w kwocie 7 tys. oraz kredytu żony w kwocie 11 tys. zł. Pozostałą kwotę przekazałem na rachunek żony, do którego ona mnie nie upoważniła. Obecnie mój rachunek bankowy jest zajęty przez komornika w związku z moim długiem alimentacyjnym, a kredyt, który zaciągnąłem, wynosi teraz z odsetkami niewiele mniej niż na początku. Była żona w żaden sposób nie poczuwa się do obowiązku spłaty zobowiązania zaciągniętego przeze mnie, pomimo że tylko ona te pieniądze wykorzystała. Dodam, że żona wraz z córką wyjechała za granicę, świetnie się im tam powodzi, a ja tonę w długach. Jak zobowiązać byłą żonę do spłaty długu z czasów małżeństwa? Jak poradzić sobie z zajęciem komorniczym?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.), Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

W pierwszej kolejności należy wskazać, że istnieje możliwość zwolnienia Pańskiego rachunku bankowego spod zajęcia komorniczego. Powołać należy się na przepis art. 883 § 2 K.p.c.: „Dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję”.

W sytuacji powstania zadłużenia i skierowania egzekucji z wynagrodzenia, rachunków bankowych umorzenie egzekucji przez komornika nastąpi wówczas, gdy Pan uiści wszystkie świadczenia wymagalne, jak i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń okresowych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania jej. Powyższe rozwiązanie jest bardzo niekorzystne dla dłużnika, albowiem powoduje „zamrożenie” środków pieniężnych w wysokości sześciokrotnej wysokości świadczenia alimentacyjnego na wypadek spóźnienia się z zapłatą takiego świadczenia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

„Przewidziana w art. 883 § 2 możliwość żądania przez dłużnika umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości daje szanse dobrowolnego wykonania obowiązku wynikającego z tytułu wykonawczego i uniknięcia wyższych kosztów postępowania egzekucyjnego. Skorzystanie z takiej możliwości obwarowane jest dwoma obowiązkami, które musi spełnić dłużnik, a mianowicie: 1) uiścić wszystkie świadczenia wymagalne, 2) złożyć na rachunek depozytowy sądu sumę odpowiadającą wysokości świadczeń powtarzających się za okres sześciu miesięcy wraz z upoważnieniem dla komornika do dysponowania nimi. Jeżeli warunki te zostaną spełnione, komornik po wysłuchaniu w trybie art. 827 wierzyciela i dłużnika, który powinien przedstawić pokwitowanie sądu o przyjęciu wymaganej sumy pieniężnej na rachunek depozytowy sądu, umorzy egzekucję co do świadczeń wymaganych w przyszłości.”*

Reasumując, wpłata 6-krotności wysokości egzekwowanych alimentów daje Panu możliwość zakończenia postępowania egzekucyjnego. Innej możliwości aniżeli ta nie ma, za wyjątkiem uchylenia obowiązku alimentacyjnego względem zobowiązanej. Powyższe pozwoliłoby Panu zmniejszyć realne obciążenie związane z alimentami.

Jeżeli chodzi o rozliczenia pomiędzy Państwem, to w mojej ocenie takie rozliczenie może nastąpić tylko i wyłącznie w ramach postępowania o podział majątku wspólnego. Z opisu wynika, że spłata kredytu następuje wyłącznie z Pana rachunku bankowego, co z kolei pozwala uzyskać dowód w postaci potwierdzenia banokwego, jak też przekazania na rachunek bankowy małżonki kwoty pozostałej po pożyczce.

Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Każdy z małżonków może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.

Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.

Co istotne, przytoczyć należy przepis art. 45 § 3 K.r.o., zgodnie z którym przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dług jednego z małżonków został zaspokojony z majątku wspólnego.

Powyższe podkreślił Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 9 maja 2013 r., sygn. akt II CSK 593/12, zgodnie z którego tezami: „Uregulowanie zawarte w art. 45 § 1 zdanie trzecie k.r.o. ma zastosowanie zarówno do nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny, jak i do nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty. Artykuł 45 § 1 k.r.o., w zakresie w jakim przewiduje obowiązek małżonków zwrotu wydatków i nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty, ma z mocy odesłania zawartego w art. 45 § 3 k.r.o. odpowiednie zastosowanie także w wypadku, gdy dług jednego z małżonków został zaspokojony z majątku wspólnego.”

Konieczne byłoby zatem założenie sprawy o podział majątku wspólnego pozostałego po małżeństwie. Zanim Pan taką sprawę założy i wyda 1000 zł na opłatę sądową, to należy się upewnić, czy dysponuje Pan stosowymi dokumentami, które by wskazywały na transakcje pieniężne na Pańskim rachunku bankowym oraz na rachunku bankowym byłej żony. Jeżeli takimi dokumentami Pan nie dysponuje, to obawiam się, że sprawa o podział majątku mogłaby się dla Pana zakończyć niekorzystnie, a to z kolei spowoduje nałożenie na Pana kosztów postępowania sądowego.

* Pietrzkowski Henryk, Ereciński Tadeusz, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część trzecia. Postępowanie egzekucyjne, Warszawa 2007, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie II) ss. 632

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Kredyt hipoteczny na dom a decyzja o rozwodzie

Osiem lat temu wzięliśmy z małżonkiem kredyt hipoteczny na dom. Dwa lata później dokonaliśmy rozdzielności majątkowej i podczas jej trwania...

Zadłużony darczyńca a odpowiedzialność obdarowanego

Cztery lata temu ożeniłem się i zamieszkaliśmy w domu teściów, którzy prowadzili gospodarstwo rolne. W marcu 2015 r. teściowie darowali...

Odpowiedzialność żony za dług zmarłego przedsiębiorcy

W trakcie trwania małżeństwa mąż zaciągnął kredyt, który następnie przeznaczył na prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą. Umowa wymagała...

Zarzut przedawnienia w sprzeciwie od nakazu zapłaty

Mąż ma dług z 2008 r. w Provident. W 2014 r. przyszedł list z firmy windykacyjnej o przejęciu długu. Przez jakiś czas przychodziły...

Co zrobić gdy ojciec nie chce spłacać pożyczki zaciągniętej dla niego

Ojciec bardzo nalegał, abym wziął na siebie dla niego pożyczkę w banku. Oczywiście zapewniał, że będzie solidnie ją spłacał. Zgodziłem się....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »