Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spłata zadłużenia w ratach

Marek Gola • Opublikowane: 2017-07-19

W 2001 roku wzięłam kredyt, który po dwóch latach przestałam spłacać. Wyjechałam za granicę i tu mieszkam do dzisiaj. Ostatnio dowiedziałam się, że szuka mnie komornik celem uregulowania długu. Chciałabym ten dług spłacić, ale nie wybieram się do Polski i nie mam też nikogo, kto mógłby pojechać do komornika. Co mam zrobić z tą sprawą? Czy mogę zadzwonić do komornika, aby umówić się z nim, że spłacę zadłużenie w ratach?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści Pani pytania wynika, że na co dzień zamieszkuje Pani poza granicami kraju. W chwili obecnej prowadzone jest przeciwko Pani postępowanie egzekucyjne. Wolą Pani jest spłata zadłużenia, lecz w ratach. W Polsce nie ma Pani nikogo, kto mógłby się zająć sprawą.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż jako osoba na stałe zamieszkująca poza granicami kraju winna Pani ustanowić chociażby pełnomocnika dla doręczeń korespondencji. Dobrze byłoby jednak, gdyby taka osoba mogła jednocześnie w Pani imieniu zawrzeć ugodę w przedmiocie spłaty ratalnej.

Po ustanowieniu takiego pełnomocnika osoba ta winna skierować do komornika pismo, w którym wskaże, że przystępuje do sprawy jako Pani pełnomocnik i prosi o przesłanie pełnej korespondencji w sprawie. Po jej otrzymaniu należałoby skierować pismo do wierzyciela z prośbą o zawieszenie postępowania egzekucyjnego celem zawarcia ugody w zakresie spłaty zadłużenia. Po ustaleniu warunków porozumienia pełnomocnik winien takie porozumienie podpisać i oczekiwać przesłania jednego egzemplarza od wierzyciela.

W przypadku egzekucji to nie komornik decyduje o spłacie ratalnej, lecz wierzyciel, który może wyrazić zgodę na takie rozwiązanie. Powyższe z kolei pozwala polubownie zakończyć postępowanie i zmniejszyć, ale nie zlikwidować, koszty komornicze.

Oczywiście może Pani spróbować załatwić sprawę telefonicznie, ale wówczas wierzyciel nie ma na to wpływu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »