Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spłata zadłużenia w ratach

Marek Gola • Opublikowane: 2017-07-19

W 2001 roku wzięłam kredyt, który po dwóch latach przestałam spłacać. Wyjechałam za granicę i tu mieszkam do dzisiaj. Ostatnio dowiedziałam się, że szuka mnie komornik celem uregulowania długu. Chciałabym ten dług spłacić, ale nie wybieram się do Polski i nie mam też nikogo, kto mógłby pojechać do komornika. Co mam zrobić z tą sprawą? Czy mogę zadzwonić do komornika, aby umówić się z nim, że spłacę zadłużenie w ratach?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści Pani pytania wynika, że na co dzień zamieszkuje Pani poza granicami kraju. W chwili obecnej prowadzone jest przeciwko Pani postępowanie egzekucyjne. Wolą Pani jest spłata zadłużenia, lecz w ratach. W Polsce nie ma Pani nikogo, kto mógłby się zająć sprawą.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż jako osoba na stałe zamieszkująca poza granicami kraju winna Pani ustanowić chociażby pełnomocnika dla doręczeń korespondencji. Dobrze byłoby jednak, gdyby taka osoba mogła jednocześnie w Pani imieniu zawrzeć ugodę w przedmiocie spłaty ratalnej.

Po ustanowieniu takiego pełnomocnika osoba ta winna skierować do komornika pismo, w którym wskaże, że przystępuje do sprawy jako Pani pełnomocnik i prosi o przesłanie pełnej korespondencji w sprawie. Po jej otrzymaniu należałoby skierować pismo do wierzyciela z prośbą o zawieszenie postępowania egzekucyjnego celem zawarcia ugody w zakresie spłaty zadłużenia. Po ustaleniu warunków porozumienia pełnomocnik winien takie porozumienie podpisać i oczekiwać przesłania jednego egzemplarza od wierzyciela.

W przypadku egzekucji to nie komornik decyduje o spłacie ratalnej, lecz wierzyciel, który może wyrazić zgodę na takie rozwiązanie. Powyższe z kolei pozwala polubownie zakończyć postępowanie i zmniejszyć, ale nie zlikwidować, koszty komornicze.

Oczywiście może Pani spróbować załatwić sprawę telefonicznie, ale wówczas wierzyciel nie ma na to wpływu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »