Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek w USA i niepozostawienie spadkobierców

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2011-05-04

Niedawno zmarł w USA brat mojego ojca. Nie pozostawił spadkobierców. Co powinien zrobić mój tata, by nabyć prawo do spadku? Dodam, że tata mieszka w Polsce.

zdjęcie prawnika
Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Sposób uregulowania sprawy spadkowej po zmarłym w USA zależy w zasadzie od tego, czy był w dniu śmierci obywatelem polskim, czy nie, czy spadek po zmarłym znajduje się na terenie RP, czy USA.

 

Zgodnie z ustawą z dnia 12.11.1965 r. Prawo prywatne międzynarodowe (Dz. U. Nr 46, poz. 290), art. 34 „w sprawach spadkowych właściwe jest prawo ojczyste spadkodawcy z chwili jego śmierci”. Oznacza to, że właściwe będzie prawo kraju, którego dana osoba jest obywatelem. Jeśli zmarły był obywatelem Polski lub nawet jednocześnie obywatelem innego państwa, to zgodnie z art. 2 § 1 tejże ustawy „obywatel polski podlega prawu polskiemu, chociażby prawo innego państwa uznawało go za obywatela tego państwa”.

 

Jeżeli zmarły miał obywatelstwo polskie – mógł mieć także amerykańskie, wówczas sprawa będzie mogła być rozpatrywana według prawa polskiego. Art. 1108 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi podstawę ustalenia jurysdykcji krajowej w sprawach spadkowych rozpoznawanych w trybie postępowania nieprocesowego. Z kolei art. 1108 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego przewiduje fakultatywną jurysdykcję sądów polskich, uznając za decydujący łącznik obywatelstwo polskie spadkodawcy. Obywatelstwo spadkodawcy ustala się według stanu w chwili śmierci. W świetle tego przepisu nie mają wpływu na istnienie jurysdykcji krajowej: miejsce otwarcia spadku, tj. ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy (por. art. 1103 pkt 3), miejsce, w którym nastąpiła śmierć spadkodawcy (por. art. 1108 § 2), jak również obywatelstwo i miejsce zamieszkania wnioskodawcy i spadkobierców.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Zmarły nie pozostawił testamentu, więc dziedziczenie odbędzie się według przepisów Kodeksu cywilnego.

 

Art. 932 w § 1 wskazuje osoby, które należą do drugiej grupy spadkobierców ustawowych (uzupełnia go art. 934). Małżonek znajduje się zarówno w pierwszej, jak i w drugiej grupie spadkobierców ustawowych. Wielkość jego udziału określona została w sposób sztywny, niezależnie od tego, ilu pozostałych krewnych spadkodawcy dochodzi do dziedziczenia i w każdym przypadku wynosi jedną drugą. Druga połowa majątku spadkowego przypada rodzicom spadkodawcy, rodzeństwu spadkodawcy albo też rodzicom i rodzeństwu. Ustawa szczegółowo określa wielkość udziałów w sytuacji, gdy: do dziedziczenia obok małżonka dochodzą i rodzice i rodzeństwo (art. 933 § 1); do dziedziczenia dochodzi tylko jedno z rodziców oraz rodzeństwo (art. 933 § 2); do dziedziczenia obok małżonka dochodzą jedynie rodzice albo jedynie rodzeństwo (art. 933 § 3).

 

Zgodnie z art. 1012 Kodeksu cywilnego „spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić”.

 

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może zostać złożone w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

 

Spadkobierca może także przyjąć spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, co jest zalecane w przypadku, gdy nie ma się dokładnej wiedzy na temat zobowiązań spadkodawcy. Sposób przyjęcia spadku wpływa bowiem na odpowiedzialność za długi zmarłego.

 

Jeżeli natomiast zmarły był obywatelem USA, wówczas sprawa będzie może nie bardziej skomplikowana, ale z pewnością bardziej kosztowna – bo wymagająca albo osobistej wizyty w USA, albo wynajęcia pełnomocnika.

 

Jednakże i w tym przypadku przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują pewną „furtkę” umożliwiającą załatwienie sprawy spadkowej w Polsce.

 

Ze względu na potrzebę unikania negatywnych konfliktów jurysdykcyjnych i tym samym zapewnienia możliwości realizacji prawa do sądu, wprowadzono regulację tzw. jurysdykcji krajowej koniecznej art. (10991 Kodeksu postępowania cywilnego). Jurysdykcja konieczna ma miejsce, gdy sprawa wykazuje wystarczający związek z polskim porządkiem prawnym i nie może zostać rozpoznana za granicą albo nie można by rozsądnie wymagać przeprowadzenia postępowania za granicą. Ponadto jurysdykcja taka istnieje w wypadku, gdy nastąpi odmowa uznania orzeczenia zagranicznego w Polsce, a sprawa rozstrzygnięta tym orzeczeniem wykazuje wystarczający związek z polskim porządkiem prawnym.

 

Można powołać się na ten przepis i spróbować przeprowadzić postępowanie spadkowe w sądzie w Polsce. Jurysdykcja krajowa stanowi jedną z bezwzględnych przesłanek procesowych. Sąd odrzuci pozew w razie stwierdzenia pierwotnego, tj. datującego się od wszczęcia postępowania braku jurysdykcji krajowej (i to niezależnie od chwili, w której brak ten się ujawnił).

 

Niezależnie od jurysdykcji niezbędnym dokumentem do uregulowania sprawy będzie akt zgonu oraz akt urodzenia taty – jako brata, aby potwierdzić przynależność do grona spadkobierców. Jeżeli jest jeszcze rodzeństwo albo rodzice zmarłego, odpowiednio – akty urodzenia rodzeństwa, jeżeli są wśród nich kobiety, które zmieniły stan cywilny – akty ślubu, oraz akt małżeństwa rodziców – jeśli żyją, lub ich akty zgonu, jeśli nie żyją.

 

Zgodnie z prawem polskim oświadczenie o przyjęciu spadku może być złożone przed sądem bądź notariuszem – opłata ok. 50 zł za oświadczenie i 50 zł za stwierdzenie nabycia spadku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Problem z klientem firmy transportowej

Mam firmę transportową; co tydzień wystawiam fakturę z wykazami zleceń i uzupełniam kilometry. Czy firma zlecająca przewóz ma prawo wycofać się ze zleceń, za które już zapłaciła, twierdząc, że nie zgadza się ilość kilometrów? Długość trasy obliczają za pomocą mapy internetowej, a przecież kierowcy jadą zwykłymi drogami, a ponadto czasami zdarzają się objazdy.

Darowizna mieszkania w obliczu problemów finansowych

Jestem członkiem zarządu spółki, odpowiadam majątkiem osobistym za decyzje finansowe w firmie. Ostatnio sytuacja jest niepewna. Czy darowanie żonie mieszkania z mojego majątku osobistego do jej majątku osobistego uchroniłoby to mieszkanie przed ewentualnym zajęciem w ramach egzekucji komorniczej?

Niezrealizowane zobowiązanie z weksla

Jestem wystawcą weksla płatnego w oznaczonym dniu na kwotę 40 tys. zł. Nie wykupiłem tego weksla w terminie. Czy remitent, wytaczając przeciwko mnie powództwo przed sądem, może zażądać spłaty połowy kwoty z weksla, a na przykład po roku pozostałej kwoty?

Przepisanie nieruchomości po licytacji

Nieruchomość jest po 2. licytacji, sprawa na razie jest umorzona. Bank nie chciał przejąć nieruchomości. Co mogę zrobić, żeby nie stracić domu? Czy mogę negocjować ugodę lub przepisać dom na inną osobę? Jakie będą skutki moich decyzji?

Odroczenie spłaty VAT-u kwartalnego

Prowadzę działalność gospodarczą. Miałem problem ze spłatą VAT-u kwartalnego. Komornik próbuje wyegzekwować ten dług. Czy mogę jakoś odroczyć tę spłatę?

Komornik a wspólne roczne rozliczenie z mężem

Jestem osobą bezrobotną z wieloma zajęciami komorniczymi, które powstały jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Czy w takiej sytuacji wspólne roczne rozliczenie z mężem jest bezpieczne? Obawiam się, że w przyszłości mąż będzie miał przez to jakiś problem z komornikiem.Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »