Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co dalej po śmierci współkredytobiorcy?

Marek Gola • Opublikowane: 2016-11-28

Parę lat temu znajoma miała problem finansowy i zgodziłam się jej pomóc – zostałam współkredytobiorcą kredytu dla niej. Pół roku temu znajoma zmarła. Wczoraj otrzymałam papiery od komornika o wszczęciu egzekucji. Przeżyłam szok! Okazało się, że kredyt nie został spłacony. Co mam robić? Nie mam tej umowy. Nie wiem, czy była ubezpieczona w razie śmierci? Mam 7 dni na odpowiedź komornikowi. Czy po śmierci znajomej muszę spłacać jej kredyt? Zmarła ma córkę.

 

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż bez względu na to, kto był beneficjentem środków z kredytu (kto środki w rzeczywistości otrzymał), Pani odpowiedzialność za kredyt jest identyczna jak odpowiedzialność zmarłej koleżanki. Zarówno wobec Pani, jak i względem koleżanki (za jej życia) bank miał prawo wszcząć postępowanie windykacyjne. Co do zasady, banki wszczynają identyczne postępowanie windykacyjne wobec każdego ze współkredytobiorców. Banku, który udzielił Paniom kredytu, nie interesuje, która z Pań otrzymała środki z kredytu. Dla banku jest to nieistotne.

W przypadku wyegzekwowania przez komornika od Pani spłaty kredytu istotne znaczenie dla Pani interesu będzie miał przepis art. 376 K.c., zgodnie z którym – jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych. Część przypadająca na dłużnika niewypłacalnego rozkłada się między współdłużników.

Innymi słowy, jeżeli z umowy kredytu wynikało, że każda z Pań ma prawo do 50% kredytu, to wówczas może Pani dochodzić od spadkobierców znajomej zapłaty owych 50%. Wyraźnie jednak podkreślić należy, iż dochodzić roszczenia może Pan jedynie od spadkobierców znajomej, a to z kolei wymaga ustalenia, kto takim spadkobiercom jest. Jeżeli wie Pani, że znajoma pozostawiła po sobie córkę, wówczas wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, jako osoba mająca interes prawny, powinna Pani skierować do sądu właściwego dla miejsca śmierci znajomej, co z kolei pozwoli ustalić, kto jest spadkobiercom koleżanki.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Komornika także powinna Pani powiadomić o śmierci znajomej i córce, która jest spadkobiercą ustawowym koleżanki. Zachodzi jednak pytanie, czy córka koleżanki nie odrzuciła spadku, a jeżeli odrzuciła, kto wszedł w jej miejsce?

Reasumując, nie uchroni się Pani przed odpowiedzialnością. Jedyne, co może Pani teraz zrobić, to złagodzić jej skutki dochodząc od spadkobierców znajomej zwrotu połowy środków (mniemam, że taki był formalny podział środków, albowiem faktycznie to koleżanka wzięła całość).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »