Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy komornik może zająć ruchomości na poczet długu wujka?

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-01-07

Mam pytanie odnośnie ruchomości, które może zająć komornik. Mieszkam z babcią, która jest głównym najemcą lokalu oraz jej synem, czyli moim wujkiem. Wujek ma długi. Czy komornik może zająć moje dobra (ruchomości np. konsolę, telewizor) na poczet długu mojego wujka? Co zrobić, gdyby doszło do zajęcia tych dóbr?

zdjęcie prawnika
Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

W pierwszej kolejności wskazać należy, że komornik ma prawo do zajęcia rzeczy ruchomych, które nie są własnością dłużnika, a które są w jego posiadaniu (władaniu). Tak stanowi art. 845 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej K.p.c.), zgodnie z którym zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję.

Jeśli zatem dłużnik dysponuje faktycznie jakimś przedmiotem, to komornik ma prawo go zająć, nawet jeśli przedmiot ten nie jest własnością dłużnika. W rezultacie, jeżeli w mieszkaniu są rzeczy, z których wujek korzysta wspólnie z innymi osobami to komornik może je zająć, nawet jeżeli nie są jego własnością.

Warto się zastanowić, co w sytuacji, gdy dłużnik mieszka w jednym mieszkaniu z innymi osobami. Wspólne korzystanie z mieszkania łączy się ze wspólnym korzystaniem ze znajdujących się tam ruchomości. W konsekwencji ruchomości, z których wujek korzysta wspólnie z innymi osobami, komornik może zająć, nawet jeżeli ich właścicielem jest kto inny. Wyjątek dotyczy tylko tych rzeczy, w stosunku do których komornik stwierdzi, że wyłącznym władającym (korzystającym) jest osoba trzecia. Przykładowo, jeżeli komornik wejdzie do mieszkania, a Pan udowodni, że z konsoli korzysta tylko Pan i wujek nigdy jej nie używał, ponieważ wujka to nie interesuje komornik może odstąpić od zajęcia takiej rzeczy. Następuje to w sytuacjach szczególnych i oczywistych. Trudno natomiast będzie wykazać, że wujek nie korzysta wspólnie z innymi np. z telewizora.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Podobnie stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 lutego 1991 r., IV CR 550/90: „gdy rzecz ruchoma znajduje się w mieszkaniu lub w innym miejscu zajmowanym przez dłużnika wspólnie z osobami trzecimi, zwłaszcza z członkami rodziny, to – jeśli nic innego nie wynika z charakteru rzeczy lub innych szczególnych okoliczności – komornik może przyjąć, że jest ona co najmniej we współwładaniu dłużnika, a to upoważnia go do jej zajęcia”.

W związku z powyższym, gdy dojdzie to zajęcia ruchomości przez komornika tłumaczenie, że dana ruchomość nie jest jego własnością nic nie pomoże, ponieważ gdy z okoliczności nie wynika nic innego jak to, że włada (współkorzysta) danym przedmiotem, to komornik jest uprawniony do jego zajęcia. Zgoda osoby trzeciej nie ma znaczenia.

Osoba, której rzecz została zajęta może jednak domagać się zwolnienia swojej rzeczy spod egzekucji. Zgodnie z art. 841 K.p.c. osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa. Jest to tzw. powództwo interwencyjne. Powództwo wytacza się przed sąd, w którego okręgu prowadzona jest egzekucja. Powództwo o zwolnienie od egzekucji trzeba wnieść w ciągu miesiąca, licząc od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o zajęciu naszej rzeczy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy komornik może zająć ruchomości z pomocą ślusarza?

Ciągnie się za mną dług sprzed kilku lat, mam komornika. W toku postępowania egzekucyjnego komornik ustalił moje miejsce zamieszkania – mieszkanie...

Dostarczenie zawiadomienia od komornika listem zwykłym

Otrzymałem od komornika zawiadomienie o egzekucji z ruchomości. Zostało jednak dostarczone listem zwykłym, co budzi moje wątpliwości. Czy...

Komornik zajął konto firmowe bez wcześniejszego kontaktu

Wczoraj po wejściu na swoje konto firmowe zauważyłam, że mam zablokowaną pewną kwotę, sprawa była jeszcze niezaksięgowana w banku, na infolinii bank...

Czy komornik może coś zabrać z naszego domu za długi zameldowanego w domu?

Szwagier ma pełno długów, których nie spłaca. Jest zameldowany u nas w domu. Mąż prowadzi gospodarstwo, teściowa jest emerytką, ja na bezrobociu....

Zabezpieczenie przed działaniem komorniczym

Mój syn od jakiegoś czasu bierze pożyczki przez internet. Do tej pory pomagałam mu wraz z mężem w ich spłacie (spłaciliśmy za niego ponad 40 tys....

Zablokowanie przez bank obciętej do minimum socjalnego pensji

Mam zajęcie komornicze pensji, z której regularnie, co miesiąc zakład pracy przelewa pieniądze na konto komornika. Wczoraj bank zablokował mi obciętą...

Czy komornik może upomnieć się o całość długu?

W 2010 r. zaciągnąłem pożyczkę gotówkową w wysokości kilku tysięcy. Niestety przestałem spłacać raty, więc bank skierował sprawę do sądu,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »