Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rewolucja w sądowym dochodzeniu roszczeń – elektroniczne postępowanie upominawcze

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 2010-02-26

Nowy, szybki i tani sposób dochodzenia roszczeń (zapłaty długów). Zdobądź wyrok sądowy przez internet!a

zdjęcie prawnika
Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

W dniu 1 stycznia 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (dalej w skrócie K.p.c.) oraz niektórych innych ustaw, której zasadniczym przedmiotem jest uregulowanie nowego modelu postępowania cywilnego, a to elektronicznego postępowania upominawczego (dalej w skrócie EPU).

 

EPU stanowi kolejną próbę walki z jedną z największych bolączek polskiego wymiaru sprawiedliwości, z którą od lat, choć jak na razie bez wyraźnych efektów, zmagają się kolejne ekipy rządowe, jaką jest przewlekłość cywilnego postępowania sądowego, a co za tym idzie konieczność długotrwałego oczekiwania na uzyskanie prawomocnego wyroku, np. przeciwko niesolidnemu dłużnikowi, mogącego stanowić podstawę egzekucji.

 

EPU uzupełnia (nie zastępuje) dotychczasowe („papierowe”) postępowanie upominawcze, znane i cenione zwłaszcza przez przedsiębiorców, polegające co do istoty na tym, że sąd po wstępnej weryfikacji wniesionego pozwu i załączonych doń dokumentów, jeżeli nie zachodzą w sprawie uzasadnione wątpliwości, wydaje w krótkim czasie zamiast wyroku tzw. nakaz zapłaty. W sytuacji gdy pozwany (dłużnik) nie wniesie sprzeciwu od takiego nakazu zapłaty w terminie 14 dni od daty doręczenia mu nakazu, nabiera on mocy normalnego wyroku sądowego. Co do zasady, w EPU znajdują odpowiednie zastosowanie przepisy o tradycyjnym postępowaniu upominawczym. Nowością jest jednak wykorzystanie w toku postępowania cywilnego nowoczesnych technologii oraz dobrodziejstw sieci internet.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Z uwagi na okoliczność, że, jak napisano już wyżej, EPU uzupełnia, a nie zastępuje „papierowego” postępowania upominawczego, przede wszystkim należy wspomnieć, że EPU ma charakter całkowicie dobrowolny – to powód samodzielnie decyduje, czy chce dochodzić swoich roszczeń w nowym trybie, czy w dotychczasowym postępowaniu „papierowym”.

 

Pozew w EPU składa się na elektronicznym formularzu dostępnym pod adresem https://www.e-sad.gov.pl/default.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1 poprzez sieć internet. Jego wypełnienie, choć może nastręczać przeciętnemu Kowalskiemu nieco problemów, jest jednak znacznie łatwiejsze niż samodzielne napisanie normalnego pozwu. W pozwie jest miejsce na uzasadnienie swojego żądania, nie trzeba jednak załączać doń ani w formie papierowej ani elektronicznej żadnych dowodów (np. dokumentów), wystarczy ich wskazanie w treści pozwu. Co do pełnomocnictwa wystarczy poprzestać na oświadczeniu pełnomocnika wskazującym jego udzielenie, z datą, zakresem pełnomocnictwa oraz okolicznościami wymienionymi w art. 87 K.p.c.

 

Koniecznym jest podanie przez powoda nr NIP oraz KRS (osoby prawne) lub nr PESEL (osoby fizyczne). W oparciu o nie zostaje bowiem przydzielony powodowi:

 

  1. login i hasło stanowiące podstawę identyfikacji strony i jej sprawy w sądowym systemie komputerowym oraz
  2. swojego rodzaju konto osobiste powoda w systemie komputerowym (konstrukcja podobna np. do kont na portalu Allegro), na które spływać będą wszelkie informacje o stanie sprawy.

 

Pozew w EPU podlega, pod rygorem jego zwrotu, opłacie sądowej w preferencyjnej wysokości odpowiadającej 1/4 stawki podstawowej dla dochodzonego roszczenia. Uiszczenie należnej opłaty sądowej nie powinno dla powoda stanowić istotnego problemu, albowiem przy wypełnianiu formularza pozwu program sam wyliczy jej wysokość oraz wskaże nr rachunku bankowego dla potrzeb przelewu. Niestety, w EPU nie ma możliwości ubiegania się o zwolnienie od kosztów sądowych (ma to dodatkowo przyśpieszyć postępowanie). Powodowie zainteresowani tą instytucją muszą zatem skorzystać z tradycyjnej drogi dochodzenia roszczeń.

 

Bardzo istotnym ułatwieniem jest to, że pozew w EPU nie musi być opatrzony tzw. bezpiecznym podpisem elektronicznym, co ma duże znaczenie praktyczne z uwagi na fakt niewielkiego wykorzystania tej technologii na co dzień.

 

Czynności w elektronicznym postępowaniu upominawczym utrwalane są tylko w systemie informatycznym. Założeniem nowego trybu jest bowiem rezygnacja z prowadzenia akt papierowych. W konsekwencji powód otrzymywać będzie wszelką korespondencję z sądu na swoje sądowe konto osobiste. Jedynym dokumentem, jaki powód otrzyma w postaci papierowej, będzie odpis nakazu zapłaty po jego uprawomocnieniu się.

 

Pozwany, który otrzyma nakaz zapłaty w postaci papierowej, będzie mógł wnieść odeń sprzeciw w terminie 14 dni od daty doręczenia nakazu. Sprzeciw będzie musiał dotyczyć całości, a nie tylko części kwoty objętej nakazem zapłaty, ale nie będzie podlegać żadnej opłacie sądowej. Sprzeciw nie będzie musiał wreszcie zawierać uzasadnienia ani załączonych dowodów, lecz wszelkie zarzuty co do nakazu zapłaty pozwany powinien jednak w nim podać pod rygorem utraty ich przywoływania w przyszłości.

 

Pozwany będzie miał przy tym wybór co do formy komunikacji z sądem, pomiędzy drogą elektroniczną (na zasadach analogicznych do powoda, poprzez założenie konta osobistego na sądowym portalu internetowym) albo tradycyjną drogą wysyłania pism procesowych, przy czym jeżeli jednak pozwany wniesie pismo drogą elektroniczną – metoda elektroniczna stanie się wyłączną także dla niego i nie będzie mógł później wnieść innych pism w drodze tradycyjnej.

 

W razie wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty straci moc, a sprawa zostaje przekazana do sądu według właściwości ogólnej pozwanego. Podobnie uczyni sąd w przypadku stwierdzenia braku podstaw do wydania nakazu zapłaty.

 

Po przekazaniu sprawy do sądu właściwości ogólnej sąd wezwie powoda do usunięcia braków formalnych pozwu oraz jego uzupełnienia w sposób odpowiedni dla postępowania, w którym sprawa będzie rozpoznana – w terminie dwutygodniowym od daty doręczenia wezwania.

 

W EPU pisma procesowe tak powoda jak i pozwanego niewniesione drogą elektroniczną, pomimo takiego obowiązku, nie wywołają skutków prawnych.

 

Choć nowe postępowanie w założeniu przeznaczone jest głównie dla tzw. powodów masowych (dostawców takich usług jak usługi telekomunikacyjne, prąd, gaz itd.), których roszczenia są udowodnione dokumentami, najczęściej fakturami bądź rachunkami, to jednak skorzystać z niego może każdy. W szczególności nie wprowadzono ograniczenia wysokości roszczeń, których można dochodzić elektronicznie.

 

Warto podkreślić, że przepisy o EPU nie są jedynie mrzonką czy pustymi przepisami, które praktycznie nigdy nie wejdą w życie. Z dniem 1 stycznia 2010 r. ruszył pierwszy i na razie jedyny sąd rozpoznający sprawy w trybie EPU – Sąd Rejonowy w Lublinie, Wydział XVI Cywilny. Do rozpoznawania odwołań od orzeczeń e-sądu ma być powołany i ustanowiony inny e-sąd odwoławczy.

 

Warto zauważyć, że efektem EPU będą też zmiany w przepisach dotyczących egzekucji. Komornik będzie posługiwał się zamiast klasycznie rozumianym tytułem wykonawczym – wydrukiem z systemu teleinformatycznego z nadrukowaną klauzulą wykonalności. Wniosek o wszczęcie egzekucji będzie mógł zostać złożony także w drodze elektronicznej. Komornik, posługując się uprawnieniami dostępu do elektronicznych tytułów wykonawczych, zaznaczy wtedy w systemie informatycznym, że prowadzi egzekucję na podstawie takiego tytułu oraz określi wynik egzekucji.

 

Podsumowując, nowy model postępowania wydaje się rozwiązaniem bardzo ciekawym. Wysoki stopień odformalizowania powinien przynieść zauważalne przyśpieszenie rozpatrywania przez sąd spraw o niskim stopniu skomplikowania oraz istotne obniżenie kosztów procesu (niska opłata sądowa). Pewne utrudnienia wobec tradycyjnej drogi dochodzenia roszczeń (np. brak możliwości ubiegania się o zwolnienie od kosztów sądowych) wydają się usprawiedliwione szczególnym charakterem tego postępowania i z całą pewnością nie przewyższają jego zalet.

 

W kontekście EPU widać, że nowe technologie coraz śmielej są wykorzystywane dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości, przy czym EPU nie jest jedynym tego przykładem. W planach Ministerstwa sprawiedliwości jest bowiem wprowadzenie elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych dla każdego zainteresowanego (w pierwszej kolejności dla komorników i notariuszy), nagrywanie i rejestrowanie przebiegu rozpraw oraz umożliwienie elektronicznego rejestrowania spółek w ciągu 24 godzin, co obecnie zajmuje średnio 2-4 tygodni.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Śmierć dłużnika w trakcie postępowania egzekucyjnego

Artykuł omawia zagadnienia związane z przejściem obowiązków na spadkobierców zmarłego dłużnika, wynikających z tego skutków dla postępowania egzekucyjnego oraz sposób prowadzenia egzekucji przeciwko spadkobiercom dłużnika.

Co zrobić, aby nie dopuścić do licytacji mieszkania?

Mam zadłużone mieszkanie własnościowe na kwotę około 40 tys. zł. Komornik wysłał rzeczoznawcę majątkowego w celu wyceny mieszkania do licytacji. Od ponad roku płacę regularnie czynsz, dług nie rośnie, staram się też spłacać zadłużenie do komornika i bezpośrednio do spółdzielni mieszkaniowej. Co zrobić, aby nie dopuścić do licytacji mieszkania?

Czy możliwe jest wznowienie egzekucji?

W roku 2011 otrzymałam tytuł egzekucyjny, którego wierzycielem jest firma windykacyjna, która zakupiła mój dług z roku 1998 (wtedy nie pracowałam i egzekucja okazała się nieskuteczna). Od roku 2011 zaczęłam pracę, gdzie pracuję do tej pory, ale przez 4 lata komornik nie interesował się tym. Zadzwonili do mnie po kilku latach, kiedy dług wzrósł o odsetki, proponując mi ugodę. Czy wznowienie egzekucji jest możliwe? Jeśli tak, czy będę mogła zaskarżyć jego działania?

Czy mogę zablokować egzekucję z moich dochodów?

Mam zajęte dochody na spłatę wierzytelności spółki jawnej, której byłem wspólnikiem, na rzecz jednego z wierzycieli. Toczy się postępowanie upadłościowe spółki, w którego wyniku w masie upadłości pojawiły się środki na spłatę wierzytelności. Czy mogę zablokować egzekucję komorniczą z moich dochodów? Jeśli tak, to w jaki sposób zrobić to najszybciej i najskuteczniej?

Egzekucja długów partnera zameldowanego w moim mieszkaniu

Mój partner, który jest zameldowany w moim mieszkaniu, otrzymał wezwanie przed egzekucyjne. Nie wiem, gdzie obecnie przebywa, bo po prostu zniknął. Boję się, że za chwilę do drzwi zapuka komornik. Co mam zrobić i jak mam się zachować, gdy przyjdzie egzekwować nie moje długi? Czy powinnam wymeldować mojego partnera, czy to coś da?

Przedawnienie roszczenia o zapłatę składki OC

Właśnie odebrałem pismo od komornika sądowego, że mam zapłacić za nieopłacenie automatycznie odnawianej składki OC za rok 2004. Chodzi o OC za samochód, którego już wtedy nie posiadałem. W 2003 r. wyprowadziłem się z bloku do własnego domu i zmieniłem adres zamieszkania. Nie byłem świadom, że bez informowania mnie (bo się komuś nie chciało sprawdzić mojego nowego adresu), w roku 2011, na wniosek jakiejś firmy windykacyjnej, sprawa trafiła do sądu, który orzekł nakaz egzekucji długu. Teraz komornik daje mi 7 dni na spłacenie 3600 zł (!), z tego prawie 80% to odsetki. Czy rok 2011 to nie za późno na wszczynanie działań sądowych? Nie rozumiem, dlaczego miałbym płacić, skoro to pierwszy list, jaki w tej sprawie do mnie dotarł. Co powinienem zrobić?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »