Przepisanie domu i ogłoszenie upadłości

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Tata wybudował dom – oczywiście pieniądze pozyskane były z banku na kredyt. Działka obciążona jest hipoteką. Jest dosyć spory problem, bo tata prowadził firmę w Polsce, potem wyjechał za granicę (za zarobkiem). Zawiesił działalność i urząd skarbowy nie daje spokoju. Kredyt też był brany na sklep, który posiadał w Polsce. Sklep pomału zaczął upadać – nie było dochodu. Komornik już interesuje się domem. Tata myślał, żeby ogłosić upadłość. Czy wcześniej może przepisać dom na mnie, żeby został w rodzinie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przepisanie domu i ogłoszenie upadłości

Skarga pauliańska

Sprawa nie jest niestety ani łatwa, ani optymistyczna. Tata ma problem z egzekucją i wierzycielami. Tu będzie problem, o ile wierzyciele dowiedzą się o transakcji. Chodzi o skargę pauliańską. Państwo jesteście osobami bliskimi, więc jesteście na mniej korzystnej pozycji. Reguluje to art. 527 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

§ 2. Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.

§ 3. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

§ 4. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli korzyść majątkową uzyskał przedsiębiorca pozostający z dłużnikiem w stałych stosunkach gospodarczych, domniemywa się, że było mu wiadome, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli”.

Jej przesłankami są:

  1. pokrzywdzenie wierzycieli, polegające na tym, wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika stał się on niewypłacalny lub stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności,
  2. osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową z tej czynności prawnej,
  3. działanie dłużnika ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli i wiedza lub możliwość – przy zachowaniu należytej staranności – dowiedzenia się o tym przez osobę trzecią.

Zobacz też: Przepisanie domu na dziecko

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Działanie z pokrzywdzeniem wierzycieli

W oparciu o powyższe każda czynność prawna rodzica, przenosząca na dziecko własność nieruchomości będzie mogła być potraktowana jako działanie z pokrzywdzeniem wierzycieli. Zgodnie bowiem z treścią art. 529 Kodeksu cywilnego, kreującego tzw. domniemanie pokrzywdzenia, jeżeli w chwili darowizny dłużnik był niewypłacalny domniemywa się, iż działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. To samo dotyczy wypadku, gdy dłużnik stał się niewypłacalny wskutek dokonania darowizny.

Darowizna na Pana rzecz nie wchodzi więc absolutnie w grę. Nie może być to czynność prawna nieodpłatna. Ani dożywocie nie wchodzi w grę.

Przeczytaj też: Darowizna przed upadłością

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Druga kwestia to pozostałe zadłużenia. Tata musiałby ogłosić upadłość. Może to zrobić za granicą i może to dotyczyć długów w Polsce. Ale oczywiście najlepiej najpierw pozbyć się majątku. Niestety według polskiego prawa trzeba będzie odczekać 5 lat od przepisania nieruchomości na ogłoszenie upadłości. Czemu? Bo warunkiem jest niewyzbywanie się majątku w ciągu ostatnich 5 lat. Według prawa obcego – niestety musi sam zasięgnąć informacji na miejscu. Tylko tak pozbędzie się zobowiązań.

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów), którzy stali się niewypłacalni. Niewypłacalność to stan, w którym dłużnik nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych Postępowanie upadłościowe wszczynane jest tylko i wyłącznie na wniosek konsumenta.

Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenta, jeżeli:

  • konsument doprowadził do swojej niewypłacalności albo istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa (np.: zaciągnął pożyczkę chcąc jej nie spłacić; zakupił samochód na kredyt kiedy mimo prośby pracownika banku odmówił zapoznania się z warunkami umowy; swoim zachowaniem doprowadził do zmniejszenia wypłacanego mu wynagrodzenia za pracę);
  • w stosunku do konsumenta prowadzono już konsumenckie postępowanie upadłościowe, ale zostało ono umorzone z innych przyczyn niż na wniosek konsumenta (np.: w trakcie wcześniejszego postępowania konsument uchybił swoim obowiązkom – np.: zataił istotne informacje, co doprowadziło do prawomocnego umorzenia postępowania);
  • w stosunku do konsumenta we wcześniejszym konsumenckim postępowaniu upadłościowym uchylono plan spłaty (konsument nie wykonywał planu spłaty, nie składał sprawozdań, zatajał źródła przychodu);
  • konsument miał obowiązek złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości jako przedsiębiorca, a tego nie zrobił (por. art. 20 i nast. ustawy);
  • konsument podał we wniosku nieprawdziwe lub niezupełne dane;
  • w okresie 10 lat przed dniem złożenia wniosku, względem konsumenta toczyło się już konsumenckie postępowanie upadłościowe, które zakończyło się całościowym lub częściowym oddłużeniem;
  • czynność prawna konsumenta została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli.

Jak Pan widzi, jedno wykluczać może drugie – wyzbycie się nieruchomości na Pana rzecz może wykluczyć upadłość. Ale jest to alternatywa.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »