Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie do sądu elektronicznego postępowania upominawczego

Dariusz Kostyra • Opublikowane: 2011-04-11

Założyłem sprawę w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Sąd wydał postanowienie o przekazaniu tej sprawy do normalnego sądu, bo powód złożył sprzeciw. Mogę zaskarżyć tę decyzję sądu. Czy powinienem to zrobić? Czy postępowanie w normalnym sądzie wiąże się z koniecznością wynajęcia adwokata i uczestniczenia w każdej sprawie? Czy będę musiał ponosić dodatkowe koszty? A może powinienem jednak wycofać sprawę?

zdjęcie prawnika
Dariusz Kostyra

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Postępowanie elektroniczne jest stosunkowo nowym trybem postępowania nie tylko w polskim sądownictwie, ale również w europejskim.

 

Procedura w postępowaniu elektronicznym jest podobna do tej w tradycyjnym postępowaniu upominawczym – mianowicie na podstawie przedstawionych dowodów (w przypadku e-sądu na podstawie zawnioskowanych dowodów) sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

 

W postępowaniu upominawczym, także elektronicznym, środkiem odwoławczym jest sprzeciw. Pozwany ma na niego dwa tygodnie. Może go złożyć także na piśmie (inaczej niż e-pozew). Pozwany ma ułatwione napisanie sprzeciwu, bo dostaje sądowy nakaz z pouczeniem o sposobie wnoszenia sprzeciwu i o skutkach niezaskarżenia nakazu (wtedy nakaz się uprawomocnia i ma moc wyroku). Składając sprzeciw, można skorzystać także z formy elektronicznej, w tym celu jednak trzeba założyć e-konto (na takich zasadach jak powód). Sprzeciw nie wymaga uzasadnienia ani przedstawienia dowodów, ale pozwany powinien je wskazać. Prawidłowe wniesienie sprzeciwu skutkuje tym, że nakaz zapłaty traci moc w całości, a e-sąd przekazuje sprawę do zwykłego sądu.

 

Po wniesieniu sprzeciwu sprawa trafia do tzw. „trybu zwykłego” i jest przekazywana do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego – tryb ten jest powszechnie krytykowany, gdyż często ogranicza on możliwość wyboru właściwości miejscowej sądu, jaką miałby powód w przypadku wniesienia pozwu w formie tradycyjnej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Po wniesieniu pozwu sąd wezwie Pana do uzupełnienia dokumentów, np. przedstawienia dokumentów zawnioskowanych w sprawie, często również samego pozwu. Natomiast w mojej ocenie w świetle obecnie obowiązujących przepisów nie ma podstaw do żądania od Pana uzupełnienia opłaty sądowej w sprawie.

 

Sąd może następnie rozpatrzyć sprawę również pod Pana nieobecność, jednak z ostrożności procesowej sugeruję, aby brał Pan udział w postępowaniu. Nie musi Pan korzystać z usług profesjonalnego pełnomocnika, niemniej z pewnością zwiększy to szanse na wygraną. Może Pan również cofnąć powództwo w całości, jednak w takiej sytuacji pozwany może od Pana żądać zwrotu kosztów procesu.

 

Na chwilę obecną nie ma podstaw do zaskarżenia postanowienia sądu, gdyż postąpił on zgodnie z procedurą.

 

Może Pan także wnieść o zwrot kosztów dojazdu oraz kosztów wolnego dnia w pracy – pracodawca taki dzień powinien Panu dać na podstawie wezwania z sądu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »