Przekazanie do sądu starego długu

Autor: Marek Gola

Dostałam wezwanie z firmy windykacyjnej za jakąś muzykę z 2010 od IMP. Czy na należność przedawniła się? W piśmie określono, że przekazują ten stary dług do sądu.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przekazanie do sądu starego długu

Nielegalne pobieranie muzyki przed laty i roszczenie firmy windykacyjnej

Niestety nie opisuje Pani szerzej, na czym Pani zachowanie miało polegać. Czy pobrała Pani muzykę nielegalnie, czy też pobrała muzykę, lecz za nią nie zapłaciła.

Co do zasady bowiem jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. W opisywanym przez Panią przypadku mielibyśmy jak mniemam do czynienia z 3-letnim terminem przedawnienia, bowiem, jak mniemam, osoba, od której uzyskała Pani muzykę, prowadziła działalność gospodarczą.

Niemniej jednak należy wskazać na możliwość powoływania się przez firmę windykacyjną na przepis art. 4421 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

Zachodzi zatem pytanie, w jaki sposób weszła Pani w posiadanie muzyki w październiku 2010 r. Jeżeli było to legalne wejście w posiadanie muzyki, to okres przedawnienia wynosi 3 lata. Jeżeli było to działanie nielegalne – kradzież, przywłaszczenie to okres przedawnienia wynosi 20 lat. W tej sytuacji w toku postępowania o zapłatę firma windykacyjna musiałaby wykazać, że Pani działanie było przestępstwem, co wymagałoby wykazania Pani winy.

Podkreślenie wymaga, iż przedawnienie nie jest brane przez sąd z urzędu, co powoduje, iż zarzut przedawnienia musi być złożony w postępowaniu sądowym. Oczywiście może Pani i winna Pani skierować pismo do firmy windykacyjnej, że podnosi zarzut przedawnienia. Nie zwalnia to jednak Panią z obowiązku podniesienia takiego zarzutu w postępowaniu sądowym, w sytuacji kiedy firma zdecydowałaby się wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »