Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejęcie działki dłużnika

Piotr Brożyński • Opublikowane: 2017-08-30

Obecnie będzie wystawiana na licytacje działka dłużnika (druga licytacja). Występuję w tej sprawie jako wierzyciel dopisany do księgi wieczystej jako ostrzeżenie o przyłączeniu do egzekucji. Jak przypuszczam, nie będzie na nią chętnych. Po nieskutecznej licytacji w ciągu 7 dni zamierzam wystąpić do sądu z wnioskiem o przejęcie działki zgodnie z art. 984 K.p.c. Dłużnik ma wielu wierzycieli (m.in. US, bank), lecz oni nie zamierzają wystąpić z wnioskiem o przejęcie nieruchomości. Czy w takiej sytuacji, jeśli sąd przybije działkę dla mnie,
to czy pieniądze z niej pójdą na pokrycie moich należności, czy też komornik rozpisze uzyskaną kwotę za działkę na wszystkich wierzycieli?

zdjęcie prawnika
Piotr Brożyński

»Wybrane opinie klientów

Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy
Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący

W przypadku, gdy wystąpi Pan z wnioskiem o przejęcie nieruchomości na podstawie art. 984 Kodeksu postępowania cywilnego, zaś sąd wyda postanowienie o przybiciu na Pana rzecz, po uprawomocnieniu się tego postanowienia i zapłacie ceny, własność nieruchomości przejdzie na Pana rzecz.

Aby więc przejąć na własność nieruchomość na podstawie art. 984, po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu zobowiązany Pan będzie do zapłaty ceny w wysokości wskazanej w postanowieniu o przybiciu. Cena nabycia pomniejszana jest o kwotę rękojmi, która została złożona w gotówce razem z wnioskiem o przejęcie nieruchomości.

Zgodnie z art. 968 na poczet ceny nabywca może również zaliczyć własną wierzytelność lub jej część, jeżeli znajduje ona pokrycie w cenie nabycia. Oznacza to, że w przypadku, gdy nieruchomość zostanie przez Pana przejęta, będzie Pan mógł zaliczyć na poczet ceny przysługującą Panu wierzytelność, ale tylko w takiej części, jaka zostałaby Panu wypłacona przez komornika na podstawie sporządzonego w przyszłości planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości (uwzględniając kolejność zaspokojenia wierzycieli wskazaną w art. 1025). Pozostała natomiast kwota zostanie podzielona na podstawie planu podziału pomiędzy pozostałych wierzycieli, zgodnie z kolejnością ich zaspokojenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »