Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejęcie działki dłużnika

Piotr Brożyński • Opublikowane: 2017-08-30

Obecnie będzie wystawiana na licytacje działka dłużnika (druga licytacja). Występuję w tej sprawie jako wierzyciel dopisany do księgi wieczystej jako ostrzeżenie o przyłączeniu do egzekucji. Jak przypuszczam, nie będzie na nią chętnych. Po nieskutecznej licytacji w ciągu 7 dni zamierzam wystąpić do sądu z wnioskiem o przejęcie działki zgodnie z art. 984 K.p.c. Dłużnik ma wielu wierzycieli (m.in. US, bank), lecz oni nie zamierzają wystąpić z wnioskiem o przejęcie nieruchomości. Czy w takiej sytuacji, jeśli sąd przybije działkę dla mnie,
to czy pieniądze z niej pójdą na pokrycie moich należności, czy też komornik rozpisze uzyskaną kwotę za działkę na wszystkich wierzycieli?

zdjęcie prawnika
Piotr Brożyński

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata
Bardzo serdecznie dziękuje Pani mecenas za porade. Wszystko jest dla mnie jasne.
Edyta, mgr administracji, 38 lat

W przypadku, gdy wystąpi Pan z wnioskiem o przejęcie nieruchomości na podstawie art. 984 Kodeksu postępowania cywilnego, zaś sąd wyda postanowienie o przybiciu na Pana rzecz, po uprawomocnieniu się tego postanowienia i zapłacie ceny, własność nieruchomości przejdzie na Pana rzecz.

Aby więc przejąć na własność nieruchomość na podstawie art. 984, po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu zobowiązany Pan będzie do zapłaty ceny w wysokości wskazanej w postanowieniu o przybiciu. Cena nabycia pomniejszana jest o kwotę rękojmi, która została złożona w gotówce razem z wnioskiem o przejęcie nieruchomości.

Zgodnie z art. 968 na poczet ceny nabywca może również zaliczyć własną wierzytelność lub jej część, jeżeli znajduje ona pokrycie w cenie nabycia. Oznacza to, że w przypadku, gdy nieruchomość zostanie przez Pana przejęta, będzie Pan mógł zaliczyć na poczet ceny przysługującą Panu wierzytelność, ale tylko w takiej części, jaka zostałaby Panu wypłacona przez komornika na podstawie sporządzonego w przyszłości planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości (uwzględniając kolejność zaspokojenia wierzycieli wskazaną w art. 1025). Pozostała natomiast kwota zostanie podzielona na podstawie planu podziału pomiędzy pozostałych wierzycieli, zgodnie z kolejnością ich zaspokojenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Podwójna egzekucja z tego samego konta bankowego

Jestem emerytem mundurowym. Z mojej emerytury potrącane mam 25% z tytułu niespłaconych zobowiązań mojej żony wobec ZUS i nie tylko....

Sprawa komornicza bez wiedzy dłużnika

Dostałam pismo od firmy windykacyjnej o kupieniu mojego długu. Założyłam sprawę w sądzie o doręczenie mi nakazu zapłaty, ponieważ nigdy go...

Roszczenie uczelni za powtarzanie zajęć a okres przedawnienia

Otrzymałem wezwanie do zapłacenia zaległej opłaty z tytułu świadczonych usług edukacyjnych za rok akademicki 2010/2011 z uniwersytetu, na którym...

Przedawnienie długu a wpis do KRD

W 2013 r. otrzymałem mandat za przejazd w wyższej klasie PKP. Mandatu nie zapłaciłem. Po upływie tak długiego czasu jedna z firm windykacyjnych...

Jak postąpić, aby nie płacić niezasłużonych zaległości alimentów?

Za mną wyrok rozwodowy bez orzekania o winie, alimenty na dziecko i alimenty na byłą żonę. Z tego co wiem po 5 latach, o ile była żona...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »